Nenechte se napálit reklamou. Úroková pásma na spořicích účtech dokážou divy

 

Banky lákají nové klienty na vysoké úrokové sazby. Nenechte se oslepit vysokou sazbou a sledujte i takzvaná pásma. Částka uložená na spořicím účtu se totiž nezhodnocuje celá stejným úrokem.

hospodaření s peněziSpočítejte si, kolik vám vydělají uložené peníze. S prostým výpočtem vklad krát úrok si při výpočtu zisku nevystačíte. Matematika úročení peněz na spořicích účtech a termínovaných vkladech je o poznání složitější. Kolik získáte peněz, kromě úroku ovlivňují zmiňovaná pásma, nebo jak často se připisují úroky.

Oblíbená pásma

Pásmového úročení se není třeba bát. Tento způsob využívá většina bank působících v České republice. Princip spočívá v tom, že celá výše vkladu se nehodnotí stejně. Pro různou výši uložených peněz jsou odlišné úrokové sazby. Většina bank si vystačí se dvěma pásmy, ale existují i výjimky, které mají i tři nebo čtyři pásma.

Obvykle se s rostoucím vkladem úrok snižuje, a to výrazně. Po překročení mezní hodnoty padá výše sazby strmě dolů na desetiny až setiny procenta. Například u České spořitelny se zůstatky do 200 000 korun zhodnocují 0,7 % za rok, po překročení této částky klesá sazba na 0,01 % p.a.

TIP

Který spořicí účet má nejlepší podmínky?

Pohled na úrokové sazby je v poslední době neradostný. Naštěstí některé banky vytáhly do boje o nové klienty a nabízí atraktivní podmínky. Zjistěte, kde vám rozmnoží vložené peníze nejrychleji. Přinášíme vám aktuální srovnání spořicích účtů

 

Jak funguje pásmové úročení

Jako příklad poslouží Spořicí účet Garance 2016 od Sberbank, který je vhodný pro vyšší vklady. Úročení funguje tak, že každá část vkladu se úročí sazbou příslušného pásma (nikoliv celý zůstatek účtu). 

Úroková sazba Pásmo
0,43 % p.a. do 499 999 Kč
1,43 % p.a. od 500 000Kč do 5 000 000 Kč
0,01 % p.a. nad 5 000 000 Kč

Když na spořicí účet vložíte částku 5 010 000  Kč, část vkladu ve výši 499 999  Kč bude úročena sazbou 0,43 % p. a., zatímco druhá část vkladu ve výši 4 500 001 Kč sazbou 1,43 % p. a. a třetí část vkladu ve výši 10 000 Kč pak sazbou 0,01 % p.a.

Výsledná sazba v tomto případě činí 1,33 % p. a.

Spořte a nechte své peníze vydělávatSrovnat spořicí účty

Spočítejte si svůj výnos

Zajímá vás, kolik peněz vám váš vklad na spořicím účtu vygeneruje? Připravili jsme pro vás jednoduchou online kalkulačku spořicích účtů, která si s výpočtem snadno poradí. Stačí zadat výši počátečního vkladu, kolik máte v plánu měsíčně na spoření ukládat a celkovou dobu spoření. Kalkulačka vám prozradí, jakou částku budete mít na svém účtu na konci spoření u jednotlivých bank.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 23