Peníze na útěku: 4 tipy, jak předejít nedoplatkům za energie

 

Není to tak dávno, co klimatologové přišli s informacemi o rostoucí intenzitě UV záření, které má významný vliv na globální oteplování. A výrobci slunečních brýlí a opalovacích krémů si zamnuli ruce. Předčasně. Prognóza se, alespoň pro letošní zimu, nenaplnila. Naopak. Leden 2017 se zapsal do historie jako sedmý nejstudenější leden od roku 1961. Mnohé z nás to bohužel nestálo jen omrzlý nos a tváře, ale také tisíce korun navíc za topení. Jak tomu do budoucna předejít?

výdaje za elektřinu a plyn 

Topná sezóna pomalu ale jistě spěje ke konci a mnozí z nás už jsou lehce orosení z toho, jak moc velký vítr nám udělá v peněžence. Někomu už vyúčtování s nepříjemným překvapením v podobě nedoplatku dokonce přišlo. Co je příčinou toho, že si české domácnosti letos připlatí za energie v průměru až o 5 500 Kč více? Celý leden se totiž průměrná teplota pohybovala bezmála 4 °C pod dlouhodobým normálem. A podle odborníků je právě tento měsíc z celé topné sezony nejvíce klíčový, dle tzv. otopové křivky tvoří totiž téměř 17 % z ročních nákladů.

Jaká opatření vám pomohou předejít nedoplatkům?

1. Nastavte si správně zálohy

Měsíční záloha by měla být nastavena v takové výši, aby součet jednotlivých záloh pro dané období odpovídal celkové ceně za předpokládanou spotřebu. Novou výši záloh vám zpravidla určí váš dodavatel (po fakturaci). Zohledňuje přitom spotřebu v předcházejícím fakturačním období a cenu elektřiny nebo zemního plynu v dalším období. S návrhem dodavatele však nemusíte souhlasit.

Pokud jste si například pořídili nový energeticky náročnější spotřebič nebo se chcete vyhnout budoucím nedoplatkům, můžete požádat o zvýšení záloh. Naopak při meziroční změně (přestanete využívat nemovitost) se vyplatí zálohy snížit. Většina dodavatelů vychází rozumným návrhům na úpravu vstříc. O změnu můžete zažádat prostřednictvím on-line aplikací, internetové správy klientského účtu nebo také telefonicky, e-mailem i osobně na jedné ze zákaznických poboček dodavatele.

2. Změňte dodavatele energií

Spousta odběratelů zůstává svému dodavateli věrná i přesto, že si je vědoma existence výhodnějších nabídek. Proč tomu tak je? Už jen slovní spojení „změna dodavatele“ v nich evokuje složitou záležitost podobající se neurochirurgické operaci. Ve skutečnosti si, ale změny téměř nevšimnete. Prakticky celý proces za vás vyřídíme.

Vy si jen vyberete dodavatele, od kterého byste chtěli začít plyn odebírat pomocí naší kalkulačky. Nic složitého. Poté s vámi náš specialista projde parametry vybraného produktu, zodpoví všechny vaše dotazy, a pokud vám budou podmínky nového dodavatele vyhovovat, podepíšete smlouvu a zbytek už obstaráme my.

TIPSpočítat, kolik byste ušetřili s jiným dodavatelem, si můžete v naší online kalkulačce.
 
 

„Rozdíl v nákladech oproti loňsku se sice hodně odvíjí od výkyvů teplot během topné sezóny, nicméně to nutně neznamená, že domácnosti nakonec drasticky prodělají. Celková roční suma nákladů závisí i na výši cen konkrétního dodavatele. Lidé tedy mohou své celkové náklady snížit přechodem k jinému dodavateli, a tak dosáhnout úspory v řádech tisíců korun."

- Tomáš Suchý, energetický specialista z Ušetřeno.cz
Neplaťte za energie víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun!
 

3. Optimalizujte svůj tarif / sazbu

Mnoho odběratelů energií nemá distribuční sazbu nastavenou optimálně vzhledem k jejich aktuální spotřebě. Jak je to možné? Nejčastějším případem, kdy k takovéto chybě dojde, je koupě nebo zdědění nemovitosti, kde byla distribuční sazba stanovena předešlým majitelem, a nový vlastník provede jen přepis odběrného místa. Na optimalizaci často zapomene, nebo o ní vůbec neví.

Druhou obvyklou situací, při které dochází ke špatnému nastavení sazeb, je výraznější změna spotřeby elektřiny ze strany zákazníka bez předešlé korekce sazby nebo tarifu. Málokdo také ví, že na chatě či chalupě platí za elektřinu víc, než musí. Řada dodavatelů elektřiny totiž zavedla speciální víkendový tarif, se kterým lze ušetřit až několik set korun ročně.

4. Vyměňte spotřebiče za úspornější a nezanedbávejte jejich revizi

Provoz staré lednice vás může stát třeba až 20 Kč denně. Oproti tomu moderní chladnička spotřebuje za den elektřinu jen v hodnotě 4 Kč. Neváhejte tedy své spotřebiče veterány nechat pokojně odejít na zasloužený odpočinek a raději zainvestujte do zbrusu nových a úspornějších. Při nákupu čtěte pozorně informace na energetických štítcích, které obsahují údaje o výrobci, konkrétním modelu spotřebiče a jeho spotřebě elektřiny.

Každý spotřebič je v závislosti na své energetické náročnosti zařazen do příslušné kategorie. Ty jsou přehledně označeny barevnými pruhy a písmeny A+++ (zelená) až D (červená). Pro představu, rozdíl na spotřebě mezi třídou A a například C je až 50 %. Nezapomínejte ani na světla. Obyčejné žárovky je vhodné nahradit LED diodami, které jsou nejen menšími žrouty elektrické energie, ale také vám déle vydrží.

Pomoci k úspoře vám může i pravidelné otírání prachu z topení. Pokud jsou radiátory zaprášené neprodukují totiž tolik tepla. Pravidelnou péči nezanedbávejte ani u ostatních spotřebičů, které by vlivem toho mohly spotřebovat větší množství energie.

TIPVlastníte rodinný dům a máte zájem na energiích ušetřit z dlouhodobého hlediska? Máme pro vás ještě 2 užitečné tipy, o kterých jsme se rozepsali v dalším článku.
 
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 19
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé