Ceny energií v roce 2016 neporostou, domácnosti ušetří stokoruny

 

Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes zveřejnil částky, které konečný spotřebitel zaplatí za regulovanou část účtu za energie. Regulované ceny elektřiny a plynu pro domácnosti se v příštím roce mírně zvýší. Dodavatelé energií by však ceny dodávek měli naopak snížit. Domácnosti by díky tomu mohly za rok ušetřit několik stovek korun.

Jak se změní ceny energií v roce 2016?Jaké budou ceny energií v příštím roce? 

Výslednou cenu elektřiny, kterou zaplatí domácnosti, tvoří z 55 procent regulovaná složka, v případě plynu se jedná přibližně o 25 procent. ERÚ dnes oznámil výši této regulované části pro příští rok. Regulovaná složka ceny zahrnuje například platby za přenos a distribuci a v případě elektřiny také příspěvek na obnovitelné energetické zdroje.

Regulovaná složka mírně poroste

U elektřiny úřad pro příští rok přistoupil k mírnému zvýšení regulované složky. Nárůst se bude pohybovat mezi 1,8 a 3,5 procenty v závislosti na regionu, zvolené distribuční sazbě, charakteru odběru i množství spotřebované elektřiny.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Tento krok ERÚ by však neměl mít zásadní dopad na hospodaření domácností. Odborníci na energetiku totiž předpokládají, že dojde až k pětiprocentnímu zlevnění ze strany dodavatelů.

Domácnosti podle očekávání ušetří

Pokud by se tato očekávání naplnila, znamenalo by to, že cena elektřiny pro koncového spotřebitele v součtu klesne o 2 až 3 procenta. „Jestliže se naše předpoklady naplní, mohly by domácnosti uspořit několik stovek korun. Citelnější úsporu zaznamenají především domácnosti s nejvyšší spotřebou,“ očekává energetik Tomáš Suchý z našeho portálu.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele.Srovnat ceny plynu

Regulovanou složku ERÚ navýšil i u plynu, průměrně o 2,7 procenta. I u dodavatelů plynu však lze očekávat snížení cen služeb. „Dá se očekávat, že ke zvýšení ceny plynu i navzdory zdražení regulované složky nedojde. Ceny dodávek plynu proto nestoupnou, ale budou mírně klesat, popřípadě stagnovat. Pro domácnosti to opět bude znamenat drobnou úsporu v řádu stokorun,“ doplňuje svou prognózu Suchý.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé