Jak zapojit zásuvku

 

Výměna zásuvky není nic složitého. Jenže pro amatérského elektrikáře se může snadno stát nebezpečným hazardem. Řady přátel elektrického řemesla, každý rok bohužel opustí několik osob.

zapojená zásuvka 

Chtěli bychom vás varovat před laickými zásahy do rozvodové sítě. V běžné elektrické zásuvce v Evropě bývá střídavé napětí 230V, které může být při kontaktu smrtelné. Dokládá to smutný pohled do policejních statistik. Každoročně zemřou na zásah elektrickým proudem desítky Čechů. Obvykle je na vině neodborná manipulace.

Nebezpečné návody vás mohou zabít

Na internetu koluje množství návodů a video ukázek, kterak zapojit zásuvku. Jenže jejich kvalita velmi kolísá. Často se jedná o pochybné příručky. Informace v nich jsou většinou kusé a neúplné. Neexistuje jeden unifikovaný druh zásuvky. Je jich celá řada a pro každý typ je postup výměny jiný. Chybně zapojené dráty jsou extrémně nebezpečné. Taková  zásuvka může v lepším případě poškodit elektrický spotřebič. V tom horším dostanete nečekanou ránu. Proto důrazně upozorňujeme před život ohrožujícími návody.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Kolik stojí výměna

Pokud potřebujete vyměnit rozbitou zásuvku, obraťte se na kvalifikované odborníky. Ceníky elektrikářů se značně liší. Za výměnu staré zásuvky můžete zaplatit 50 korun ale i tři stovky. Záleží na regionu a konkurenci. Plus je potřeba k nákladům za práci přičíst nákup nové zásuvky. Vybírat můžete ze široké škály kombinací různých barev a tvarů. U klasických typů se ceny pohybují v rozmezí od 100 do 150 korun.

Bezpečnost především

Pokud se i přes naše varování vrhnete na výměnu zásuvky sami, dodržujte všechny pravidla, ať minimalizujete nebezpečí. Ze všeho nejdříve si překontrolujte, zda jste vypnuli pojistky. Zásuvku vždy měňte nebo montujte pouze odpojenou od zdroje elektrického proudu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6