ERÚ varuje před elektronickými aukcemi

 

S elektronickými aukcemi energií se v poslední době roztrhl pytel. Podle zjištění Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se však jedná o riskantní způsob, jak snížit výdaje za elektřinu a plyn.

rodina 

ERÚ v říjnu 2013 rozeslal městům a obcím dotazník týkající se e-aukcí, který je součástí analýzy elektronických dražeb. Ze studie vyplývá několik alarmujících zjištění. Zájemci o e-aukci se při vstupu do dražby zavazují, že musí uzavřít smlouvu s vítězem dražby. To představuje krok do neznáma. Odběratelé neznají ceník, nemohou si předem ověřit obchodní podmínky společnosti ani znění samotné smlouvy.

"U e-aukcí se velký důraz klade pouze na celkovou výši ceny, kterou může zákazník obdržet. Ve většině případů se nezohledňují žádné další ukazatele nebo poplatky spojené s odběrem elektřiny a plynu. Další velký problém je, že si kupujeme zajíce v pytli. Nevíme, od koho budeme odebírat energii, za jakých podmínek, na jak dlouho podepisuji smlouvu. Aukcí se zúčastní i dodavatelé, kteří následně nepočítají s tak vysokou poptávkou a následně nejsou schopni všechny zákazníky odbavit,“ říká odborník na energetiku Ing. Tomáš Suchý.

Začarovaný aukční kruh

Nízká cena energií automaticky nezaručuje snížení výdajů. Skryté poplatky a sankce snižují výhodnost nabídky. Účastník aukce si právem může připadat jako postava z románu Hlava XXII. Aby nenaletěl, měl by si prostudovat smlouvu, ceník, sazebník služeb, ale to není možné. Jména soutěžících firem i zmíněné dokumenty nejsou dopředu známé. Pokud by se odběratel vzepřel a nechtěl by uzavřít smlouvu s vítězem, musí zaplatit penále.

Kdo pořádá e-aukce

Kdo uvažuje o energetické dražbě, měl by si uvědomit, že pořadateli nejsou města, ani obce. V případě potíží u nich lidé pomoc nenajdou. To však platí i u společností pořádajících aukce. Ty dokonce deklarují, že nejsou zodpovědné za kvalitu servisu a úspěšnou změnu dodavatele, tedy že tato povinnost zůstává na vítězném dodavateli.

Najděte výhodného dodavatele  onlinePorovnat ceny plynu

Úspora se zmenšuje

Z analýzy ERÚ vyplývá, že snížení cen v rámci aukce již není tak markantní jako v minulosti. První energetická dražba pro občany se uskutečnila loni v Říčanech u Prahy. Elektřina ve středočeské obci zlevnila v průměru o 16 % a plyn dokonce o 30 %. Po vzoru Říčan se do aukcí hlásily desítky dalších obcí, jenže očekávání obyvatel se ne vždy naplnilo. Může za to dlouhodobý pokles cen energií. Navíc dodavatel má vliv pouze na neregulovanou část ceny. U plynu se jedná o zhruba o 75 % z celkové částky. Silová elektřina tvoří dokonce pouhých 45 %. Často je však uváděn zavádějící výpočet úspory z celkové ceny energie, protože vyznívá procentuálně lépe.

Problém může představovat také zafixování cen na dobu určitou. Díky stálému zlevňování energie a snižování cen u konkurence se může fixace stát nevýhodnou. Větší úsporu pravděpodobně zaznamenají odběratelé, kteří se chystají na první změnu dodavatele. Obecně však lze dohledat i nižší nabídky než ty, které vyšly z e-aukcí.

Jak bezpečně ušetřit

Pokud chce odběratel ušetřit přechodem k jinému dodavateli a neriskovat, vyplatí se mu vlastní srovnání společností. Ucelený pohled poskytují například internetové kalkulačky. Výhodou tohoto způsobu, na rozdíl od e-aukce, je možnost srovnání všech parametrů. Odběratelé získají nejen informace o ceně, ale rovněž si mohou prostudovat všeobecné obchodní podmínky, porovnat sazebníky služeb a kvalitu zákaznického servisu. „V případě dotazu Vám pomůže energetický specialista. Následně můžete prostřednictvím srovnávače uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem a začít tak šetřit tisíce korun ročně,“ doplňuje Tomáš Suchý.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2