5 tipů na zateplení domu, které sníží spotřebu až o 80 %

 

Už měníte dodavatele plynu, ale chtěli byste ušetřit ještě víc? Přinášíme několik tipů, které vám pomohou zatočit s vysokými účty za plyn. Jednou provždy!

topení v bytěŽere topení moc energie? Zatrhněte mu to! 

Změna dodavatele plynu v létě jednoznačně vede tabulku možností, jak rychle zamávat drahému vytápění na rozloučenou. Možná vám ale nestačí, že díky novému dodavateli ušetříte za teplo domova tisíce korun ročně, a chcete víc! Chcete to vzít z gruntu, nebo byste chtěli alespoň trošičku podpořit úsporu přiložením ruky k dílu? Máme pro vás shrnutí několika tipů, které vám v tom určitě pomohou.

1. Zajistěte svému kotli pořádnou kontrolu

Přestože v létě se o vytápění našeho domova velmi spolehlivě stará tropické počasí a plynový kotel utěšeně odpočívá, neměli bychom na něj úplně zapomínat. Léto je totiž ideální čas na revizi a pravidelnou údržbu systému vytápění. Během topné sezóny totiž dostává kotel pořádně zabrat – spalovací komora i výměník se zanášejí spalinami, a ty pak snižují nejen přenos tepla, ale hlavně výkonnost. Zvyšuje se tak úplně zbytečně i spotřeba za palivo. V létě je navíc čekací doba úplně minimální na rozdíl od začátku topné sezóny. Přestože základní údržbu zvládneme všichni, důkladný servis plynového kotle nechejte na odborníkovi, který vás ujistí, že všechno funguje efektivně.

TIPPřečtěte si více o tom, proč je léto ideální čas na údržbu plynových kotlů.
 

2. Pořiďte si termostatické ventily

K tepelným ztrátám dochází i díky špatně regulovanému vytápění a následnému větrání. Abyste tomu zabránili, instalujte si termostatické ventily na radiátory, díky kterým dosáhnete v nadcházející topné sezóně příjemné teploty a nebudete to muset „dolaďovat“ chaotickým větráním. Ventilky vám pomohou snížit náklady o dalších 8 %. Nicméně i tuto malou „operaci“ svěřte odborníkovi, jen tak máte jistotu, že vše bude správně fungovat.

topení v doměNeprofukují vám okna? 

3. Utěsněte okna a dveře

Teplo uniká i ze špatně utěsněných oken. Někdy to „táhne“ tak silně, že vám doslova letí peníze před očima. Ostatně právě okna bývají nejproblémovější a uniká jimi až 10× více tepla než stěnou. Pokud proto můžete, připravte se na novou topnou sezónu s kvalitním těsnicím systémem. Máte tři možnosti.

  • Využít těsnicí pásky či fólie, které nalepíte na rámy oken.
  • Těsnění okna a výměna vnějšího skla za izolační dvojsklo. Výhodou je, že to jde i bez bourání
  • Výměna celého okna za nové, díky čemuž snížíte tepelné ztráty až na třetinu.
Opravdu máte výhodného dodavatele plynu?Srovnat dodavatele

4. Zateplete fasádu i střechu

Máte okna pod kontrolou? Pak nastává čas na fasádu a střechu, které by na sebe měly dobře navazovat. Právě tady je další možnost, jak zásadně zvýšit úsporu energie spojenou s vytápěním. A to až o více než 30 %.  Existují dvě varianty, jak fasádu zateplit. Buď kontaktní fasádou, nebo provětrávanou fasádou. Snazší a častěji využívanější je první varianta, provětrávaná fasáda umožní naopak domu „lépe dýchat“ a má lepší zvukovou izolaci.

Ani střecha by neměla přijít zkrátka. Představuje po fasádě jeden z nejdůležitějších zdrojů úniku tepla z domu. Levnější variantou proti úniku tepla je zateplit pouze nejvyšší stropy vrstvou izolace, nicméně účinnější cestou je samozřejmě komplexní izolace samotné střechy. V zimních měsících podrží teplo uvnitř a v těch letních zase venku.

TIP

Také izolace stropu stojí za to

U přízemních domů není na škodu ani zateplení stropu, která zaujímá poměrně velkou část. Zvlášť trámové stropy, které něco pamatují, mívají špatnou izolaci a dovolují teplu odplout k oblakům. Na zateplení se používá nejčastěji minerální vata mezi trámy.

 

5. Pusťte se do kompletního zateplení domu

Chcete do toho jít z gruntu? Pak se pro vás hodí komplexní řešení zateplení dle doporučené normy ČSN 73 0540, které pomůže snížit spotřebu energie na vytápění až o 80 %. Dá se stihnout ještě do začátku topné sezóny. Důležité je myslet na profesionální zázemí firmy, kterou vyberete. Ptejte se po referencích a dejte raději přednost kvalitě před laciným řešením. Investice se vám vrátí v podobě budoucích úspor. Navíc při zateplování domu a snižování jeho energetické závislosti máte možnost využít dotaci Nová zelená úsporám. Díky ní můžete využít státní podporu a snížit tak počáteční náklady.

TIP

Může to jít i pomalu

Taková rekonstrukce je samozřejmě finančně nákladná a ne každý si ji může ihned dovolit. Nechejte si od odborníka zpracovat projekt rekonstrukce a začněte postupně, po etapách. Už po té první uvidíte výsledky na nižší spotřebě plynu.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2