Topení plynem nebo tuhým palivem?

 

Stavíte rodinný domek, nebo jen plánujete jeho rekonstrukci? V případě, že hledáte nový způsob vytápění, máte hned několik možností. Většinou však budete zvažovat, zda zvolit plyn či tuhá paliva.

Tuhá paliva

  Existují dva základní typy tuhých paliv, a to uhlí a biomasa. Topení uhlím ustupuje v poslední době do pozadí, především co se domácností týče. Oproti tomu biomasa (kam spadá mimo jiné i dřevo) se stává čím dál tím populárnější. Po zvýšení cen uhlí se proto stále více lidí obrací k tradičnímu topení dřevem. I přestože je biomasa ekologičtější způsob vytápění v porovnání s uhlím, pokud by došlo k masovému využívání tohoto zdroje, velmi rychle by se vyčerpal. Na druhou stranu velkou výhodou uhlí je právě jeho cena, která je nižší než u plynu. Ani obsluha není příliš náročná – u lepších modelů kotlů se doplňování do zásobníku provádí jedenkrát za den nebo dva.

Plyn

Vytápění zemním plynem rovněž skýtá nesporné výhody. Oproti tuhým palivům má vyšší energetický obsah. Vysoká výhřevnost tedy umožňuje rychlé a ekologické spalování, při němž se do vzduchu dostane jen minimum škodlivých zplodin. Plynové kotle jsou navíc nejjednodušší na obsluhu a umožňují pohodlnou regulaci teploty. Pro mnoho lidí tak topení plynem znamená vyšší komfort.

Sjednejte si levnější plyn onlineSjednat levnější plyn

Podle čeho vybrat optimální způsob vytápění?

Hlavní faktory, které bychom při výběru způsobu vytápění měli zvážit, jsou jednak počáteční investice do topného zřízení, jednak následné náklady na provoz. V případě dřeva, je cena značně individuální a odvíjí se od toho, odkud dřevo odebíráme. Ve většině případů však za dřevo zaplatíme méně než za plyn. Ceny plynu jsou však stále nižší v porovnání s cenami elektřiny.

Hlavní nebo doplňkový zdroj vytápění?

Především u kamen si musíme rozmyslet, zda budou hlavním zdrojem tepla, či pouze doplňkovým. Pokud budou zdrojem hlavním, je nutné koupit kamna s teplovodním výměníkem, který se napojí na tepelné rozvody. Velmi oblíbené však bývají krby a kamna převážně jako přídavný zdroj vytápění a sloužící zároveň jako doplněk interiéru.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0