Máme dostatečné zásoby plynu? ERÚ provede kontrolu

 

Konflikt na Ukrajině se stále vyhrocuje, proto hrozí, že může dojít k přerušení dodávek ruského zemního plynu, který k nám proudí přes ukrajinské území zmítané občanskou válkou. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto bude kontrolovat, jestli v českých skladech máme dostatek klíčové komodity pro chráněné zákazníky v případě krize.

plynovodUkrajinský premiér Jaceňuk připustil, že ruské odvetné sankce by se mohly dotknout i dodávek plynu. 

Když dojde k energetické nebo jiné krizi, má regulátor trhu zajistit dostatečné množství plynu zejména pro domácnosti a další důležité instituce (nemocnice, poskytovatelé sociálních služeb, dopravní podniky, potravinářské firmy atd.). V případě, že by ERÚ svou povinnost nesplnil, hrozí mu pokuta ve výši až 50 milionů korun nebo 1 % z čistého obratu. ERÚ se tedy rozhodl ke kontrole stavu plynu u jednotlivých dodavatelů.

"Chceme se přesvědčit, že bezpečnostní standardy dodávek plynu u jednotlivých obchodníků jsou řádně smluvně pokryty, jsou dosažitelné a že případné výpadky v transportu plynu do České republiky nijak neohrozí plynulost zásobování českých chráněných zákazníků. Jsem přesvědčena, že kontrola je v tuto chvíli z hlediska národní energetické bezpečnosti nezbytná.”

- Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ

Zásoby plynu nejspíš máme, horší to ale bude s ropou

V současnosti Česká republika čerpá přibližně dvě třetiny celkové spotřeby plynu z Ruska. Zbývající třetina k nám plyne z Norska. Mluvčí největšího distributora plynu u nás, Martin Chalupský z RWE Net4Gas, v červnu tohoto roku uvedl, že „„Na případné výpadky v dodávkách plynu jsme dobře připraveni. Už třetí měsíc vtláčíme zemní plyn do podzemních zásobníků.“

Zastavení kohoutků plynovodů v Rusku ale nebude problém ani podle ministra průmyslu Jana Mládka. Podle něj při nejhorším Česká republika získá plyn odjinud. Mnohem větší obtíže by českému hospodářství napáchaly výpadky dovozu ruské ropy.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1