Obrovská 5 svítí na plakátech u zastávek MHD, ze sedačky koukáte zase na modrých 4,5 % s odměnou až 3 000 Kč. Banky se předhání s tím, která slíbí na spořicím účtu nejvyšší úrok. Problém je, že čím větší číslo, tím menší hvězdička. Jak je to doopravdy s těmito skvělými nabídkami? Pojďte se s námi na tohle téma podívat blíže.
Při zakládání spořicího účtu se často dozvíte, že musíte splňovat různé podmínky, a navíc se ze skvělého úroku můžete těšit pouze pár měsíců. Než tedy některé z bank svěříte svou důvěru, pečlivě se seznamte se všemi podmínkami spořicího účtu, a to především s těmi, které najdete drobným písmem pod čarou.
Co je to spořicí účet?
Spořicí účet slouží k ukládání finančních prostředků, které aktuálně nutně nepotřebujete. Vaše peníze tak získají vyšší zhodnocení, než kdyby ležely na běžném účtu. Jedná se vlastně o jakousi formu virtuální pokladničky, do které si finance ukládáte podle svých možností a vybíráte si je podle toho, kdy je potřebujete.
Jak funguje spořicí účet?
Oproti běžnému účtu získáte na tom spořicím lepší úrok. Někde se dokonce setkáte s odměnami za pravidelné odkládání peněz. Každý spořicí účet má ale u každé banky odlišné podmínky. Tím nejdůležitějším ukazatelem je samozřejmě výše úrokové sazby.
Opomenout byste ovšem neměli ani informace o tom, jaké jsou další související podmínky (např. počet realizovaných plateb u propojeného běžného účtu, použití platební karty v daném měsíci apod.) a případné související poplatky.
Jak vlastně úročení na spořicích účtech funguje? Kdy se můžete těšit na korunky k dobru?