Na co se při výběru bankovního účtu zaměřit

 

Správa osobních financí patří mezi obvyklé rutiny každého z nás. V dnešní době progresivně rozvíjejícího se bankovnictví už nebývá zvykem peníze schovávat doma pod kobercem. Na trhu nalezneme nepřebernou škálu produktů, stačí si tedy jen vybrat. Už jste se rozhodli i Vy, komu své finanční prostředky svěříte?

 

Pro každého laika je první fáze shánění informací o nabídkách běžných účtů zajisté matoucí. Trh je opravdu přesycen všemi možnými produkty a jejich kombinacemi. Soukromé banky se pak předhání, která z nich bude Vaše finance spravovat. Často je pak těžké se objektivně zorientovat v tom, co je pro Vás vlastně výhodné.

Vaše požadavky

ucty 

V první řadě je třeba ujasnit si, co od svého účtu vlastně chcete. Velmi nerozumné je přijít na přepážku nejbližší banky, kde se Vás ujme nějaký dravý finanční poradce a vysvětlí Vám, že to nejdražší je zároveň nejvýhodnější. Proto si předem musíte říct, co od dané bankovní služby očekáváte.

  • zjistěte si, s jakou částkou budete na účtě každý měsíc manipulovat – od měsíčního obratu se u některých bank odvíjí výše měsíčních poplatků
  • jak často a z kterých bankomatů peníze vybíráte
  • jakým způsobem chcete účet vést – z pohodlí domova přes internet banking nebo dáváte přednost osobnímu kontaktu s pracovníkem na přepážce?
  • výše bankovních poplatků – konkrétně v České republice dosahují ceny za bankovní služby v rámci Evropy nejvyšších hodnot. Proto si nejdříve zvažte, kolik jste ochotni do správy svých financí investovat. Tuto starost nemusí zpravidla řešit studenti, kteří jsou těchto poplatků u většiny bank zproštěni.

 

"Reklamy Vás mohou velmi často nalákat na bezplatný výběr z bankomatů. Na bilboardech se však už často neuvádí, že tato akce platí pouze pro bankomaty dané banky. Z konkurenčního přístroje Vás pak výběr může vyjít až na několikanásobek standardní ceny."

- Radovan Nejdek, specialista na rodinné finance

Nebojte se zeptat

Pokud jednáte se zaměstnancem soukromé banky, musíte vždy počítat s tím, že bude jednat především v zájmu daného subjektu. Do banky tedy jděte patřičně informovaní a s konkrétní představou o tom, co sháníte. Jestliže Vám není něco jasné, zeptejte se. To platí především při podepisování smlouvy. Pracovník Vám může říct něco úplně jiného, než to co je psáno na papíře.

Běžný účet s balíčkem

V mnoha bankách je možné si sjednat běžný účet spolu s dalšími službami v jednom balíčku. Mezi takové přidružené služby patří například cestovní a urazové pojištění, asistenční služby nebo také spořicí účty. Celková cena za balíček pak bývá samozřejmě nižší, než kdybyste si je zřizovali jednotlivě. Sháníte-li tedy víc produktů, zvažte, zda by pro Vás nebylo výhodné pořídit je právě jako balíček u jedné bankovní společnosti.

Počet platebních karet

 

Použití platební karty se vždy vyplácí před manipulací s hotovostí. Při bezhotovostní platbě v obchodě nám zároveň poskytují některé banky slevy na nákup.

 

Ceny za vedení běžného účtu se mohou také lišit v závislosti na počtu platebních karet k němu vydaných. Nezapomeňte se tedy na pobočce informovat o cenové nabídce. Některé společnosti třeba nabízejí jednu kartu zdarma, jinde je každá karta zpoplatněna, ale zase si jich můžete zřídit více, a jinde jsou zpoplatněny jenom karty navíc. Nabídka z hlediska karet se liší i typem karty, což je také faktor který byste si měli ohlídat. Chcete-li kartou platit například v zahraničí, měli byste určitě zvolit kartu embosovanou, která to umožňuje.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1