Elektřinu lze vést vzduchem. Umí to betonový stůl českých designérů

 

Betonový stolek dokáže vést elektřinu vzduchem, takže se diody v kostkách položených na stůl rozsvítí. Do budoucna by mohl zázračný kus betonu nabíjet třeba mobily a notebooky v kavárnách nebo v domácnostech. Se zajímavým nápadem přišli čeští designéři Jiří Peters a Ladislav Eberl. 

betonový stolek umí rozsvítit diodyBetonový stolek umí rozsvítit diody skryté uvnitř malých kostek. (Ilustrační foto) 

Neustálé hledání správné nabíječky pro mobilní telefon nebo přenosný počítač by nám už brzo nemuselo otravovat život. Stačí, aby se do českých domovů nebo restaurací a kaváren dostaly betonové stolky, které umí vést elektřinu vzduchem. Na stolek položíte elektrospotřebič a po pár šálcích kávy, máte dobito pro další surfování na internetu.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Betonový stolek přenáší světlo, možná bude i nabíjet mobily

Zatím jde o hudbu budoucnosti, protože nyní dokáže šikovný kus nábytku z betonu pouze rozsvěcovat jiná tělesa, která na něj položíte. Konkrétně jde o kostky s diodami uvnitř, které se při dotyku s betonovým stolkem rozzáří. Vylepšení stolku na skrytou nabíječku by mohlo přijít, pokud se zajímavého nápadu ujme nějaký sponzor. Autoři myšlenky Jiří Peters a Ladislav Eberl plánují vyrobit limitovanou edici šikovných betonových stolků, kterou chtějí vydražit, aby získali další finance pro rozvoj projektu.

Někdo se možná zhrozí při představě, že by měl nabíječky vyměnit za stůl z betonu, protože už tak doma zakopává o kdeco a vrazit nohou do betonového nábytku určitě není nic, co by mu zvedlo náladu. Jenže nejde o klasický těžký beton, ale o unikátní tenký beton, který se navíc neláme.

Co všechno umí kouzelníci s betonem?

Designérská firma Gravelli,  kde Peters i Eberl působí, umí z betonu vyrobit i další zajímavé vychytávky. Kromě betonového stolku, který vede elektrický proud, stojí za tvorbou šperků z betonu (např. betonových prstýnků), betonových umyvadel a jiných kusů nábytku z tohoto zdánlivě nudného stavebního materiálu.  Ve světě architektury způsobily malý poprask jejich betonové pláty, které propouštějí světlo. Tato inovace obdržela cenu Nejlepší nápad roku 2013 v soutěži, kterou pořádal Vodafone.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2