Zima se blíží. Jak ušetřit za vytápění? Zjistěte vše na jednom místě

 

Příchod zimy pravidelně znamená úvahy, jak budete topit a kolik vás to bude stát. Zdražování elektřiny i tepla, kůrovcová kalamita, kotlíkové dotace nebo rozúčtování tepla, to jsou témata podzimu 2019. Jak se v tom vyznat?

Zdroj: Fotolia.com 

Zdroj: Fotolia.com

Představujeme vám TZB-info.cz, největší český portál o stavebnictví a úsporách energií v ČR. Podívejte se na novinky ve vytápění pro listopad 2019.

Jak měnit dodavatele elektřiny v době zvyšování cen

Blíží se konec roku a analytici předpovídají růst cen elektřiny a možná i růst cen plynu u některých dodavatelů. Obchodníci většinou před změnou ceníků zašlou oznámení zákazníkům a ti se mohou rozhodnout, zda novou cenu akceptují a u stávajícího dodavatele zůstanou, nebo zda se poohlédnou po lepší nabídce. Zákazník má sice právo poměrně rychle ukončit smlouvu se stávajícím dodavatelem, ale problém spočívá v tom, že ve velmi krátkém časovém úseku zdražují téměř všichni a je mnohem obtížnější najít dobrou nabídku. Obdrželi jste od dodavatele informaci o zdražení? Prověřte si, zda budete platit v porovnání s konkurencí hodně, nebo zda zvýšení cen nestojí za změnu. Přečtěte si celý článek na TZB-info.

7 tipů, jak ušetřit za energiePokračovat na článek

Daň na plyn pro vytápění domácností se nejspíš nezvýší

Pokud jste to ještě nezaznamenali, poslanecká sněmovna odmítla zrušit daňové zvýhodnění zemního plynu využitého v domovních kotelnách pro vytápění. Takže již záleží jen na tom, jak se ke schválenému daňovému balíčku postaví senát. Schválení poslaneckou sněmovnou je samozřejmě velmi dobrá zpráva pro uživatele bytů v takových domech, neboť z daňové příčiny se jim náklady nezvednou. Zřejmě méně šťastní budou provozovatelé velkých zdrojů tepla založených na zemním plynu, kteří nadále musí kupovat emisní povolenky, a navíc se jich daňové zvýhodnění zemního plynu pro vytápění netýká. Přečtěte si celý článek na TZB-info.

Jak se kůrovcová kalamita promítne do cen dřeva a dřevních paliv?

Palivové dřevo je kvůli kůrovcové kalamitě letos velmi levné, ceny klesly v některých krajích oproti loňskému roku o 30–40 %, cena za metr krychlový se pohybuje kolem 800 Kč. Kůrovec naopak cenově neovlivnil dřevěná paliva (pelety a brikety). Ty se totiž vyrábějí výhradně z piliny, která vznikne jako zbytková surovina na pilách. Domácí pily však byly díky poptávce ze stavebnictví plně vytíženy ještě, než se přemnožil kůrovec. Nejsou schopny nyní zvládnout více dřeva, přestože je ho v lesích přebytek.

Zatímco v krátkodobém horizontu se řeší především otázka, kde zpracovat kalamitní dřevo, aby nezůstávalo ležet v lese, v dlouhodobé perspektivě leží před českými dřevozpracovatelskými firmami i před výrobci dřevěných paliv jiná otázka. Jak se obejít bez smrku? Ať už se nyní podaří napadené smrky úspěšně vytěžit a zpracovat, nebo postupně uschnou, jedno je jisté – za pár let bude o smrk nouze. A na nových pilách se brzy budou místo smrku řezat buky, duby, jedly nebo modříny. Přečtěte si celý článek na TZB-info.

Spravedlnost v rozúčtování tepla na vytápění

Vyhlášku č. 269/2015 Sb. považuji za jeden z nejhorších předpisů, s jakými jsem se kdy setkal. Vycházím ze zkušeností lidí, kteří se na mě obrátili s prosbou o radu co dělat, když mají doma zimu a přesto nejvyšší podíl nákladů na vytápění v celém domě. Z počátku jsem sázel na důsledek tepelného parazitování neobsazených sousedních bytů, ale pak mě napadlo podívat se na polohové koeficienty.

Náměry na indikátorech jsou bezrozměrnými čísly, v konečném vyúčtování se za jejich jednotku často udává „dílek“. Co tento „dílek“ říká o spotřebě tepla v dané místnosti a jaký je jeho fyzikální vztah k jednotce tepla Joule se ale nikde nedozvíte, přestože odpověď je lakonická: nic a žádný. Takže ať už indikátory měří cokoliv, nelze jejich výstupy použít bez toho, že by se provedla korekce podle polohy místnosti v rámci domů. Přečtěte si celý článek na TZB-info.

Porovnání nákladů na vytápění

Plánujete novostavbu, čeká vás rekonstrukce, nebo vám dosluhuje kotel a řešíte, jaký zdroj tepla si domů pořídit? Plyn, tepelné čerpadlo nebo kotel na pelety? Spočítejte si, jaký způsob vytápění se vám nejvíce vyplatí.

Co znamená TZB-info?

TZB je zkratka pro technická zařízení budov. Vedle vytápění sem spadá i větrání, voda a kanalizace, chlazení nebo domácí elektrické instalace. Na TZB-info najdete informace nejen k těmto oblastem, ale i k naprosté většině souvisejících témat. Na ně podíváme zase příště.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé