Cena pojištění domácnosti

Chcete ochránit hmotné vybavení svého domova? Pojištění domácnosti je téměř nutností. Kolik za něj zaplatíte? Pojďme se podívat na to, jaká je cena pojištění domácnosti. 

Spočítat pojištění domácnosti

Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Srovnejte si pojištění domácnosti nezávazně online

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí párkrát kliknout myší

Z pohodlí gauče si porovnáte ceny i podmínky různých produktů na trhu a najdete ten nejvýhodnější.

Žádné zbytečné papírování

Žádné zbytečné papírování

Smlouvu uzavřete jednoduše přes internet a zaplatíte online nebo převodem. Pojištění platí ihned.

Sleva až 50 % při sjednání přes náš web

Sleva až 50 % při sjednání přes náš web

Pokud si pojištění domácnosti sjednáte přes náš web, zaplatíte až o 50 % méně.

Co kryje pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti se vztahuje na 2 skupiny pojistných rizik. Jedná se o:

  • Krádež a vandalismus – vztahuje se nejen na věci v pojištěné domácnosti (byt, dům, chalupa, chata), ale také v dalších prostorách zahrnutých do pojištění, jako je garáž, sklep, zahradní domek, kůlna, půda. Proti tomuto riziku je vhodné se pojistit především, pokud žijete ve městě nebo například vlastníte chatu.
  • Živly – jedná se o poškození domácnosti v důsledku požáru výbuchu plynu, zemětřesení, záplavy a povodně, pádu stromu či letadla atd. 

Mezi nejčastější živelnou událost bezkonkurenčně patří vodovodní škoda, kterou může způsobit například vyteklá pračka, myčka, prasklé potrubí či hadička domácího spotřebiče. Proto by toto riziko ve vašem pojištění rozhodně nemělo chybět.

Pojištění domácnosti spadá společně s pojištěním nemovitosti do pojištění majetku.

Spočítat pojištění domácnosti

Cena pojištění domácnosti

Přesná cena pojištění domácnosti je individuální, ovlivňuje ji totiž především:

  • velikost domácnosti (její obytná plocha),
  • úroveň vybavení domácnosti,
  • celková hodnota domácnosti (tzn. pojistná částka a nastavení limitů u jednotlivých položek),
  • lokalita (umístění domácnosti).

Další určující faktory:

  • Spoluúčast – částka, kterou se budete v případě pojistné události podílet na úhradě škody. Platí zde přímá úměra – čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné.
  • Rizika – zvolená rizika, proti kterým chcete být chránění (např. jen živel, jen krádež nebo vše)
  • Zabezpečení domácnosti (např. kamery, alarm, bezpečnostní zámky, chytrá čidla a senzory apod.)
  • Bezeškodní průběh v minulých letech aj.

Pojištění domácnosti cena

Pojištění odpovědnosti k pojištění domácnosti

Velmi užitečná je také toto pojištění, lidově známé jako „pojistka na blbost“. Proč ji mít? V případě, že byste nechtěně například vytopili souseda, nebudete muset škodu způsobenou na jeho majetku platit z rodinných úspor. Navíc se toto pojištění vztahuje na neúmyslné škody způsobené i ostatními členy rodiny (obývajícími stejnou domácnost), a to včetně těch čtyřnohých. 

Ceny pojištění domácnosti v roce 2023

Přehled o tom, v jaké cenové hladině se pohybuje pojištění domácnosti pro rok 2023, získáte v online kalkulačce pojištění domácnosti. Pouze do ní zadáte základní údaje o vaší domácnosti, zadáte pojistnou částku a během pár chvil před sebou uvidíte přehledně srovnané nabídky hned od několika prověřených pojišťoven, a to včetně výše pojistného. I sjednání pojištění snadno zvládnete z pohodlí vlastního domova.

Pojištění domácnosti – srovnání cen 2023

Pojištění rizikNižší krytíStřední krytíVyšší krytí
Živel350 000 Kč350 000 Kč350 000 Kč
OdcizeníNE350 000 Kč350 000 Kč
Povodeň a záplavaNENE350 000 Kč
Elektronika350 000 Kč350 000 Kč350 000 Kč
Cennosti30 000 Kč50 000 Kč70 000 Kč
Stavební součásti20 000 Kč40 000 Kč140 000 Kč
Pojištění skelNE20 000 Kč70 000 Kč
PřepětíNE30 000 Kč70 000 Kč
Občanská odpovědnostNENE5 000 000 Kč
Rozšířená asistenceNENEANO
Cena za rok557 Kč707 Kč2 101 Kč

Poznámka: Pojištění domácnosti počítáno pro domácnost v patře bytového domu v zástavbě v obci Babice. Velikost domácnosti je 70 metrů čtverečních. Vybavení je standardní, jeho hodnota činí 350 000 Kč. Domácnost nebyla nikdy zasažena povodní nebo jinou pojistnou událostí. Spoluúčast 10 000 Kč. Uvedené ceny představují nejnižší cenové nabídky ve srovnání k 12. 5. 2023. Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku.

Pokud si se sjednáním pojištění domácnosti nebudete vědět rady, stačí kontaktovat naše specialisty, kteří tu pro vás jsou na telefonu nebo e-mailu; napsat jim můžete i prostřednictvím chatovacího okna.

Do jaké výše se vyplácí pojistné?

Pokud dojde k pojistné události, dostanete od pojišťovny vyplaceno pojistné plnění do výše pojistné částky, kterou máte uvedenou ve smlouvě pojištění domácnosti. Tato částka by měla odpovídat celkové hodnotě vybavení vaší domácnosti, tedy součtu hodnoty všech věcí, které doma máte. 

Jestli tuto sumu nedokážete odhadnout, projděte si doma místnost po místnosti, udělejte si seznam jednotlivých položek a ty naceňte. Velmi vám v této oblasti pomohou také účtenky. Určitě si vybavení vaší domácnosti nafoťte, protože fotografie se vám v případě likvidace pojistné události zcela jistě budou hodit. 

Při určování pojistné částky (hodnoty vybavení domácnosti) si dejte pozor na riziko nadpojištění a podpojištění

O co se jedná? V případě podpojištění uvedete záměrně nižší hodnotu domácnosti. Kvůli tomu má v případě pojistné události pojistitel nárok snížit pojistné plnění, a to v poměru, které podpojištění odpovídá. To znamená, že dostanete míň peněz, než kolik budete na pořízení nového vybavení potřebovat

U nadpojištění zase záměrně uvedete částku vyšší, než jaká je skutečná hodnota vybavení domácnosti. V tomto případě u pojistné události víc peněz nedostanete, budete pouze zbytečně platit vyšší pojistné

Celkové platí, že náhradu za pojištěné věci dostanete v nových cenách. To znamená, že vám pojišťovna vyplatí takovou sumu, za kterou si budete moci stejnou nebo podobnou věc koupit. Co se týče amortizace, ta se bere v potaz pouze u vybavení, jehož cena byla krátce před pojistnou událostí menší než 50 % jeho nové ceny.

Pojištění domácnosti si přehledně, rychle a z pohodlí domova spočítáte prostřednictvím naší kalkulačky pojištění domácnosti. Klikněte na tlačítko níže.

Spočítat pojištění domácnosti

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Existuje taková pomůcka. Když obrátíte svoji nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, kryje pojištění domácnosti a zbytek pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se tedy vztahuje na vybavení vašeho domu či bytu. Využít jej můžete, když vám například vyteče pračka, vyhoříte, zabouchnete si klíče, nebo když k vám zavítají lupiči. Pojištění nemovitosti naopak chrání jen byt či dům, nikoliv jeho vybavení. 

Pojištění domácnosti se většinou uzavírá na 1 rok s automatickým prodlužováním (prolongací). To znamená, že pokud smlouvu nevypovíte, vždy se vám o další rok prodlouží. Některé pojišťovny vám také za každý rok připočítají bonus za bezeškodný průběh. 

Nezapomeňte ale, že smlouvu je v průběhu trvání pojištění potřeba aktualizovat. Hlavně v případě, kdy si pořídíte nějakou novou věc do domácnosti. 

To záleží na pojišťovně. Lepší je ale mít pojištění domácnosti vlastní a ideálně v kombinaci s pojištěním odpovědnosti občana. Díky tomu budete mít jistotu, že vám pojišťovna proplatí poškození či zničení vašich věcí v domácnosti (celé vaší rodiny), vybavení a součásti bytu patřící majiteli bytu (pronajímateli) i škody, které způsobíte dalším lidem (sousedům).

Pojištění domácnosti se vždy sjednává se spoluúčastí. To znamená, že se podílíte s pojišťovnou na náhradě poměrné části škody. Konkrétní výši spoluúčasti si sami určíte při uzavírání smlouvy. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím větší vám pojišťovna poskytne slevu.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.