Ceníky elektřiny 2016: Domácnosti ušetří. I ta vaše?

 

Ceníky elektřiny 2016 pro domácnosti jsou takovým malým dárkem. Ačkoliv Energetický regulační úřad (ERÚ) přistoupil ke zvýšení regulované složky ceny, dodavatelé to vykompenzovali nižšími cenami silové elektřiny. Platit bychom tak měli stejně nebo dokonce méně než letos!

Ceníky elektřiny 2016Kolik zaplatíte za svícení v roce 2016? Vypočtěte si to v kalkulačce elektřiny! 

 

 

Co tvoří cenu elektřiny?

Cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované části. Regulovanou ovlivňuje ERÚ svým cenovým rozhodnutím, neregulovanou určuje sám dodavatel elektřiny.

Na sklonku roku se pravidelně hlásí o slovo ceníky elektřiny. V prosinci je totiž dodavatelé energie zveřejňují. Navazují tím na cenové rozhodnutí ERÚ, který určuje výši regulované ceny elektřiny. Jak se projeví na vyúčtování domácností novela energetického zákona, tarifní systém a razantní snížení cen na energetických burzách, je už teď jasné. Konečná cena by měla klesnou a průměrná domácnost může ušetřit stovky korun ročně.  

ERÚ: Regulovaná cena elektřiny mírně vzroste

Regulovaná část ceny elektřiny, kterou svým cenovým rozhodnutím stanovuje ERÚ, tvoří přibližně 55 % z celkové ceny. Obsahuje v sobě především náklady za přenos a distribuci elektřiny a také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Letos, po dvou letech klesání, cena mírně vzroste. A to o 1,8 až 3,5 % v závislosti na regionu, zvolené distribuční sazbě, charakteru odběru a množství spotřebované elektřiny.

Jak se změní výše regulovaných cen pro vaši domácnost?

1. Domácnost s malou spotřebou energie, která elektřinu využívá na svícení.
Sazba D02d, jistič 3x25 A, průměrná spotřeba 2 200 kWh.

Ceník elektřiny 2016 

2. Domácnost, která topí a ohřívá vodu pomocí akumulačního spotřebiče.
Sazba D25d, jistič 3x25 A, průměrná spotřeba VT 2 200 kWh, NT 2 500 kWh.

ceník elektřiny 

3. Domácnost, která topí elektrickým přímotopem.
Sazba D45d, jistič 3x25 A, průměrná spotřeba VT 600 kWh, NT 14 400 kWh.

ceník elektřiny 
Zdroj: ERÚ

Ceníky elektřiny 2016: Dodavatelé zlevnili

Do hry přichází i tzv. neregulovaná část ceny elektřiny, známá také jako silová elektřina. Její cenu mají na starost jednotliví dodavatelé elektřiny a podílí se zhruba 45 % na finálním vyúčtování elektřiny. Ceníky elektřiny 2016 obchodníci zveřejnili začátku prosince letošního roku.

TIP

Jak ještě více ušetřit v domácnosti?

Přečtěte si články z našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA. Najdete v něm mnoho jednoduchých a rychlých rad, díky kterým poklesnou vaše účty.

 

ERÚ, které odhadovalo meziroční pokles přibližně do 5 %, nebylo daleko od pravdy. Mnoho dodavatelů skutečně zlevnilo. Cena elektřiny navíc letos klesla i díky akčním nabídkám velkých dodavatelů v průběhu roku.  Do ceníků se pozitivně promítl fakt, že samotná velkoobchodní cena elektřiny na burze zlevňuje. Energie je na trhu nadbytek, a tak tlačí cenu dolů. Velkou měrou záleží i na tom, jak výhodně se dodavatelům elektřiny podaří energii nakoupit.

ČEZ, E.ON i PRE: Kdo nabízí větší slevu?

V tuto chvíli v naší produktové nabídce nedošlo ke změně, protože jsme výhodné produkty představili již v průběhu roku 2015," řekla ČTK Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ. Dodavatel energií, který poskytuje elektřinu více než 3 milionům zákazníků, představila produkt Garant Plus, který slibuje úsporu 10 % na silové elektřině oproti standardní nabídce společnosti. Stačí podepsat smlouvu na dva roky. Po tuto dobu se cena za silovou elektřinu nezvýší ani o haléř.

Ani E.ON neplánuje hýbat s ceníky elektřinu 2016. „Ceny pro příští rok zůstávají prakticky na úrovni roku 2015,“ okomentoval situaci mluvčí Vladimír Vácha. Pro zákazníky, kteří by chtěli ušetřit, si E.ON připravil produkt Variant Advent, který zlevní silovou složku o 14 % proti standardní ceně. "Toto snížení platí okamžitě, tedy i po zbytek roku 2015," dodal Vácha.

Elektřinu nezdraží ani Pražská energetika (PRE). Tiskový mluvčí Petr Holubec uvedl pro ČTK, že společnost začala už od počátku listopadu nabízet u produktu Spektrum nižší cenu silové elektřiny až o 11 % oproti standardní nabídce. Cena nestoupne ani u Pražské plynárenské, jak potvrdil její mluvčí Miroslav Vránek.

Kolik ušetříte na elektřině vy?

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2017?To chci zjistit

Kolik ušetříte se svým dodavatelem, zjistíte jednoduše v naší kalkulačce energií. Počítá vždy s aktuálními ceníky. Okamžitě tak zjistíte, jak si na tom stojí váš dodavatel energie v porovnání s ostatními.

V celkové ceně není zahrnutý poplatek na činnost Energetického regulačního úřadu. Jeho výši právě projednává vláda. Jakmile částku budeme znát, kalkulačku aktualizujeme a vám pošleme přepočítaný výsledek.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 25