Kreditní karta, splašený závodní kůň, kterého málokdo udrží na uzdě. Jak ji používat?

 

Jen stěží odoláváte vyfintěnými figurínám ve vitrínách obchodních domů, které vás lákají svými líbeznými hlasy k nákupu stejně podmanivě jako sirény ztracené námořníky? Hltáte technologické novinky a každou novou vychytávku si musíte hned pořídit? Nebo si prostě jen rádi uděláte radost něčím novým? V tom případě vás s kreditní kartou nemusíme seznamovat, nejspíš se už důvěrně znáte. Ale měli bychom vás varovat, kreditky nebývají nejlepší kamarádky. Jsou trochu jako kašmírový svetr z tržnice. Navenek krásné, ale když se podíváte na rub, uvidíte cedulku s nápisem 95% akryl. Velké nadýchané nic. 

kreditní karta 

Ovšem vesmír, kde využíváme kreditní kartu a přináší nám to slasti a ne jen strasti, existuje. Stačí umět tuhle kouzelnou kartu, která za vás zaplatí, když máte zrovna hluboko do kapsy, správně používat. Dáme vám pár praktických tipů, jak na to. 

Správný výběr je základ

V tom plastovém kabátku vypadají všechny stejně, stěží byste je od sebe rozeznali, ale přece je každá trochu jiná. Mají různě dlouhé bezúročné období, platí se za ně odlišné poplatky, odměňují vás jinými bonusy. Jedna vám načítá míle na letenku zdarma, druhá zas body za nákup zboží případně pohonných hmot. Liší se samozřejmě také zpoplatněním výběrů hotovosti (z bankomatu i Cash Advance). Důležité je proto říct si předem, k čemu a jak často chcete kartu používat. 

 • Pokaždé plaťte své dluhy včas

  Bezúročné období je asi největší výhodou kreditní karty. Právě díky němu totiž můžete bez problémů používat peníze banky a nezaplatit za to ani korunu na úrocích. Zpravidla trvá od 40 do 60 dní dle vybrané karty. To samozřejmě neznamená, že se bezúročné období liší dle jednotlivých transakcí, podle toho kdy je provedete. Doba, kdy nemusíte platit úroky je pevně stanovená zúčtovacím obdobím. A pokud svůj dluh v dané lhůtě nesplatíte, je kreditka stejně nekompromisní jako naštvaný bookmaker a naúčtuje vám úroky v plné výši za celou dobu, po kterou jste měli peníze reálně půjčené.

  bezúročné obdobíZdroj: Cetelem.cz 

 • Buďte přátelé s výhodami a využívejte toho

  Některé kreditní karty umí kombinovat slevy na zboží či služby s možností získat část zaplacených peněz z nákupu zpět tzv. cashback (karta Premia od České pojišťovny). Jiné zase nabízí propojení se spořícím účtem, na který vám automaticky přičtou procenta z nákupů. Například karta STYLE od Raiffeisenbank. Populární jsou i různé akce u obchodníků, lepší záruční servis, nebo třeba cestovní pojištění. Vybrat byste si tak měli ne takovou kartu, která vám nabídne co nejvíce výhod, ale spíše takovou, jejiž výhody budete aktivně využívat. 

 • Výjimečné služby pro výjimečné klienty

  Existují typy kreditních karet, které dají svému majiteli pocit, že je něco víc. Nejdražší šampaňské mezi levnými víny. Například karta DE LUXE od Raiffeisenbank.  Jsou na ně totiž navázány tzv. concierge neboli asistenční služby (nenarazíte na ně u karet, které nemají poplatek za vedení). Díky tomu můžete získat nadprůměrnou cestovní pojistku, ubytování v hotelu, bezplatné půjčení auta, asistenční služby nebo například privilegium využívat pohodlí luxusních salónků na letišti.

  
Srovnejte si parametry jednotlivých kreditních karet z pohodlí domova a během 2 minut!

Nastavte si přiměřený limit

Ne nadarmo se říká, že s jídlem roste hlad, a pokud byste se najednou dostali do pokušení a měli hodně vysoko nastavený limit, toho závodního koně už na uzdě jen tak neudržíte. Poběží až do cíle. A vám zbydou jen oči pro pláč a prázdná peněženka. Určitě se tedy vyplatí limit nastavit úměrně potřebám a v případě nutnosti ho navýšit (to lze u každé karty. při navyšování limitu si si banka pouze ověří vaší úvěruschopnost (může po vás chtít potvrzení o výši příjmu). Pokud ale bude vše bez problémů a banka vám navýšení limitu schválí. Karta vám samosebou zůstane, jen se změní parametry ve smlouvě. 

Nevybírejte z bankomatu. Bez výjimek

Je to prakticky finanční sebevražda. Jednak je výběr z bankomatu zpoplatněn opravdu vysokým poplatkem, zpravidla převyšuje částku 100 Kč. Navíc je vámi vybraná částka z bankomatu okamžitě úročena, nevztahuje se na ni žádné bezúročné období. Tato okolnost dělá z výběru kreditkou záležitost spíše nouzovou, pokud nechcete prodělat na vysokém úroku, je potřeba co nejdřív peníze splatit. 

 

Co je to CVV/CVC kód?

CVV/CVC kód (Card Verification Value/Code) se nachází na zadní straně vaší platební karty vpravo v bílém podpisovém proužku a jedná se vždy o poslední 3 číslice v případě VISA a MasterCard.

 

Bezpečnost především 

Při používání kreditní karty mějte na paměti bezpečnost. S příchodem bezkontaktních karet se zvýšilo riziko možnosti odcizení peněz, ale také už svou kreditku prakticky nemusíte dát z ruky. Stačí tedy dodržovat pár zakladních pravidel. Nikomu nesdělujte číslo karty, její platnost a tzv. CVV kód, pokud se nejedná o zabezpečenou platební bránu. U každé karty si nastavte limity pro platby podle svých potřeb. Pokud platíte přes internet, raději jen u ověřených obchodníků se službou 3D Secure. Také mějte někde po ruce uložený kontakt na blokační linku pro případ, kdy byste kartu ztratili nebo vám ji někdo ukradl. 

Inkaso: Jednoduché posílání celé splátky kreditní karty

Zaplatit celou dlužnou částku najednou je jediný správný způsob splácení kreditky. Logicky se ale moc nelíbí bankám, inkaso celé splátky proto zdaleka neposkytují všechny. mBank si za automatické strhnutí 100% splátky dokonce účtuje 25 Kč. Poplatek ospravedlňuje tím, že je to služba zákazníkovi, protože na splácení nemusí myslet. Nicméně splatit dluh do poslední koruny můžete i bez nastaveného inkasa, jen je třeba na to nezapomenout a vyplnit požadavek ručně, jinak vám banka strhne jen minimální možnou částku

Platby kreditkou v zahraničí

Za platby kreditní kartou v zahraničí si banky neúčtují žádné poplatky. Některé mají dokonce oproti běžným směnárnám výhodnější kurz při přepočtu na cizí valuty. Výjimkou jsou banky, které si účtují poplatek za převalutování. Na bankomat se však nespolíhejte. Stejně jako v ČR je i výběr v zahraničí zpoplatněn. Výběry můžete provádět buď v korunách (s konverzí) nebo v místní měně (bez konverze).

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14