Blesk peněženka: Komu se bude hodit 1. předplacená karta v ČR?

 

Není to ani debetní, ani kreditní karta. U předplacené karty si uživatel dobíjí hotovost, se kterou pak může platit. Karta není nijak svázána s bankovním účtem, proto její hlavní výhoda spočívá v anonymitě spotřebitele při placení. Jednoduše finance na kartě si s vaším jménem nikdo nespojí, proto vám je ani nikdo (např. exekutor) nevezme. Jaká jsou další pro a proti Blesk peněženky?

blesk při bouřceBude mít předplacená karta Blesk peněženka masový úspěch u českých obyvatel? 

Od minulého týdne si mohou lidé koupit první předplacenou kartu u nás, Blesk peněženku za 125 Kč. Skočit si pro ni můžete do nejbližší trafiky, čerpací stanice, nebo ji lze pořídit v některých obchodech.

Výhody a nevýhody Blesk peněženky

  • Anonymita placení
  • Vhodný nástroj pro rozdělování kapesného dětem nebo pro proplácení výdajů zaměstnanců na pracovní cestě
  • Dostupné finance skryté před exekutorem nebo věřiteli
  • Nízké riziko zneužití vložených peněz při krádeži (pouze do výše relativně nízkého zůstatku v porovnání s jinými platebními nástroji)
  • Vhodný prostředek k platbám, pokud uživatel nemůže nebo nechce mít bankovní účet
  • Možnost platit kartou i v zahraničí u obchodníků s bezkontaktními platebními terminály

Jak Blesk peněženka funguje?

Princip předplacených karet vlastně už známe z předplacených karet telefonních operátorů. Kartu nejdřív musíte dobít, abyste mohli čerpat její kredit, v tomto případě platit "nabitými" penězi. Blesk peněženku je možné dobít hotovostí na 5000 prodejních místech s terminálem Sazky (s výjimkou poboček České pošty), případně přes internet – převodem z bankovního účtu nebo pomocí standardní platební karty.

Jak můžu předplacenou kartu dobít?

Za jedno dobití v terminálu Sazky nebo bankovním převodem vám bude naúčtován poplatek 25 Kč. Pokud využijete k dobíjení jinou platební kartu prostřednictvím internetové samoobsluhy Blesk peněženky, bude vás to stát 1,5 % z dobíjené částky a zároveň minimálně 25 Kč. Jednorázově můžete dobít maximálně částku do výše 10 tisíc Kč.

Blesk peněženku lze pořídit ve třech variantách. U základní verze je 10 tisíc limitem i pro další platební operace (maximální celková částka dobitá za den, maximální útrata za dobu platnosti karty). U rozšířené verze se limity zvyšují, za den můžete dobít už dohromady 20 tisíc Kč a maximálně utratit 55 tisíc Kč za rok.

Třetí verze Blesk peněženky slouží k umožnění výběru z bankomatů v České republice. I zde se uživatel nevyhne zastropování částky, kterou je možné vybrat. Za den z bankomatu vyberete nejvýše 3 500 Kč a za měsíc tato suma nesmí překročit 12 500 Kč. Za 1 výběr z bankomatu zaplatíte 30 Kč.

Kdo ocení výhody Blesk peněženky?

V porovnání s klasickými platebními kartami, jsou tedy možnosti Blesk peněženky poměrně limitované. Navíc její uživatelé zaplatí i vyšší poplatky za platební operace než u většiny běžných karet. Navzdory těmto nedostatkům se dá očekávat, že někteří čeští spotřebitelé si placení Blesk peněženkou rychle oblíbí.

Nespornou výhodou Blesk peněženky je totiž naprostá anonymita osoby, která čerpá finance z předplacené karty. Zejména lidé s rostoucími dluhy a exekutory za zády ocení možnost získat peníze, aniž by si museli zřizovat bankovní konto.

Najděte si účet bez vysokých poplatků. Srovnat běžné účty

Navíc Blesk peněženka se dá ideálně použít jako forma kapesného pro děti. V případě krádeže a zneužití předplacené karty může zloděj odcizit pouze denní limit z karty. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8