Jak dlouho vydrží Čechům výplata na účtu?

 

Peníze z výplaty se na účtech českých obyvatel moc dlouho neohřejí. Jakmile v půlce měsíce dorazí mzdy od zaměstnavatelů, lidé většinou zaplatí všechny opakované výdaje (nájemné, energie, splátky úvěru aj.) a vybere částku na měsíční útratu. Do týdne tak z účtu většina vydělaných financí zmizí. Co platí lidé hned a s jakými fakturami si dávají načas?

Peníze z výplaty 

Průzkum zpracovaný agenturou STEM/MARK na vzorku více než 500 respondentů odhalil, že ihned po příchodu platby platí lidé nájemné. Okamžitě uhradí nájemné 54 % dotázaných. Naopak s platbou za telefon nebo internet lidé raději vyčkávají. Tam po příchodu výplaty platí svůj účet jen 41 % respondentů. Lidé také často vyčkávají se spořením, kde si 22 % dotázaných dává načas a peníze převádí po týdnu či více.

Minimum lidí zůstává u placení složenkou

Platby, jako je nájemné nebo zálohy na energie jsou většinou stejné každý měsíc. Proto nejjednodušší způsob platby je trvalý příkaz nebo inkasní platba. Není potřeba se o nic starat a platba automaticky odejde. V tomto jsou lidé nejsvědomitější právě u splátek hypoték či úvěrů.

Celkem 60 % dotázaných používá trvalý příkaz k platbě úvěrů a dalších 6 % dotázaných má zřízený souhlas s inkasem. Naopak 3,5 % dotázaných stále chodí na pobočku nebo poštu k tomu, aby zaplatili nájemné.

Kolik nám zůstane na účtu před příchodem další výplaty?

Velká část obdržených peněz z bankovního konta rychle zmizí. Kolik peněz Čechům obvykle zbyde, když už toužebně čekají na příchod výplaty za další měsíc? Podle ankety zpracované pro společnost Cofidis nejčastěji zůstává lidem 1 000 Kč. Dvacet procent těsně před připsáním další výplaty může hospodařit se 2 000 Kč. Zhruba 15 % Čechů si ale musí vystačit s necelou stovkou Kč.

Najděte si účet, který vám vyhovuje. Srovnat běžné účty

Ze stejného výzkumu také vyplynulo, že 40 % domácností se dnes snaží šetřit ještě více než v minulosti. Necelých 36 % šetří pořád stejně a pouze 25 % se omezuje ve svém utrácení méně než v minulosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1