Vyplatí se topit dřevem?

Vytápění dřevem bývá náročné. Musíte ho mít kde skladovat, musíte si ho obstarat, naštípat, pravidelně přikládat atd. Dřevo je ekologičtější a může být významně levnější než elektřina nebo plyn. Nad čím se zamyslet, než pořídíte kamna?

Srovnat ceny energií

Dřevem vytopíte už celý dům

Pokud se rozhodnete svůj dům vytápět dřevem, připravte se, že to je fyzicky náročná činnost a docela věda. Ale ve výsledku se ta námaha finančně vyplatí. Dnes jsou nejpopulárnější kamna propojená s ústředním topením, bojlerem nebo výměníkem. Díky tomu vám vytopí nejen místnost, kde je máte instalované, ale zároveň ohřívají vodu proudící do radiátorů v domě.

Kdy je vytápění dřevem výhodné?

Výhodnost vytápění dřevem je ovlivněna znalostí spalování. Máte-li doma zařízení určené k přeměně biomasy na tepelnou energii, nutně musíte znát, jak nejlépe ho využívat. Pokud vám prodejce slibuje kamna s 90% účinností, mluví jen o jejich potenciálu. Ten naplníte pouze v tom případě, máte-li dostatečné znalosti a dokážete-li schopnosti kamen optimálně využívat. 

Zní to možná trochu hrozivě, ale zkrátka si musíte přečíst návod. Jednotlivá zařízení se od sebe závratně liší. I když na internetu slibují univerzální poučky, jak nejlépe topit, žádné takové všeobecné pravidlo neexistuje. 

Z vlastní příručky zjistíte:

  • Jaký je nejlepší způsob zátopu.
  • Jaká je regulace přívodu vzduchu.
  • Jaká je vhodná frekvence přikládání, při které by nemělo docházet k přehřátí zařízení.
Srovnání cen energií

Důležité vlastnosti palivového dřeva

O výhřevnosti palivového dřeva rozhoduje hned několik faktorů. Mezi ty nejvýznamnější patří jeho tvrdost a vlhkost. Čerstvě pokácené dřevo obsahuje přibližně 60 % vody. Ta se musí při spalování odpařit, přičemž spotřebovává energii a snižuje tak žádanou výhřevnost. Vlhká biomasa navíc špatně hoří. Vytváří větší množství sazí, což má za následek rychlejší zanášení topeniště a komínu. 

Proto se musí čerstvě pokácené dřevo cca dva roky sušit v provětrávaném prostoru. Jeho vlhkost následně klesne přibližně na 25 až 20 %. Nejúčinnější je pak skladovat naštípané palivové dřevo ve venkovním přístřešku, kryté svrchu před deštěm a sněhem, pokládané na rošt kůrou dolů. 

Měkké vs. tvrdé dřevo

Měkké dřevo (smrk, borovice, bříza) má nižší hustotu, proto je také objemnější a rychleji shoří. Pro tyto vlastnosti se převážně používá při zatápění. 

Jakmile shoří a zůstanou po něm jen žhavé uhlíky, je čas začít přikládat dřevo tvrdé (dub, buk). Ovocné dřevo se sice vyznačuje dobrou tvrdostí, ovšem do kamen ho neházejte, pokud ním nechcete vyudit nějaké dobré maso. Byla by ho obrovská škoda. 

PRMR nebo PRMS?

Při nakupování palivového dřeva narazíte na zvláštní pojmy a jednotky, ve kterých se topivo prodává. Nejčastěji se však setkáte s termíny „prostorový metr sypaný“ (PRMS) a „prostorový metr rovnaný“ (PRMR). Teoretický prostorový metr by měl podobu krychle jednoho celistvého kusu hmoty o hraně 1 m. U sypaného dřeva jsou však naštípaná polena volně naházená na sebe.

Pravděpodobně je jich tedy méně než v PRMR, kam byla pečlivě vyskládána, aby tady bylo minimum volného místa. Často se uvádí, že v jednom PRMR je přibližně o 40 % dřeva více než v PRMS. Kromě toho se do ceny promítá i práce vynaložená dodavatelem na vyrovnání dřeva.

Srovnat ceny energií

Cena a výkon

Cena dřeva se odvíjí od aktuální situace na trhu, druhu a množství, které poptáváte. Při výpočtu, zda se vám vyplatí částečné vytápění dřevem, je samozřejmě nutné zahrnout, kolik dní v roce topíte a jaké prostory chcete vytápět. Zjistěte si jak je to s výhřevností jednotlivých typů paliva

Často se ovšem stává, že dodavatel nabízí směs dřeva, kde nemá klient předem informaci, jaké druhy jsou v zakoupeném PRM zastoupeny. Dalším faktorem ovlivňujícím cenu je délka polínek. Čím menší, tím obvykle náročnější na výrobu, tudíž také dražší.

Čištění, údržba, popel a nevítaný hmyz

Jedním z dalších úskalí, co do života přináší topení dřevem, je smetí. Při přenášení dřeva se z něj přirozeně sem tam odloupne nějaká tříska nebo spadne na zem kousek kůry. Okolo kamen a místa, kde se topivo skladuje, je takového nepořádku na podlaze většinou nejvíce. Musí se tedy pravidelně zametat či vysávat, aby nebylo dále roznášeno po domě.

Se dřevem si domů také zvete nevítané hosty. Ve skulinkách často pospávají pavouci a různý hibernující hmyz. V teple tato havěť procitne a začne vylézat s cílem zabydlet se v novém a útulném prostředí. 

Kromě samotné místnosti budete také muset pravidelně čistit i kamna a komín. Dále je nutné vynášet denně popel, který nesmí obsahovat žhavé kousky. 

TIP: Popel nemusíte vyhazovat! Je výborným hnojivem. Hodí se tedy do záhonků i kompostů. Vyhýbejte se ovšem rostlinám, co mají v oblibě kyselou půdu. Hnojivo z popela jim nesvědčí. 

Srovnat ceny energií

Riziko otravy a přetopení

Topení dřevem může být potenciálně nebezpečné. Při nedostatečné údržbě nebo poruše zařízení mohou zplodiny ze spalování dřeva začít proudit do domu. Obsahují vysoké procento CO2, proto hrozí otrava. 

Dalším problémem je přetopení, kdy rozproudíte oheň v kamnech příliš a voda v teplovodním výměníku se začne přehřívat. Následně může dojít k těžké závadě na zařízení.

Před oběma situacemi se samozřejmě musíte chránit. Na trhu jsou hojně nabízené zvukové hlásiče. Není totiž nic lepšího než houkání alarmu v jednu hodinu ráno. Oběhové čerpadlo musí také nutně být napojeno na záložní zdroj energie, jelikož při výpadku elektřiny by neproudila ohřívaná voda pryč z výměníku a znovu by mohlo dojít k přehřátí.

Jaké jsou výhody a nevýhody topení dřevem?

Výhody vytápění dřevem

  • Cena
  • Ekologičtější než většina alternativ
  • Příjemné plápolání ohně

Nevýhody vytápění dřevem

  • Uskladňování a přemisťování dřeva
  • Možné přetopení či otrava
  • Údržba zařízení

 

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Samo sebou. Cena elektřiny i cena plynu se skládá z různých položek. U některých položek o ceně rozhoduje ERÚ. Ty jsou pro všechny dodavatele stejné. Kolik zaplatíte za ostatní položky, si už určuje každý dodavatel sám. Rozdíly jsou často obrovské. Na těchto položkách tak díky změně dodavatele můžete ušetřit i tisíce korun ročně.

Úsporu si snadno spočítáte pomocí naší kalkulačky cen plynu a kalkulačky cen elektřiny. Stačí vyplnit několik údajů. Při výběru dodavatele ale nekoukejte jen na cenu. Důležité jsou i podmínky smlouvy, pověst dodavatele a zkušenosti stávajících zákazníků.

Nebude. Změna dodavatele plynu i elektřiny je zdarma. Jen je potřeba, abyste dodrželi výpovědní lhůtu, kterou máte uvedenou ve smlouvě se současným dodavatelem. Kdybyste totiž smlouvu ukončili předčasně, dodavatel vám za to naúčtuje poplatek. Pokud změnu dodavatele řešíte s námi, nemusíte si s propočítáváním nějakých termínů dělat hlavu, všechno za vás ohlídáme.

Chcete znát další podrobnosti? Tématu, kdy a jak můžete odejít od dodavatele bez sankcí, jsme věnovali celý článek v naší poradně.

To hodně záleží na vaší stávající smlouvě. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, jde to většinou jako po másle a už za 3 měsíce šetříte s novým dodavatelem. Ošemetnější je to u doby určité. Tam se všechno odvíjí od data, kdy smlouva končí. Nemusíte se ale bát žádných složitostí. Všechno s vámi pečlivě naplánujeme, aby vám to hezky navazovalo a nemuseli jste platit zbytečné poplatky.

Nebudete. Většinu věcí s vámi vyřešíme po telefonu nebo e-mailu. Smlouvy k podpisu vám přiveze kurýr až domů. Přitom si vyfotí všechny důležité dokumenty, které od vás pro změnu dodavatele potřebujeme. Vše pak zase odveze k nám.

Nebo vám můžeme smlouvy poslat Českou poštou. V tom případě si je doma v klidu prostudujete. Pak je podepíšete a v předplacené obálce je pošlete spolu s potřebnými dokumenty na naši adresu.

Nejdříve je potřeba zjistit, u kterého dodavatele vás vyjde elektřina a plyn nejvýhodněji. S tím vám pomůžou naše kalkulačka cen plynu a kalkulačka cen elektřiny. Pamatujte ale, že cena není vždy to nejdůležitější. Prostudujte si i smluvní podmínky, ve kterých se často skrývají nejrůznější kulišárny. Přečtěte si také recenze stávajících zákazníků.

Nechcete si lámat hlavu s výběrem? Stačí nám na sebe nechat telefonní číslo. Jeden z našich energetických specialistů vám zavolá a pomůže. Nebo nám můžete nahrát vaše poslední vyúčtování. My vám vypracujeme nabídku na míru a představíme vám ji po telefonu.

Máme pokrytý téměř celý trh. V našem srovnání najdete 71+ dodavatelů plynu a 56+ dodavatelů elektřiny. A pečlivě dbáme, aby byly všechny produkty aktuální. Můžete si tak být jistí, že vždycky srovnáváte nejaktuálnější ceny.

Pokud by vám nějaký dodavatel ve srovnání náhodou chyběl, napište nám na zmeny@usetreno.cz a my to dáme do pořádku.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.