Za jak dlouho se vám vrátí investice do vlastního bydlení?

 

Průměrná návratnost prostředků vložených do vlastního bytu je v České republice 23 let. Vyplývá to ze studie Raiffeisen stavební spořitelny, která srovnávala náklady na pořízení vlastního bytu s platbou nájmu ve více než 110 lokalitách u nás. Víte, v jakém kraji se vám finance investované do nákupu bytu vrátí nejrychleji?

vlastní bydlení 

Nastěhovat se do vlastního nebo hledat byt k pronájmu? Tuto otázku začne dříve či později řešit skoro každý. Pomoci v rozhodování vám mohou závěry ze studie, která mapovala ceny bytů i nájmů napříč republikou. Obecně platí, že pokud plánujete byt vlastnit déle než 30 let, jeho nákup se vám vždycky vyplatí, protože na nájmu za stejnou dobu zaplatíte mnohem více.

Nejrychleji se investice do bytu vrátí v Ústeckém kraji

Již víme, že peníze vložené do vlastního bydlení se majiteli v průměru vrátí po 23 letech. V 76 % zkoumaných případů to dokonce není ani více 25 let. V některých městech to může být dokonce mnohem rychleji. Nejkratší dobu návratnosti mají v Ústeckém kraji. Tady se vám investice v průměru vrátí za 18 let, ale úplně nejraketovější návrat vložených financí můžete očekávat v Jirkově (11 let),  v Teplicích (15 let) a v Mostu (15 let).

Porovnejte si ceny hypoték Online kalkulačka

S velmi krátkou dobou návratnosti se dá počítat také v Olomouckém a Moravskoslezském kraje (22 let). Naopak v průměru nejdéle (25 let) si na peníze počkají obyvatelé Středočeského, Pardubického a Plzeňského kraje a Kraje Vysočina.

Kolik vyděláte na vlastním bydlení?

Podívejte se na modelové výpočty v různých českých městech, které ukazují, jak „zbohatnete“ při koupi vlastního bytu po 23 letech oproti alternativě nájemního bydlení. V příkladu je počítáno s byty o rozloze 60 m². Z výsledných dat vyplývá, že hypotéka na vlastní byt je v dlouhodobém horizontu levnější variantou než platit nájem.

kolik vyděláte na vlastním bydlení 

Zdroj: Studie Raiffeisen stavební spořitelny. Ceny bytů byly čerpány z portálu https://cenovamapa.gekonsro.cz/. Tato cenová mapa je tvořená na základě informací o skutečně realizovaných cenách nemovitostí. V příkladech je počítáno s 2% očekávaným růstem nájemného za rok, 2,5% nárůstem hodnoty koupené nemovitosi ročně a s 3,5% nárůstem nákladů na správu nemovitosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1