Co zohlednit při výběru dodavatele energií kromě ceny

 

Nemá smysl si nic nalhávat, lidé slyší hlavně na cenu energií. Pokud si vybíráte nového dodavatele, zaměřte se i na další okolnosti. Důkladně vybírejte typ smlouvy, porovnejte kvalitu služeb a informujte se o důvěryhodnosti dodavatele.

výběr dodavatele energií kritériaDodavatele elektřiny a zemního plynu vybírejte nejen podle ceny.  Smlouvy až na deset let

Každoročně si změní svého dodavatele stovky tisíc lidí. Mezi obchodníky s energiemi zuří poměrně ostrý boj. Snaží se získat zákazníky natrvalo. Lákají na fixované ceny energií. Potíž je v tom, že abyste získali neměnné ceny, musíte podepsat smlouvu na dobu určitou. Obvykle se jedná o dva roky, ale existují i výjimky. Například Bohemia Energy uzavírá smlouvy až na deset let dopředu.

Pozor na chytáky v obchodních podmínkách. Obzvlášť u několikaletých kontraktů máte garantovanou zafixovanou cenu například pouze první dva roky. Zbytek doby odebíráte plyn nebo elektřinu za méně výhodné ceny. Ze smluv na dobu určitou se nevyvážete s čistým štítem. Za předčasné ukončení se platí citelné sankční poplatky.

Když smlouva končí, nová začíná

Dodavatelé spoléhají na sklerózu svých zákazníků. Málokdo si po dvou letech od podepsání smlouvy vzpomene, že se blíží její konec. Jenže pokud ji zapomenete řádně ukončit, automaticky se prodlouží na další roky. Už ale ne za akční cenu, která vás nalákala. Většina spotřebitelů začne smlouvu řešit až ve chvíli, když jim přijde o poznání vyšší vyúčtování. Jenže to už je pozdě plakat nad rozlitým mlékem.

TIP

Vezměte situaci do svých rukou a snižte své výdaje za energie:

 

Pozor na prodloužení smlouvy po telefonu

Souhlas s fixací cen a několikaletou smlouvou se někteří dodavatelé snaží získat pomocí drobné lsti. Prodlužují smlouvy přes telefon. Stačí pouze váš souhlas a proběhne tzv. ústní změna písemné smlouvy. Tím se ale připravíte o jakoukoli možnost porovnání s konkurencí. Pokud ve srovnání cen dodavatelů zpětně zjistíte, že se jedná o nevýhodnou nabídku, můžete od smlouvy odstoupit. Jenže už písemně a do čtrnácti dní od podpisu.

Svoboda se smlouvou na dobu neurčitou

Druhou variantou jsou smlouvy na dobu neurčitou, které jsou u odběratelů historicky oblíbenější. Smlouva nezavazuje na spousty let dopředu. Po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty můžete svobodně odejít k jinému dodavateli. Nemáte však jistotu stabilních cen. Mění se podle aktuálního vývoje trhu, což ovšem není nutně mínus.

Kolísavá kvalita zákaznických služeb

 

Pozor na skryté poplatky

Dobrý dodavatel by žádné aktivační a deaktivační poplatky či všemožné sankce účtovat neměl. A pokud tak činí, musí to jasně uvést ve své cenové nabídce.

 

Nejenom ceny a smlouvy rozhodují o výběru dodavatele. Neméně důležitý je klientský servis. Celá řada alternativních dodavatelů neprovozuje kamenné pobočky. Kontakt probíhá pouze telefonicky nebo elektronickou formou. To samozřejmě nemusí každému zákazníkovi vyhovovat. Ochota telefonních operátorů kolísá, někdy si popovídáte pouze s automatem. Navíc za volání se často platí. Bezplatné linky začínají číslem 800. Kdežto volání na tzv. bíle linky, které mají předčíslí 840, stojí peníze.

Důvěryhodnost a spolehlivost

Dobrá pověst se buduje dlouhá léta, jenže většina malých společností funguje na českém trhu pouze krátkou dobu. O mnohých firmách není povědomí. Dobrým vodítkem může být, zda se společnost zavázala k dodržování Etického kodexu obchodníka s energiemi. Dokument obsahuje souhrn pravidel a různých nařízení, které mají pomoct ke kultivaci trhu s energiemi.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé