10 nejčastějších lží podomních prodejců

 

Ďábel v těle podomního prodejce vám řekne cokoli, jen aby získal vaši duši. Jejich praktiky jsou stále vynalézavější. Nebojí se lhát, vydávat za jiné osoby, manipulovat s čísly nebo dokonce falšovat podpisy. Při hledání levné energie se mějte na pozoru.

 

1. Dobrý den, jsem tu pro Vás, abych Vám pomohl.

Prodejci jde jen a pouze o váš souhlas se změnou dodavatele. Za nic jiného není placený. Šikovný obchoďák si může přijít na několik tisíc denně. Provize za podepsanou smlouvu se obvykle pohybují v rozmezí od 500 až po 2 000 korun. Proto se nestydí lhát a podvádět.

2. Mně se s vámi tak skvěle povídá, že jsem úplně zapomněl, proč jsem tady.

Protřelý prodejce nejde rovnou na věc. Nejdříve prolomí ledy vtipnou historkou. Popovídá si s vámi o zdraví nebo o psech. Získání zákazníkovi důvěry je pro obchod klíčové.

3. Přišel jsem zkontrolovat, jestli máte v pořádku zálohy na plyn a elektřinu.

Nebojte se obchodníka odmítnout. Nikdy neukazujte své smlouvy cizímu člověku. Může je zneužít. Energetický regulační úřad eviduje několik stížnosti, že si prodejce rychle opsal nezbytné údaje o odběrném místě a zákazník ani netušil, že přechází k jinému dodavateli.

4. Snížím vám poplatky, ale nevím, jestli máte na slevu nárok. Ukažte mi prosím fakturu a občanský průkaz.

Další oblíbená hláška lstivého prodejce, který dychtí po vaší faktuře. Rázně ukončete rozhovor a vyprovoďte ho ze dveří.

5. Už teď vám můžu říct, že budete platit o čtvrtinu nižší zálohy.

Možná, že budete platit menší zálohy, ale na konci roku na vás čeká obří nedoplatek.

6. Váš dodavatel zkrachoval. Nebojte, převedu vás jinam.

Vynalézavá lež, které překvapivě mnoho lidí věří. V nastalé panice jsou schopní se upsat k čemukoli. Jenže kdyby dodavatel zkrachoval, bez elektřiny a plynu rozhodně nezůstanete. Na scénu nastoupí tzv. dodavatel poslední instance a postará se o vás.

7. Mám pro Vás exkluzivní časově omezenou nabídku.

Slib nic nestojí. Řadě podomních prodejců nedělá problém lhát zákazníkům přímo do očí. Vědí, že lidé na sousloví exkluzivní nabídka slyší. Bez mrknutí oka vám nabídnou neexistující slevu. Když se později budete bonusu domáhat, samozřejmě máte smůlu.

8. Kdo téhle akce nevyužije, je blázen. Novákovi z pátého patra už taky podepsali.

Kdyby Novákovi hromadně vyskákali z pátého patra, udělali byste to taky? Psychický nátlak je oblíbená zbraň podvodných prodejců. Jednat impulzivně se nevyplácí. Uvědomte si, že uzavíráte desetitisícový obchod.

9. Když se vám nebudou naše služby líbit, můžete se kdykoli vrátit k původní společnosti.

Obzvlášť pozor si dejte na délku, na jakou se upisujte. Vyvázat se ze smlouvy na dobu určitou, která se uzavírá na několik let dopředu, je obtížné a velmi drahé.

10. Ten podpis není opravdu vůbec závazný.

Ale to víte, že je. Všechny předkládané dokumenty si důkladně prostudujte. Každý podpis na úřední listině vás k něčemu zavazuje. Jestli jste věnovali svůj autogram na nevýhodnou smlouvu, naděje ještě neumírá. Smlouvy uzavřené mimo standardní provozovny lze bez udání důvodu vypovědět do 14 dnů od jejich uzavření.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14