Co všechno bylo na plyn? Žehlička, pračka i kulma na vlasy

 

Používání domácích spotřebičů je dnes snadné. Ve většině případů je ta nejtěžší práce trefit se do zásuvky. O tomhle si naše babičky mohly nechat zdát. V dávných časech, kdy bylo mnoho věcí na plyn, to chtělo hodně zručnosti. A někdy i hodně fyzické síly.

Co všechno bylo na plynŽehlička, tvarovač klobouků, pračka i mandl. To vše bývalo na plyn. 

Některé spotřebiče na plyn mají v českých domácnostech stále své místo. Plynové sporáky, průtokové ohřívače vody (karmy) či kamna nejsou ničím, na čem by ulpíval jen prach vzpomínek. Stejně tak plynové osvětlení na řadě míst stále osvětluje naše kroky.

Přece jen ale něco z našich životů navždy zmizelo a my už můžeme jen dolovat v paměti, že jsme to někdy měli. Anebo nám o tom vyprávěly naše maminky či babičky. Co bývalo na plyn?

pračka na plynKdo z vás ji pamatuje? 

Pračka: Když šestý smysl chybí

Automatické pračky s šestým smyslem byly pro naše babičky velkým sci-fi. Tehdejší pračky s plynovým ohřevem vody, které vypraly 5 kg prádla přibližně za 75 minut, nebyly zrovna ekonomické. K jednomu pracímu cyklu spotřebovaly až 160 litrů vody. Zdaleka nebyly součástí každé domácnosti, pořizovaly se zejména do veřejných prádelen či prádelen v bytových domech. I kvůli své váze - mívaly přes 150 kg.

Mandl: Cíchy rovné jako vojáci

Co dnes zvládnou hospodyňky s kvalitní žehličkou a stabilním žehlicím prknem, dříve bylo doménou mandloven. Široko daleko z ní voněly étery aviváže smíchané s horkým vzduchem. Plynové mandly se využívaly k žehlení ložního prádla, závěsů i jiných velkých textilií. Na podobném způsobu fungovaly i plisovací žehlicí stroje, které měly plynové hořáky k vytvoření pravidelných záhybů na tkaninách.

Žehlička: Práce pro svalovce

žehličky na plynVzpomínáte na plynové žehličky? 

Až se příště pustíte do žehlení, představte si, že by měla žehlička třeba 30 kg. Přesně tolik totiž vážily některé plynové žehličky z dřívějších dob. Některé žehličky měly plynový hořák vestavěný uvnitř. Do nich se přiváděl plyn hadicí. Jiné žehličky se ohřívaly prostřednictvím různých plynových ohřívadel, na které se nasazovaly. Plamen procházel jejich dutinou a poté, co vychladl, bylo žehličku nutné znovu nahřát. Z domácností začaly mizet až ve druhé polovině 20. století, nahradily je žehličky elektrické.

Topíte plynem? Topte levněji! Srovnat ceny plynu

Promítačka filmů: A točímeplynová promítačka na filmPlynová promítačka filmů 

Promítací stroje dodnes umožňují sledovat natočené filmy. I díky nim se můžete dívat na velké plátno z pohodlného křesla v kinosálech. Dnes se k jejich fungování využívají pohonné elektromotory. V začátcích kinematografie to chtělo pořádnou fyzičku. A to proto, že se točily na ruční pohon klikou. I plyn zde měl svou funkci. Jako zdroj světla se totiž využívala plynová lampa s žárovou Auerovou punčoškou.

Co dalšího bylo na plyn?

Pokračovat s dobovými spotřebiči na plyn bychom mohli ještě pěkně dlouho. Patřily mezi ně například:

  • lednička na plyn,
  • plynová nahřívací kulma,
  • plynová pražírna kávy,
  • plynový tvarovač klobouků,
  • plynový samovar.

domácí spotřebiče na plynPoznáte plynovou kulmu na vlasy a plynovou pražírnu kávy? 

TIP

Dobové spotřebiče naživo v Plynárenském muzeu

Všechny tyto dobové spotřebiče na plyn si můžete zblízka prohlédnout v prvním Plynárenském muzeu v Praze. Aktuálně v něm probíhá světově ojedinělá výstava historických žehliček a mandlů. 

 

Fotografie: Archiv Pražské plynárenské

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7