Klesající ceny silové elektřiny připravily gigant ČEZ o zisk

 

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ se letos za první pololetí snížil o 40 procent. O výnosy připravila polostátní firmu, která dodává domácnostem elektřinu i plyn, především loňská velmi teplá zima a ceny elektřiny na burze, které v posledních letech zažívají volný pád. Víte, jak hluboko klesly ceny elektřiny od roku 2011?

vodič elektřinyČEZ plánuje šetřit na provozních nákladech v příštích dvou letech. 

Špatné zprávy pro ČEZ znamenají špatné zprávy pro českou státní kasu, protože ministerstvo financí drží většinu akcií (70 %) energetického obra, který dodává elektrickou energii zhruba 3,5 milionům českých odběratelů. Skupina ČEZ počítá pro rok 2014 s čistým ziskem ve výši 28,8 miliard korun, což by představovalo historicky nejhorší výsledek od roku 2006. Nicméně pokles zisku společnosti nebyl tak velký, jak se podle analytiků očekávalo.

Teplá zima nerozesmutní jenom lyžaře

Za nedobrými finančními výsledky stojí velmi teplá a suchá zima, díky které odběratelé méně topili. Navíc skromná sněhová nadílka způsobila pokles výroby elektřiny ve vodních elektrárnách, kde chyběla oproti jiným letů voda. Slunné dny naopak pomohly produkci energie v solárních elektrárnách.

Ceny silové elektřiny jdou ke dnu

Vývoj ceny elektřiny na energetické burze v posledních letech přidělává vrásky na čele nejednomu majiteli elektrárny. ČEZ díky klesající ceně proudu přišel za první pololetí o 4,2 miliardy korun. Když se podíváme trochu hlouběji do historie, zjistíme, že dnes se prodává 1 megawatthodina (MWh) elektrické energie za poloviční cenu oproti roku 2011.

Víte, jak platit za elektřinu méně? Srovnat dodavatele

Výrobci elektřiny se slzou v oku nostalgicky vzpomínají na staré dobré časy, kdy 1 MWh stála skoro 60 eur. Naopak letošní ceny je nejspíš přivádí k hysterickému pláči, protože na jaře se stejné množství energie prodávalo téměř za 30 eur, a dnes se ceny pohybují kolem hranice 35 eur za 1 MWh.

vývoj ceny silové elektřinyVývoj ceny silové elektřiny (1 MWh/eur) na burze za poslední tři roky. Zdroj: Kurzy.cz 

Strmý pokles výdajů na elektřinu ale pocítili na vlastní peněžence koneční spotřebitelé. Stojí za tím dva hlavní důvody. Zaprvé, cena silové elektřiny tvoří pouze polovinu celkových účtů za elektrickou energii. Druhou půlku mají na svědomí regulované položky (cena za distribuci, cena za činnost operátora trhu atd.). Zadruhé, v českých luzích a hájích politici každý rok tvrdohlavě zvyšovali příspěvek na obnovitelné zdroje, který každý odběratel zaplatí na svém účtu za elektřinu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2