Za elektřinu zaplatíme v roce 2015 o 3 % méně, plyn zdraží asi o 1 až 2 %

 

Na nové ceníky elektřiny a plynu pro rok 2015 od jednotlivých dodavatelů energií se zatím čeká. Právě dnes byly ale zveřejněny částky, které konečný spotřebitel zaplatí za regulovanou část účtu za energie. Podívejte se, kolik ušetří vaše domácnost za elektřinu i kolik si připlatí za plyn.

elektrické vedeníNejvíce důvodů k radosti nad cenami energií pro rok 2015 mají lidé žijící na jihu Čech. 

Jaké budou ceny energií v následujícím roce? Celkové výdaje domácností na elektrickou energii by podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) měly klesnout v průměru o 3 %. Regulátor trhu snížil průměrnému spotřebiteli regulované položky o 1,2 % a zároveň očekává, že dodavatelé elektřiny sáhnou k poklesu cen o 5 %.

Nejvíce za elektřinu ušetří na jihu Čech a jihu Moravy

Cena distribuce se liší podle distribuční oblasti, ve které odběratel čerpá energii. Nejvíce klesly distribuční poplatky v regionu distributora E.ON, takže na nejvyšší úsporu oproti letošku se mohou těšit lidé na jihu Čech a Moravy. Průměrná domácnost, která elektřinou netopí, ani neohřívá vodu, by v regionu E.ON měla ušetřit necelých 200 korun.

přehled cen elektřinyZdroj: ERÚ 

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Lidé, kteří využívají přímotopy k tomu, aby se v zimě zahřáli, ušetří v průměru 270 Kč za rok.

přehled cen elektřinyZdroj: ERÚ 

Účty za plyn nejvíce porostou lidem s nižší spotřebou

Celkově by měla cena regulované složky za plyn pro domácnosti poskočit průměrně o 7,37 %. Zajásají ale lidé na jihu Čech, protože tady dojde naopak k poklesu regulované části o necelá dvě procenta. Většině obyvatelů, které plyn v potrubí posílá distributor RWE, se ale bude týkat zvýšení o 7,33 %. U Pražské plynárenské bude zdražení ještě o něco vyšší (+ 8,67 %).

Topte levněji! Najděte levného dodavatele.Srovnat ceny plynu

Regulované položky se ale na konečné ceně plynu pro spotřebitele podílejí jen z jedné pětiny, proto celkový nárůst výdajů za plyn bude pravděpodobně nižší. Protože v regulované části stoupá hlavně poplatek za odběrné místo, nejvíce si připlatí koncoví spotřebitelé s nízkým odběrem plynu. V jejich účtech totiž hrají regulované položky větší podíl než u jiných odběratelů.

přehled cen plynuZdroj dat: ERÚ, úprava tabulky: Ušetřeno.cz 

ANKETA: Jak plánujete snížit účty za energie v příštím roce?

Proč bude regulovaná složka ceny plynu zdražovat? Ředitelka ERÚ Alena Vitásková uvedla, že „na mírný růst cen v regulované části měly vliv dva faktory, které ERÚ nemohl ovlivnit.

Jedním z nich byla velmi teplá zima 2013/2014 a druhým je prudký nárůst ceny za tzv. službu flexibility, na niž provozovatel přepravní soustavy každoročně organizuje výběrové řízení.“

ERÚ chce ale zjistit, jestli zvýšení ceny za službu flexibility nebylo výsledkem nezákonné kartelové dohody mezi distributory. Kvůli tomuto podezření bude regulátor trhu podávat podnět k prošetření antimonopolním úřadem

Proč loňská nadprůměrně teplá zima zvyšuje náklady na distribuci plynu pro rok 2015? Zatímco jsme loni méně mrzli, a proto spotřebovali menší objem plynu, distributoři se museli starat o provoz sítě, ale klesaly jim tržby. Zvýšené náklady z minulé zimy se rozpočítavají až zpětně.

Negativní vliv na ceny plynu naopak zatím neměla krize na Ukrajině. Geopolitické riziko nijak významně neovlivilo ceny zemního plynu na komoditním trhu. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé