9 účinných triků, jak zkrotit účty za plyn

 

Konec horentním částkám, které každoročně musíte platit. Prozradíme vám, jak chytře topit a vařit na plynu. Když budete dodržovat následující účinné rady, vaše účty znatelně klesnou.

účet za plynStačí změnit drobnosti. Vařte vždy s pokličkou.  1. Správné nastavení teploty

Ideální pokojovou teplotu vnímá každý jinak. Mějte však na paměti, že snížení teploty o 1 °C, vám ušetří až 6 % energie. Dostatečná teplota v obývacím pokoji je zhruba 20 °C. Na chodbách, schodišti a v neobývaných místnostech pak stačí 15 °C. Přes noc a v době kdy jste v práci, se vyplatí topení mírně ztlumit.

2. Odstraňte překážkovou trať

Aby teplo z radiátorů rovnoměrně proudilo do místnosti, nesmí stát v cestě nábytek. Nezakrývejte topení těžkými závěsy ani na nich nesušte oblečení. Radiátory musí do místnosti vidět. Čím lepší k nim je přístup, tím levněji se zahřejete.

3. Udržujte topení čisté

Topení zanesené prachem má menší účinnost. Navíc se nečistoty přepalují a radiátor nepříjemně zapáchá. Čas od času vyčistěte žebroví a zbavte ho nánosů prachu. Radiátor se nemusí lesknout, stačí ho přejet hubicí od vysavače. Pravidelnou údržbu si zaslouží také plynový kotel.

4. Reflexní fólie dokáže divy

Umístěte reflexní fólii na zeď za radiátor. Tudy totiž bez většího užitku uniká část tepla. Drobná investice v řádech stokorun vám pomůže odrazit až 90 % tepelného záření zpět do místnosti.

TIP

Větrání je věda

Nejhorší co z pohledu účtů můžete udělat, je topit a přitom mít otevřené okno na větračku. Když chcete vyměnit vzduch v místnosti, je lepší větrat krátce a intenzivně. Díky otevřenému oknu dokořán vyvětráte rychle a stěny zůstanou teplé.

 

5. Potrubí potřebuje kabát

Zaizolujete teplovodní potrubí, které cestou od plynového kotle k radiátoru protíná nevytápěné místnosti. Když obalíte trubky ve spíži, na chodbě nebo schodišti, zabráníte zbytečným ztrátám.

6. Správná velikost hrnce

Patříte mezi kuchtíky, kteří použijí první kastrol, který jim přijde pod ruku? Pak děláte chybu. Šířka nádobí by měla přibližně odpovídat velikosti vařiče. Když postavíte příliš malý hrnec nebo pánvičku na velkou plotýnku, většina tepla uniká do okolí zcela bez užitku. Schválně si to vyzkoušejte rukou.

7. Poklička je váš kamarád

Hrncům to s pokličkou sluší. A co je důležité, kuchtění bez poklice prodlužuje dobu vaření a zásadně zvyšuje vaše účty. Pokud zapomenete zakrýt hrnec, stoupne spotřeba plynu o 150 až 300 %.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

8. Méně vody je někdy více

Neplňte zbytečně hrnce vodou až po okraj. Vajíčka nebo brambory nemusí být kompletně ponořené. Uvaří se ve vodní páře. Když budete zbytečně ohřívat litr vody namísto 250 mililitrů, kupeckými počty dojdete k tomu, že vás to bude stát o 75 % víc.

9. Změňte dodavatele plynu

K čemu je všechno šetření a hlídání spotřeby, když odebíráte drahý plyn. Ujistěte se, že máte skutečně nejlevnějšího dodavatele. Srovnejte si energetické společnosti v kalkulačce cen plynu a zjistěte, který dodavatel je nejvýhodnější.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 39