Češi jsou mistři v online bankovnictví a stříbrní v zájmu o finance

 

Zlaté medaile z hokejových mistrovství světa jsou sice cennější, ale ani zlatý nebo stříbrný kov z klání, kde jde o peníze, není k zahození. Češi jsou největší machři v používání internet bankingu mezi bankovními klienty ze střední a východní Evropy. Patří jim také druhé místo z celé Evropy po Francouzích v aktivním zájmu o své finance.

Karlův most v PrazePodle 51 % Čechů je hospodaření s penězi v dnešní době složitější než před 10 lety. 

Z průzkumu firmy TNS Aisa, zahrnující země centrální a východní Evropy vyplývá, že nejčastěji používají službu internet banking Češi (62 %), následovaní Rakušany (55 %) a Slováky (45 %). Největší „odpor“ k online bankovnictví mají v Rumunsku, kde ho využívá pouze 6 % klientů bank.

Srbové se neobejdou bez kamenných poboček bank

Naopak 28 % Čechů se při řešení svých finančních záležitostí obejde pouze s návštěvou kamenných poboček bank. Na Slovensku je tato skupina ještě o 2 % větší než u nás. Pobočku ke svému životu nikdy nepotřebuje necelá čtvrtina Čechů, zatímco například Srbové si bez navštěvování kamenných poboček nedokáží svůj bankovní život vůbec představit.

Hledáte výhodný běžný účet? Porovnat účty

Kterým Evropanům jsou peníze "ukradené"?

Rozsáhlejší anketu provedla nedávno banka ING. Zahrnula do ní většinu evropských zemí. Zajímala se o vztah Evropanů k jejich financí. V průměru čtyři z pěti obyvatel starého kontinentu se aktivně zabývají starostí o své peníze. Nejvíce se svým financím věnují ve Francii, kde rodinné příjmy a výdaje řeší 89 % obyvatel. Hned za národem bohémů a milovníků piva se umístili Češi. U nás aktivně řeší svůj domácí rozpočet 87 % občanů. Bronzová medaile zbyla na Poláky, kde k řešení peněžních záležitostí hlouběji přičichne 82 % lidí. Na opačné straně spektra, kde peníze zajímají nejmenší podíl obyvatel, se nachází Nizozemci, Belgičané a Španělé.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1