Zapomeňte na prasátko. Co nabízejí účty a karty pro děti?

 

Učit se finanční gramotnosti je potřeba od útlého věku. S úsporami do kasičky ale v době bezhotovostních plateb, bezkontaktních nálepek a virtuálních transakcí vystačí jen ti nejmenší. Školáci a mladí studenti by se proto měli s penězi naučit zacházet tak, jak to odpovídá dnešnímu světu.

holčička drží platební kartyKapesné se dá vyplácet i jinak než hotově do ruky. 

I proto v nabídce většiny bank najdeme účty a platební karty určené přímo pro děti. Vlastní účet a karta, samozřejmě s bezpečně nastavenými limity a pod dohledem rodičů, jsou skvělým způsobem, jak děti od mala učit zacházet se svými penězi,” říká finanční specialistka Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz. Děti mohou na účet dostávat kapesné i finanční dárky a šetřit si na něco, co by si rády pořídily. Od 8 let pak mohou mít i svoji vlastní kartu.

Pro banky je zase zajímavé vychovávat si své klienty již od nejútlejšího věku. Průzkum, který jsme za Ušetřeno.cz uskutečnili v loňském roce mezi 1200 respondenty, jasně ukázal, že Češi jsou klienti konzervativní a nepříliš aktivní,” vysvětluje Rýznarová. Podle průzkumu totiž celých 40 % Čechů nikdy v životě nezměnilo svoji banku. Zároveň u banky často zůstávají i přesto, že nejsou zcela spokojení.

"Mít účet je bezpečné, dítě nenosí peníze po kapsách a nemůže je ztratit nebo být okradeno, platební kartu lze navíc při ztrátě nebo krádeži kdykoliv zablokovat. S účtem se dítě nedostane do úzkých, má kam sáhnout v případě nouze, právě třeba když ztratilo peníze, nebo je na prázdninách či na cestě k příbuzným."

- Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny

Produkt určený pro děti, doplněk k vlastnímu účtu nebo předplacená karta

“Rodiče, kteří svým dětem nechtějí kapesné vyplácet hotově, volí obvykle ze tří možností,” vysvětluje Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz. “Vybírají některý z produktů určených speciálně pro děti, zvolí možnost např. podúčtu nebo doplňkové karty u svého účtu, nebo jdou cestou předplacené karty bez účtu,” dodává.

 • Běžné účty a karty určené speciálně pro děti

 • Účty pro děti od narození do 15. narozenin (někdy 18.) dítěte má v nabídce většina tradičních bank. V některých případech pak banky rovnou nabízejí i převod na studentský účet, který je také v určitém směru zvýhodněný. Specializované produkty pro děti se obvykle vyznačují nulovými poplatky za základní služby a zvýšenou bezpečností. Typické jsou nízké maximální týdenní limity, některé banky pak neumožňují u dětských karet platby na internetu nebo bezkontaktní platby.

  Účet pro dítě by měl splňovat několik požadavků. Založení, vedení účtu i většina základních úkonů by měla být zdarma. Nad účtem by měl mít plnou kontrolu rodič/zákonný zástupce s tím, že dítě má možnost do online bankovnictví nahlížet. Od 8 let dítěte by k účtu měla být možnost vydat kartu pro dítě.

  Kliknutím na tabulku si ji otevřete v PDF souboru.

  Tabulka s přehledem bankovních účtů pro děti 

 • Zařízení karty/podúčtu k běžnému účtu rodiče

 • Možnost zřízení podúčtů či doplňkových karet pro děti je hodně individuální a každý musí možnosti vždy probrat se svojí bankou. Ohlídat je třeba jakékoli případné poplatky, které by to s sebou neslo, a pak také limity a pravidla, která se na službu budou vztahovat.

  Například u Air Bank je další karta možná od 15. roku dítěte, jak vysvětluje Vladimír Komjati, tiskový mluvčí Air Bank: “Běžný účet si u Air Bank může otevřít člověk starší 18 let. Rodiče ale u nás mohou pořídit svému dítěti od 15 let vlastní platební kartu a vytvořit jim další účet jako svým takzvaným disponentům. Dítě pak může svůj účet normálně používat, přihlašovat se k němu přes vlastní přihlašovací údaje a dělat další věcí, které mu rodič jako majitel účtu nastaví. To je právě vhodné pro rodiče, kteří chtějí své děti naučit nakládat s penězi, ale zároveň chtějí mít o jejich hospodaření přehled.”

 • Předplacená karta bez nutnosti účtu

 • Předplacené karty se na českém trhu objevily relativně nedávno. Podmínky, limity a pravidla se liší u jednotlivých produktů, nicméně v principu jde o debetní platební kartu, se kterou vykonáváte transakce jako s každou jinou běžnou kartou. Rozdíl je v tom, že k takové kartě není připojen žádný účet v bance a pouze se na ni nahrává kredit.

  Předplacená karta není vždy určená pro děti či mladé. Na českém trhu ale najdeme tři takové služby, které cílí na mladé:

  Kliknutím na tabulku si ji otevřete v PDF souboru.

  Tabulka s přehledem předplacených karet 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 11