8 z 10 lidí může být finančně nezávislých. Patříte mezi ně?

 

Představte si, že se každé ráno probudíte, nemusíte do práce a přitom vám na účet přijde tolik peněz, kolik potřebujete. Nemožné? Finančně nezávislými se sice nestanete přes noc, ale 8 z 10 lidí s čistým rodinným příjmem nad 46 000 Kč měsíčně může této mety dosáhnout v průměru do 15 let.

finanční nezávislost businessman 

8 z 10 Čechů dosáhne v průměru do 15 let finanční nezávislosti pokud:

  • je jejich čistý příjem na domácnost 46 000 korun a více měsíčně,
  • už teď mají na stavebním spoření, v životním a penzijním pojištění, na spořicích účtech a ve fondech více než 800 000 Kč,
  • pravidelně posílají do výše zmíněných produktů ne méně než 10 000 Kč měsíčně,
  • se budou o své peníze starat lépe než průměrný občan v ČR.

Tyto závěry vyplývají ze studie poradenské společnosti KFP – Kořený Fichtner Pavlásek s.r.o., do které bylo zapojeno více než 2 000 rodin běžných zaměstnanců žijících v celé České republice.

Jeden z autorů studie Vladimír Fichtner k tomu říká: Pro nás není překvapivé to, že osm z deseti lidí ve věku mezi 30 až 39 lety je schopno se v průměru do 15 let stát rentiérem finančně nezávislým na příjmu ze zaměstnání. Zajímavé je, jak málo lidí vůbec tuší, že to možné je a že bohužel nevědí, jak toho bezpečně dosáhnout.“ 

ČNB: Češi hodně šetří, ale peníze neúmyslně „umrtvují“

Fichtner k tématu dodává: Údaje ČNB říkají, že 53 % z úspor domácností je uloženo na nízce úročených spořicích a běžných účtech. Pro finanční nezávislost to není dobře.

Velkou většinu úspor v ČR lze označit jako „mrtvé“. Úspory na běžných účtech se téměř nezhodnocují, ale naopak je pomalu pojídá inflace. Přitom by stačilo vědět, jak své peníze ,pokropit živou vodou'. Pokud se lidé nenaučí o své úspory lépe starat, budou za 15 let z deseti čtenářů tohoto článku skutečně finančně nezávislí pouze jeden nebo dva. A to považuji za skutečný problém."

Překonal strach a teď rozhodně nelituje

 

Co je rentiér?

Rentiér je člověk pobírající rentu - tedy pravidelný pasivní příjem z investic, pojistek, pronájmu nemovitostí apod. 

Roman P. (48 let), jeden z rentiérů, kterého můžete běžně potkat na ulici, otec dvou dětí, vzpomíná na začátek své cesty k finanční nezávislosti: „Byl rok 2003, přesně 12 měsíců po velkých povodních v Čechách. Tehdy jsem se poprvé setkal s návodem, jak bych se mohl stát rentiérem. Nedovedl jsem si to tehdy moc představit, ale dávalo to smysl. Řekli jsme si se ženou, proč to nezkusit a začali jsme.“ 

Pro Romana bylo nejtěžší zbavit se pocitu, že všechny ušetřené peníze, které tehdy měl na spořicím účtu u GE, jsou ta největší jistota. „Teď už samozřejmě vím, že nechat doteď většinu úspor v bance, by byla chyba,“ dodává. „Dnes máme svobodu a klid právě proto, že jsme zdánlivé bezpečí banky dávno opustili. Pořád se ženou chodíme do práce, ale teoreticky bychom už nemuseli. Řekli jsme si, že peníze, které máme navíc, budeme dál investovat. Chceme dětem dopřát skutečně dobré školy v zahraničí, aby se to, co my víme až teď, naučily už ve škole.“

Všechny cesty k rentě začínají číslem a datem

Sepište si své cíleSepište si své cíle na papír Pokud má tolik českých rodin potenciál stát se finančně nezávislými, ale jen malé části z nich se to skutečně podaří, stojíme před otázkou: v čem je ten háček? Jak se ze zaměstnance se slušným příjmem stane rentiér?

Na tuto otázku také odpovídá spoluautor projektu InvestGuru a zakladatel Fichtner s.r.o., společnosti, která má v poradenském mandátu více než 1,6 mld. Kč svých klientů – rentiérů a budoucích rentiérů, Vladimír Fichtner:

„Většina lidí investuje a spoří kvůli aktuálním výnosům. Porovnávají, kde mají vyšší úrok s minimálním rizikem a tam potom své peníze dají. Skuteční budoucí rentiéři vědí, že musí mít především jasný cíl. A tím cílem je výše renty a čas, kdy chcete renty dosáhnout. Potom následuje realistický plán a až úplně nakonec výběr správného umístění peněz.“ 

 

Cíl: Jak velkou chcete rentu a za jak dlouho?

Stanovte si cíl – potřebujete k tomu jen 2 věci. Tou první je čas, od kdy chcete začít pobírat svou rentu a přestat být závislý na příjmu ze zaměstnání. A tou druhou je výše měsíční renty.

Příklad ze života

Je vám 35 let a máte rodinu s jedním dítětem. Oba pracujete na plný úvazek a za 15 let byste chtěli žít stejně jako dnes, ale už nemuset chodit do práce. Víte, že na spokojený život vám bude stačit splatit hypotéku a mít měsíční rentu 30 000 Kč (při dnešních cenách).

Na takovou rentu dosáhnete, pokud už teď máte ušetřeno 800 000 Kč a jste schopni průměrně měsíčně odkládat 19 000 Kč (včetně peněz z výplaty ročních odměn a bonusů). A právě to jsou čísla, které si musíte zapsat do paměti společně s datem, kdy chcete přestat pracovat.

Pro Romana P. to znamenalo v září 2003 jednorázově investovat 800 000 Kč a dále pravidelně 19 000 Kč měsíčně. Kdyby chtěl za 15 let vyšší rentu, například 40 000 Kč měsíčně, znamenalo by to pravidelně investovat 27 500 Kč.

Kalkulačka: Za jak dlouho budete finančně nezávislí na příjmu ze zaměstnání

Spočítejte si, jakou máte šanci dosáhnout na svou ideální měsíční rentu např. za 15 let. Stačí, když vyplníte svůj cíl (výši renty a čas, za jak dlouho ji chcete začít pobírat) a finance, které budete potřebovat do své budoucí renty investovat (jednorázový vklad a pravidelnou měsíční částku).

TIP

Začněte pracovat na své rentě hned teď:

  • Naučte se, jak má vypadat plán cesty k finanční nezávislosti.
  • Poznejte postupy, které z Romana P. udělaly rentiéra dlouho před důchodovým věkem.
  • Získejte bezpečné (nikoliv zázračné) návody, jak pokropit své peníze „živou vodou“.

​Vyzkoušejte zdarma trénink na InvestGuru.

 

Bonus pro zvídavé: S čím počítá naše kalkulačka

Výpočty jsou založené na investicích do portfolia složeného z běžně dostupných základních finančních produktů, jako jsou např. stavební spoření, životní a penzijní pojištění, spořicí účty a fondy. V portfoliu jsou vždy zastoupeny následující třídy aktiv v proměnlivém poměru:

  • peněžní aktiva (spořicí účty, termínované vklady),
  • dluhopisová aktiva (stavební spoření, penzijní pojištění, dluhopisové fondy),
  • akciová aktiva (světové akciové fondy převážně rozvinutých ekonomik).

Očekávané výnosy jednotlivých tříd aktiv odpovídají reálným průměrným historickým výnosům (po odečtení inflace) od roku 1928. Výsledkem kalkulačky je konečná renty s dobou čerpání 25 let.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 15