Finanční nevěra: Jak poznat, že muž či žena lže o penězích?

 

Zatajování útraty, zamlčování dluhů, dalších bankovních účtů nebo kreditek, ukryté peníze, tutlání nadměrného půjčování peněz známým, nepřiznané zvednutí platu a mlžení kolem výše příjmu před partnerem, to vše se dá považovat za finanční nevěru. Důsledky finanční nevěry mohou být stejně závažné a zdrcující pro vztah jako u klasické nevěry. Jak finanční nevěru odhalit?

finanční nevěra mezi partneryFinanční nevěra se objevuje nezávisle na výši příjmu partnerů nebo pohlaví. 

Průzkum z letošního ledna ze Spojených států ukázal, že 35 % Američanů mělo na svědomí nějakou formu finanční nevěry. Finanční lži jednoho z partnerů nějakým způsobem ovlivnily vztah v 76 % případů. U více než dvou třetin vedla finanční nevěra k hádkám a u 16 % zatajování příjmů a výdajů před manželem nebo manželkou skončilo nakonec rozvodem.

Problémy s rodinnými dluhy může zmírnit konsolidaceZjistit více

Podobná studie mapující „finanční zálety“ českých partnerů a partnerek zatím neexistuje, ale experti uvádějí, že více manželství se rozpadá kvůli penězům než kvůli tomu, že by manžel hledal rozptýlení jinde a manželka sváděla instalatéry. Podívejte se na varovná znamení, která vám ukážou, jestli vám vaše drahá polovička zahýbá s penězi.

Jak odhalit finanční nevěru?

Nemusíte být zrovna soukromé očko s mozkem Sherlocka Holmese, abyste si všimli častých příznaků, které prozradí každého finančního nevěrníka.

10 varovných znamení finanční nevěry

  1. Ve společné domácnosti nacházíte účty za zboží a služby, které jste si nikdy nepořídili.
  2. Váš partner(-ka) okamžitě schovává účtenky a faktury, abyste je neviděli.
  3. Když se hovor stočí na společné finance, váš partner(-ka) je nezvykle zamlklý nebo se tváří ukřivděně či se snaží urychlené změnit téma.
  4. Všimli jste si, že partner(-ka) občas lže o penězích před ostatními. Pokud lže o svých příjmech ostatním, může zamlčovat důležité informace i před vámi.
  5. Rodiče partnera(-rky) se často hádají kvůli penězům nebo víte o tom, že jsou si finančně nevěrní. Z psychologických výzkumů vyplývá, že dospělé děti mnohdy opakují rodinné vzorce pozorované v dětství u svých rodičů.
  6. Výdaje partnera(-rky) neodpovídají výši jeho příjmu a podstatně ho převyšují.
  7. Partner(-ka) trvá na tom, že o finanční závazky domácnosti se bude starat výhradně on nebo ona.
  8. Náhlá změna chování v oblasti pracovního vytížení (např. častější přesčasy), nákupních zvyklostí nebo placení účtů (např. častější promeškání data splatnosti) je podezřelá.
  9. Historie vyhledávání v internetovém prohlížeči na počítači partnera(-ky) je smazána. Snaha smazat stopy činu na internetu (např. vyhledávání rychlých peněz ve formě krátkodobých půjček aj.) může samozřejmě ukazovat i na jiné problémy, ale neměla by se podceňovat ani u finanční nevěry.
  10. Jednou už jste je při finanční nevěře nechytali. Pokud už vám v minulosti partner(-ka) zalhali o financích, buďte opatrní. Zvýšený pozor si dejte, pokud důvodem finanční nevěry byl nějaký škodlivý zlozvyk jako např. nadměrné hraní automatů, sportovní sázení, nutkavá nákupní horečka aj. Kvůli pocitu viny, že svůj zlozvyk opět nedokázali překonat, hrozí, že vám další díru v rodinném rozpočtu partner či partnerka raději zatají.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2