Ceny elektřiny pro rok 2015 padaly: Platíte také méně?

 

Letošní ceny elektřiny jsou o poznání příjemnější než v roce 2014. Pokud se vaší domácnosti nepodařilo za proud mezi roky 2014 a 2015 nic ušetřit, zůstáváte zbytečně u drahého dodavatele. Změnu dodavatele ještě stihnete před topnou sezónou 2015/16. Na co dát při výběru pozor?

žárovky - ceny elektřiny padalyZměna dodavatele elektřiny probíhá zcela zdarma. Kdo ji promešká, může zbytečně platit každý měsíc stokoruny navíc. 

Pokud vaše účty za elektřinu neklesají, měli byste uvažovat o změně dodavatele. V porovnání s loňským rokem totiž nejlepší nabídky zlevnily o sto- až tisícikoruny.

Utečte ze spárů drahého dodavatele.Srovnat ceny elektřiny

Mezi nejnižšími a nejvyššími aktuálními cenami dodavatelů elektřiny i plynu najdeme velké rozdíly. Dávejte si ale pozor na krátkodobé akční nabídky.

Ceny elektřiny pro běžnou domácnost se liší o více než tisíc Kč

"Naše srovnání ukazuje, že aktuální nejlepší a nejhorší nabídky dodavatelů se u domácnosti s průměrnou spotřebou 2,5 MWh ročně mohou lišit až o 1300 korun. V případě rodinných domů s vyšší spotřebou pak možné úspory dále narůstají.”

- Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu

Slovo „aktuální“ je tu podstatné. Ceny energií totiž v posledních letech klesají a máte-li starší smlouvu, která se řídí starším ceníkem, ušetřit můžete mnohem víc.

Uvázat se déle než na 1 rok se nemusí vyplatit

Z toho plyne první rada: neuvazujte se na dlouho. Zatímco smlouvu na dobu neurčitou můžete bez sankcí vypovědět zpravidla do tří měsíců, ze smluv na dobu určitou se tak lehce nevyvlečete. I ty se sice dají zrušit, ale při odchodu většinou zaplatíte tučnou pokutu.

O něco lepší jsou akce typu garance. Některé společnosti slibují, že v průběhu dodávek budou upravovat cenu tak, aby pro vás byla vždy nejvýhodnější. Jenže i to má háček.

„Výhodnost se měří oproti standardním ceníkům konkurence. Pokud jiná společnost zlevní elektřinu v akci, odpovídající slevy se u svého dodavatele nedovoláte, “ doplňuje Lukáš Zelený z dTestu.

Nepoctivého prodejce prozradí stížnosti na webových diskuzích

Pokud kvůli klesajícím cenám elektřiny uvažujete o změně dodavatele, pohlídejte si zejména různé poplatky - za aktivaci, za výpis, za deaktivaci, dílčí částky měsíčního paušálu a podobně. Často stojí i několik stokorun, a mohou proto smazat výhody přechodu.

TIP

Nespadněte do pasti nepoctivým prodejcům

 

Samozřejmostí je hlídat délku smlouvy, zda je na dobu neurčitou, či určitou, případně na jak dlouho a jestli nemá doložku o automatické obnově. Od toho se budou odvíjet výpovědní lhůty. Podívejte se také na reference dodavatele. Ti, kteří nepostupují právě poctivě, jsou opakovaně propíráni v internetových diskuzích.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4