Napětí na trzích s ropou může zamávat i cenami plynu pro české domácnosti

 

Vyostřující se napětí mezi Spojenými státy a Íránem žene vzhůru cenu černého zlata. Jeden barel ropy Brent se nedávno poprvé od roku 2014 vyhoupl na 80 dolarů. Cenové skoky na trhu s ropou už pocítili motoristé u čerpacích stanic a rostoucí trend se může podepsat i na účtech domácností za plyn, jelikož obě komodity se často těží současně. Nastává proto vhodná doba pro fixaci ceny při odběru plynu?

Trh s ropou 

Šachy na poli ropných velmocí nedávno rozehrály Spojené státy, když 12. května 2018 jejich prezident, Donald Trump, odstoupil od mezinárodní dohody o jaderném programu Íránu z roku 2015. Teherán se tehdy vzdal záměru obohacovat uran a vyrábět atomové zbraně, aby se zbavil sankcí, které na ně uvalili USA a EU. Kvůli údajnému porušování dohody ze strany Íránu nyní Američané sankce znovu obnovili, zatímco Evropané nic měnit nechtějí.

Nejistá ropa z Íránu zdražuje plyn na české burze

Írán je 6. největším exportérem černého zlata na světě, proto nejistota ohledně jeho dodávek poslala ceny ropy do nových výšin. Severomořská ropa Brent pokořila v květnu hranici 80 dolarů za barel. Takovou cenovku měl barel naposledy v listopadu 2014.

Na volatilní situaci reagoval také vývoj kontraktů na plyn obchodovaných na pražské burze PXE. Zatímco v polovině února by firmy zaplatily za 1 MWh plynu s termínem dodání v příštím roce 16,8 Eur, o tři měsíce později už stejný kontrakt stál 20,9 Eur.

Trh s ropou 

Zejména velcí dodavatelé energií obyčejně nakupují komodity na burzovních trzích s několikaměsíčním předstihem, proto se díváme na kontrakt s vypořádáním až v roce 2019. Nicméně, u obchodů s dodáním ve 3. a 4. čtvrtletí letošního roku vypadá situace obdobně, dokonce si můžeme všimnout i mírně strmějšího zdražení.

Trh s ropou 

Grafy jsou aktuální k 18. 5. 2018 a pokrývají období od 14. 2. 2018 do 17. 5. 2018.

Jaké další faktory tlačí na rostoucí cenu plynu?

Mnoho lidí by nejspíš tipovalo, že na největších zásobách černého zlata sedí šejkové ze Saúdské Arábie. Jenže těm patří až druhá příčka za Venezuelou, kterou aktuálně zmítá vleklá ekonomická krize. Nad jihoamerickou zemí se vznáší hrozba bankrotu, proto v poslední letech počet barelů prodaných do zahraničí neustále padá a snižuje tak i nabídku ropy a zemního plynu na celosvětových trzích. To zase tlačí na cenový růst.

  
Ropa zdražuje zemní plyn. Nabízí váš dodavatel stále výhodné ceny? Zjistěte to během 2 minut

Kromě toho loni i letos zůstává v platnosti dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších exportérů včetně Ruska o omezení produkce za účelem zvýšení ceny této komodity na trhu. O prodloužení dohody i pro příští rok se bude jednat v červnu. Jelikož na burzách se ropa a zemní plyn chovají skoro jako dvojčata, i tyto události ženou ceny plynu nahoru.

Přichází vhodná doba na fixaci ceny dodávek plynu?

Velmi málo indícií naznačuje, že by v brzké době mohlo dojít k uklidnění bouřlivé situace na neklidném trhu s ropou. Na rychlé řešení ekonomických problémů Venezuely to nevypadá a dopad omezení nabídky ropné produkce Íránu se na velkoobchodních cenách zemního plynu teprve naplno projeví v příštích měsících. Zdražení by mohl částečně zmírnit pokles kurzu dolaru, protože obchody s ropou se uzavírají právě v americké měně. Jenže ta vůči euru i české koruně v poslední době spíše posiluje.

  TIP: Co to znamená pro odběratele s plynovodními přípojkami u nás? Fixace ceny u smluv na dodávku energií je vždy tak trochu sázkou do loterie (na další cenový růst), ale nyní by se českým domácnostem mohla vyplatit.

Smlouvy s fixací se zpravidla uzavírají na dobu určitou, takže není možné anebo výhodné je vypovědět ze strany zákazníka předčasně. Proto se nedá příliš doporučit podpis smlouvy s víceletým závazkem. Odběratel by měl vždy myslet i na zadní vrátka pro případ, že se ceny energií budou vyvíjet jinak, než odborníci odhadovali. Jako ideální kompromis se tedy jeví smlouva s fixací ceny na jeden nebo dva roky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6