ERÚ chce zkrotit trh s energiemi. Předražený plyn teď poznáte na první dobrou

 

Energetický regulační úřad (ERÚ) zavádí indikativní ceny plynu, které domácnostem pomůžou zorientovat se v cenových nabídkách dodavatelů. Každý by měl podle nich okamžitě poznat, zda zbytečně nepřeplácí. ERÚ tak reaguje na informace o velkých maržích některých obchodníků s plynem. Podobné doporučení chystá také pro elektřinu. Zároveň žádá o změnu legislativy, která by v případě potřeby úřadu umožnila výraznější regulaci trhu s energiemi.

Konev s vařící vodou na plynovém vařiči.Indikativní cena plynu napoví, jak si s cenou stojí váš dodavatel. 

Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, na úterní tiskové konferenci představila nový ukazatel, který spotřebitelům usnadní orientaci v cenách plynu. Jde o zavedení tzv. indikativních cen, které bude ERÚ zveřejňovat každý čtvrtrok.

  
Jak si s cenami stojí váš dodavatel? Porovnejte ho s ostatními nabídkami na trhu.

Ukazatel i argument pro odběratele

 

Výše indikativní ceny pro 4. čtvrtletí 2016

  • Vaření (spotřeba 0 - 1,89 MWh) => 1011 Kč/MWh
  • Ohřev vody (spotřeba 1,89 – 7,56 MWh) => 861 Kč/MWh
  • Vytápění (spotřeba 7,56 MWh výše) => 811 Kč/MWh
 

Indikativní cena bude sloužit zákazníkům jako orientační částka a usnadní jim výběr výhodného dodavatele. Na první pohled totiž uvidí, zda za plyn dodavateli nepřeplácejí a navíc jim ukazatel poslouží jako argument při aktivním vyjednávání s dodavatelem. I když ceny energií zčásti ovlivňuje cenové rozhodnutí ERÚ, výše celkové platby do vysoké míry záleží na jednolitvých dodavatelích. 

Úprava by mohla ke změně dodavatele motivovat další domácnosti. Jak totiž uvedla Alena Vitásková, monitoring ERÚ ukázal, že spotřebitelé, kteří si nabídky pravidelně porovnávají a nebojí se s obchodníkem dohadovat o ceně, platí již nyní výrazně méně než domácnosti, které jsou pasivní nebo jsou svázány smlouvami na dobu určitou a s fixní cenou.

Podle vyjádření společnosti MND by samotná indikativní cena ERÚ mohla mít velký dopad na lepší orientaci zákazníků, tak jako měla například RPSN u úvěrů. Díky tomu by uvedené anomálie mohly samy rychle vymizet, neboť zákazníci díky medializaci indikativních cen na nevýhodných cenách nezůstanou.

Doporučení, ne nařízení

Výše indikativní ceny plynu se bude týkat pouze tzv. neregulované složky z celkové ceny plynu. Nový ukazatel tak bude odrážet cenu plynu na burze, náklady a marži dodavatele včetně poplatků.

S indikativní cenou zveřejněnou ERÚ tedy porovnávejte pouze částku z neregulované části ceny, ne cenu koncovou!

Nákres, z čeho se skládá cena plynuZdroj: TZ ERÚ 

Pro dodavatele není indikativní cena nijak závazná. Jak uvedla Vitásková: “Neexistuje postih obchodníka, bude-li i nadále prodávat tuto komoditu za vyšší cenu, než bude určovat indikativní cena.” Jde tedy o doporučenou cenu, která faktické ceny plynu 2017 nijak neovlivní. Ty by měly být zveřejněny koncem letošního listopadu společně s cenami elektřiny pro následující rok.

První krok v regulaci zdivočelého trhu

Zavedením nového ukazatele ERÚ reaguje na informace o nepřiměřených maržích některých obchodníků s plynem, které počátkem roku přinesla česká média. Na základě provedeného monitoringu trhu došel úřad sice k závěru, že žádný z dodavatelů nejedná proti daným zákonům. Nicméně jak podotkla Vitásková, je vidět, jak se rozevírají nůžky mezi nejlepšími a nejhoršími nabídkami obchodníků.

Zavedením chce ERÚ znovu vybídnout obchodníky, aby přistupovali ke změnám cen pružně a nevytvářeli předpoklady pro znovunastavení regulace cen plynu, jak vysvětlila v tiskovém prohlášení Vitásková. V aktuálním nastavení legislativy je to maximum, k čemu má úřad pravomoc. Vitásková ale zároveň uvedla, že ERÚ již nyní žádá o získání pravomocí k dalším krokům a je připraveno zasáhnout, pokud by tento krok nebyl dostačující.

TIP

Další informace k cenám energií:

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé