Co je pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti spolehlivě ochrání hmotné vybavení vašeho domova. Podívejte se, na co přesně se vztahuje, jak si ho sjednat a co ovlivňuje jeho cenu.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pojištění domácnosti sjednáte online za pár minut

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí párkrát kliknout myší

Z pohodlí gauče si porovnáte ceny i podmínky různých produktů na trhu a najdete ten nejvýhodnější.

Žádné zbytečné papírování

Žádné zbytečné papírování

Smlouvu uzavřete jednoduše přes internet a zaplatíte online nebo převodem. Pojištění platí ihned.

Sleva až 50 % při sjednání přes náš web

Sleva až 50 % při sjednání přes náš web

Pokud si pojištění domácnosti sjednáte přes náš web, zaplatíte až o 50 % méně.

Proč si sjednat pojištění domácnosti?

Všechno hmotné vybavení 

Pojištění domácnosti chrání vybavení, tedy věci, které byste mohli zabalit a z domu nebo bytu odvézt pryč. 

Velikost, lokalita, vybavení 

Tyhle tři faktory mají zásadní vliv na cenu pojistky. Dále i pojistná rizika, spoluúčast nebo zabezpečení vašeho domova.  

Sjednání snadno a online 

Aktuální nabídku pojistek zvládnete porovnat přes online kalkulačku – během pár minut a z pohodlí domova.  

Na co se vztahuje pojištění domácnosti?

Předmětem pojištění domácnosti je hmotné vybavení. S touto pojistkou tedy můžete ochránit váš nábytek, spotřebiče, elektroniku, sportovní vybavení, šperky, cennosti a umělecké předměty, stejně jako knihy, koberce, kosmetiku a věci osobní potřeby. 

Pro správné nastavení pojištění domácnosti byste tedy měli zvládnout tyto položky nacenit.  Skvělým pomocníkem jsou v tomto případě účtenky. Zároveň je také dobré mít vybavení vaší domácnosti i nafocené, protože snímky se mohou hodit při řešení pojistné události s likvidátorem. 

Co kryje pojištění domácnosti?

Přesný rozsah pojištění domácnosti je vždy uvedený v pojistné smlouvě. V té najdete:  

  • pojistné podmínky a výluky, se kterými se vždy seznamte ještě před podpisem smlouvy, 
  • výši pojistných limitů, tedy částku, na kterou si vaši domácnost a jednotlivé položky ceníte, 
  • výši spoluúčasti, tedy částky, kterou se budete v případě pojistné události na škodě podílet,  
  • rozsah pojistných rizik – všechna ohrožení, pro která je vaše domácnost chráněna, 
  • místo pojištění, protože pojistit si můžete nejen vybavení, které máte v domě nebo bytě, ale také v garáži, zahradním domku nebo ve sklepě
  • způsob, jakým pojišťovna oceňuje a proplácí náklady na nové vybavení v případě pojistné události. 
SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pojistná rizika u pojištění domácnosti

Při výběru pojištění je v první řadě důležité si říct, pro jaká rizika chcete být ve vaší pojistce chráněni. Rizika se u pojištění domácnosti nejčastěji dělí do dvou skupin: 

Živel – poškození nebo zničení vybavení domácnosti v důsledku požáru, výbuchu, zemětřesení, povodně nebo záplavy, sesuvy půdy nebo sněhu, vichřice, krupobití atd. Mezi nejčastější živelnou událost patří vodovodní škoda (v důsledku vyteklé pračky, myčky, prasklého potrubí atd.), tak na ni ve své pojistce nezapomeňte.  

Krádež, vloupání a vandalismus – a to nejen přímo v bytě nebo domě, ale také ve sklepě, garáži, na půdě nebo v zahradním domku. Zajištění pro toto riziko zcela jistě ocení hlavně obyvatelé velkých a větších měst, stejně jako majitelé rekreačních chalup a chat, které jsou mimo sezonu opuštěné.  

Nastavení limitů pojistného plnění

V případě vzniku pojistné události dostanete od pojišťovny vyplaceno pojistné plnění, a to až do výše pojistné částky, kterou máte ve smlouvě. Pojistná částka je vlastně součet hodnot všech věcí ve vaší domácnosti, kterou si stanovíte sami při uzavření pojistné smlouvy.

Nedokážete hodnotu vaší domácnosti odhadnout? Projděte si tedy pokoj po pokoji a jednotlivé položky naceňte.  

Zároveň je také dobré pojištění domácnosti aktualizovat ve chvíli, kdy ji zútulníte novým vybavením (například televizí, sedačkou atd.), nebo u pojištění alespoň každé dva roky provést revizi. Pokud ale na pravidelné aktualizace nechcete myslet, můžete při uzavření pojištění domácnosti zvolit také možnost indexace pojištění, které za vás bude cenu položek i pojištění navyšovat. 

U nastavování pojistných limitů se také vyhněte podpojištění nebo nadpojištění domácnosti. O co přesně jde?   

  • U podpojištění jsou limity záměrně nastaveny na nižší částky, takže při pojistném plnění vám bude kráceno plnění ze strany pojišťovny. 
  • U nadpojištění jsou zase limity nastaveny na sumy vyšší. V takovém případě ovšem více peněz nedostanete a budete jen zbytečně přeplácet na pojistném.

Sjednání pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti si můžete snadno sjednat v přehledné online kalkulačce. Stačí do ní zadat základní údaje o vaší domácnosti, nastavit limity pojistného plnění, zvolit rizika, pro která chcete být chráněni, a během chvíle se vám ukáže přehledné porovnání všech pojistek, a to pouze od prověřených pojišťoven. 

Jednotlivé nabídky si můžete upravovat – nastavit si pojistné limity podle svých představ, zvolit pojistná rizika, přidat užitečná připojištění (například pojištění odpovědnosti) nebo zvolit podobu asistenčních služeb. 

Pak už jen stačí pojištění domácnosti online cestou uzavřít, přičemž vám všechny důležité dokumenty přijdou během pár minut do vaší e-mailové schránky. Smlouvu navíc nemusíte ani podepisovat, protože pojištění začíná automaticky platit uhrazením pojistného. 

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Pojištění domácnosti vybírejte především tak, aby vám nabízelo odpovídající ochranu. Tzn. nastavte správné limity pojistného krytí (částka, která by měla odpovídat skutečné hodnotě vybavení domácnosti) a zvolte odpovídající pojistná rizika. Bydlíte ve městě? Pak byste neměli zapomenout na riziko vloupání a krádeže. Máte byt v paneláku? Přidejte do pojistky riziko vodovodní škody. 

Přesný rozsah pojištění domácnosti najdete definovaný ve vaší pojistné smlouvě, a to včetně pojistných podmínek a výluk, výše pojistných limitů, výši spoluúčasti, rozsahu pojistných rizik i místa pojištění.  

Cenu pojištění domácnosti ovlivňuje především to, jak je váš byt nebo dům velký, v jaké lokalitě se nachází a jaká je hodnota vybavení, které doma máte.  

Dále má na cenu vliv i výběr pojistných rizik, na která chcete svůj domov chránit, výše spoluúčasti, frekvence platby pojistného, zabezpečení vaší domácnosti i dřívější bezeškodní průběh. 

Jestli chcete na svém pojištění domácnosti ušetřit, máte několik možností. Nastavte si roční frekvenci platby pojistného, vyšší spoluúčast (tedy částku, kterou se budete v případě škody podílet na její úhradě) a sjednejte si pojištění domácnosti přes online kalkulačku. V takovém případě na vás může čekat sleva až do výše 45 %. 

Pojištění domácnosti se vztahuje na veškeré hmotné vybavení, které doma máte. Tedy na vše, co byste ze svého domu nebo bytu mohli snadno vzít a odstěhovat. Jedná se o nábytek, elektroniku, sportovní vybavení, věci osobní potřeby, knihy, oblečení, šperky, cennosti atd.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.