Topíme přímotopem: Pravdy a mýty

 

Jedni nedají na přímotopy dopustit, druzí jim nemůžou přijít na jméno. Pravdou však je, že se snadno regulují, vzduch v místnosti ohřívají okamžitě a jejich pořizovací cena je oproti jiným zdrojům tepla minimální. Kdy se vyplatí sáhnout po přímotopech?

PřímotopPřímotopy nejsou vhodné pro alergiky. 

Přímotopy se hodí pouze někam

Nízká pořizovací cena oproti jiným typům vytápění a relativně vysoké provozní náklady předurčují přímotopy do domácností s nízkou spotřebou elektřiny. Své uplatnění najdou v pasivních domech nebo perfektně zateplených stavbách. Hodí se také jako dočasné topení, pro temperaci a vytápění užitkových prostor. Přímotopy se používají také jako záložní zdroj topení k tepelnému čerpadlu.

Levnější bráška

Standardní přímotopy nemají akumulační schopnosti a po vypnutí hromadného dálkového ovládání (HDO) okamžitě vychladnou. Pokles teploty v místnosti je citelný a nepříjemný. Problémům, které zná každý, kdo využívá tento způsob topení, se dá vyhnout pomocí akumulačních přímotopů. Fungují totiž i při vypnutí HDO. Díky šamotovým deskám uvnitř topení nedochází k otravným výkyvům teploty a nevíří se tolik prach. V neposlední řadě jsou akumulační přímotopy levnější na provoz.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Nejsou vhodné pro alergiky

Přímotop funguje na jednoduchém principu cirkulace vzduchu. V dolní části nasává chladný vzduch, který se během průchodu topným tělesem ohřeje. Následně uniká mřížkou v horní části topení. Díky silnému proudění se zvedá i usazený prach na podlaze. Přímotopy nejsou proto vhodné do domácností, kde bydlí alergici a astmatici. Osoby s dýchacími potížemi ocení sálavé zdroje tepla, které primárně neohřívají vzduch, takže nedochází k jeho nadměrnému proudění.

Prach je největší nepřítel

Proudění vzduchu způsobuje, že se na žebroví a přímo uvnitř přímotopu usazuje prach. Nánosy nečistot brání cirkulaci vzduchu, a tím značně klesá účinnost topení. Přímotop potřebuje pravidelně čistit. Stačí ho během zimních měsíců několikrát vysát vysavačem. Pokud budete topení pravidelně čistit, udržíte dlouhodobý výkon a prodloužíte jeho životnost.

TIP

Elektřina nabízí různé způsoby topení

  • Přímotopy  mají nízké pořizovací náklady. Lehce se ovládají, udržují a opravují. Nezatěžují distribuční síť tolik jako akumulační kamna. Všechny pozitiva jsou však vykoupena suverénně nejvyššími účty za elektřinu.
  • Akumulační kamna – jejich provoz je o poznání levnější než přímotopů. Nízký tarif běží většinu dne. Na druhou stranu akumulační kamna vyžadují vysoké nároky na dimenzování distribuční sítě a přípojky. Nevýhodou jsou také vysoké teploty na povrchu kamen, jejich hmotnost a velikost.
  • Tepelná čerpadla  stáhnou vaše poplatky za teplo na minimum. Můžete využívat téměř celodenní nízký tarif. Jenže vysoká pořizovací cena prodlužuje návratnost investice natolik, že se v některých případech nemusí vyplatit.
 

Není sazba jako sazba

O přímotopech se traduje, že jejich provoz je velmi drahý. Není to úplně pravda. Topíte-li elektřinou, máte nárok na zvýhodněnou dvoutarifní sazbu. V čase nízkého tarifu (NT) je elektřina extrémně levná, kdežto v období vysokého tarifu (VT) si za energii připlatíte. Výhodou je, že ušetříte nejen za topení. Když budete v čase levné elektřiny prát, žehlit, vysávat a provozovat všechny energeticky náročné činnosti, můžete snížit své výdaje až o 50 %.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Na výhodnou cenu elektřiny a dvoutarifní sazbu má nárok každý, kdo topí elektřinou. Je ale potřeba zajistit technické blokování topení v době vysokého tarifu pomocí hromadného dálkového ovládání.

  • Sazba D35d je určena pro domácnosti, které mají hybridní neboli smíšené vytápění. Kromě přímotopů musí být v soustavě zapojena i akumulační část. Nízký tarif trvá 16 hodin. Sazbu D35d můžete získat, když příkon hybridního vytápění dosahuje alespoň 50 % proudové hodnoty hlavního jističe.
  • Sazba D45d se vyplatí všem, kteří doma topí přímotopem a zároveň elektřinou ohřívají vodu. Výhodný nízký tarif dokonce trvá 20 hodin denně. Při správném využívání této sazby můžete snížit účty za elektřinou až o polovinu. Nárok na výhodnou sazbu máte tehdy, když instalovaný příkon přímotopů odpovídá nejméně 40 % proudové hodnoty hlavního jističe.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 16