Mlčí a mlčí: Co nám někteří dodavatelé energií zatajují?

 

Lidé mnohdy netuší, kdy jim končí smlouva o dodávce energií a jak vysokou sankci by zaplatili při jejím předčasném ukončení. Když se na to zeptají svého dodavatele, ten zarytě mlčí. Co na tom, že mají spotřebitelé ze zákona právo na pravdivé a úplné informace týkající se jejich smlouvy?

Změna dodavatele energiíNěkteré informace z dodavatelů energie prostě nedostanete! 

Není málo těch, kteří se okamžitě po otevření trhu s energiemi nechali zlákat na změnu dodavatele elektřiny či plynu. Výhodná cena elektřiny či plynu, kterou jim nový dodavatel energií deklaroval, je natolik zaujala, že mnohdy ani nezaznamenali, k jakému závazku se vlastně upsali. A pokud už si přece jen rozpomenou, že se domluvili na smlouvu na dobu určitou (obvykle na 24 měsíců), nevzpomenou si, kdy jim přesně končí. A smlouvu jako naschvál nemůžete nikde najít.

Nestihnete ukončit smlouvu včas? Máte smůlu

„Spotřebitelé se domnívají, že uzavřeli smlouvu například na dva či tři roky a že po uplynutí tohoto období se jim smlouva prodlouží na dobu neurčitou, a budou ji pak moci bez sankcí vypovědět. K tomu však nemusí dojít. Součástí smluv na dobu určitou bývá článek, kterým dojde k prodloužení smlouvy na další dobu určitou, pokud spotřebitel ve stanovené lhůtě nevyjádří svůj nesouhlas s takovým prodloužením.“

- Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest

Od liberalizace trhu energií uběhlo už víceméně 10 let, a tak se dost pravděpodobně objevily výhodnější nabídky. Jenže se smlouvou na dobu určitou u stávajícího dodavatele to není jen tak. Trefit se do správné chvíle, kdy je možné ji vypovědět, je základ. Pokud to nestihnete, máte na další časové období cestu k jinému dodavateli ztíženou. Smlouvu nemůžete vypovědět buď vůbec, anebo jen s vysokou smluvní pokutou.

Který dodavatel energií je nejvýhodnější? Srovnání dodavatelů

Dodavatelé energií situaci příliš neulehčují. Odmítají sdělit dobu trvání, výpovědní lhůtu a výši smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Odběratele odkazují na smlouvu či obchodní podmínky, případně mohou vyžadovat vysoký poplatek za sdělení konkrétních termínů.

Dodavatelé odmítají sdělit informace, na které máme právo

Zarážející na tom všem je, že dodavatel má přitom povinnost o obsahu smlouvy na žádost odběratele informovat. A to nejen na základě ustanovení občanského zákoníku. Spotřebitel má právo dozvědět se všechny rozhodné informace o smlouvě s podnikatelem ještě před uzavřením smlouvy, tím spíš má tedy takové právo po uzavření smlouvy. Na straně nás odběratelů je i od letošního roku i energetický zákon, který ukládá dodavatelům povinnost poskytnout spotřebiteli na jeho žádost pravdivé a úplné informace nezbytné k uskutečnění změny dodavatele energií.

některé informace vám dodavatelé po telefonu neřeknouNěkteré informace vám dodavatelé po telefonu neřeknou. Řeší se jen korespondenčně. 

Zasadit se o to, aby dodavatelé nevyužívali svého postavení, chce i sám Energetický regulační úřad. Navrhuje zahrnout informaci o trvání smlouvy i do vyúčtování energií. Asi nikoho nepřekvapí, že se tomuto někteří dodavatelé brání. Vždyť jakmile prošvihnete tu správnou chvíli na změnu dodavatele, mají vás zase na pár let zaháčkované.

Řešení? Mít prostě pořádek ve smlouvách

Asi to nejjednodušší řešení je nasnadě. Mít ve svých dokumentech pořádek, protože všechny informace o tom, o jaký závazek se jedná, dokdy platí a kdy je případně nutné podat výpověď, najdete ve své Smlouvě o sdružených dodávkách elektřiny či plynu, případně v Dodatku této smlouvy. A pokud se vám stane, že vám smlouvu sežral pes nebo se ztratila během stěhování, požádejte co nejdříve o její opis. Dodavatelé mají měsíc na to, aby vám jej zaslali na fakturační adresu. Někteří tak učiní zdarma, jiní za poplatek.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 13
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé