Zakladatel značky Karma by oslavil 140 let

 

Jméno Karla Macháčka zmizelo v propadlišti dějin a zná ho málokdo. Přesto se jedná o jedinečnou osobnost, která stojí za příběhem jedné z nejúspěšnějších a nejznámějších českých společností.

Karel Macháček portrét Značka Karma, složená z počátečních písmen jména a příjmení zakladatele, zlidověla a stala se synonymem pro všechny plynové ohřívače vody.

Schopný vynálezce a podnikatel se narodil roku 1874 v podhůří Orlických hor v malé obci Bědovice u Rychnova nad Kněžnou. Macháček už odmala vynikal v technických oborech, takže nikoho ani nepřekvapilo, když odešel na prestižní průmyslovou školu v německých Drážďanech. Po škole svůj život nadobro spojil s plynovými spotřebiči. Pracoval pro berlínský Siemens nebo v Budapešti, kde získal teoretické a hlavně praktické znalosti z výroby plynových zařízení.

Vidím město veliké, jehož obyvatelé potřebují plyn

Při návratu do vlasti se Macháček ukázal nejen jako schopný technik, ale hlavně jako velký vizionář. Praha na začátku 20. století zažívala stavební boom. Nové bloky a ulice rostly jako houby po dešti. Do nových bytů se zaváděly plynovody, které sloužily k ohřevu vody i topení. Jenže u nás nepůsobil žádný výrobce plynových spotřebičů pro domácnosti. Ze zahraničí se dovážely drahé přístroje Siemens a Junkers. V hlavě budoucího podnikatele se zrodil velkolepý plán. Macháček si uvědomil, že půl milionů lidí se dlouho bez výrobny a opravny plynových spotřebičů neobejde.

Ford náš vzor

továrna Historie firmy Karma se začala psát v roce 1910 v Pražských Vysočanech. Nejprve z továrních pásů sjížděly plynové kamna, trouby a ohřívače vody. Časem se výroba rozšířila na veškeré plynové spotřebiče, které tehdejší domácnosti potřebovaly. Z dnešního pohledu se často jedná o raritní přístroje, jako jsou ožehovače chlupů a peří, opékače oplatek nebo pražiče kávy.

Osvícený podnikatel měl na svou dobu velmi dobré teoretické znalosti z oblasti konstrukce plynových spotřebičů, takže výrobky Karma zdatně konkurovaly zahraničním. Brzy český trh ovládl a firma rostla raketovou rychlostí. Po vzoru amerických automobilek vybudoval moderní závod v Českém Brodu, kam se přesunula značná část výroby. Aby se vyhnul tlaku subdodavatelů, založil vlastní moderní slévárnu.

Temné období

Ani během válečného běsnění výroba neustala. Závody v Libni a v Českém Brodě zaměstnávaly na začátku čtyřicátých let 140 kovodělníků a 22 úředníků. Macháček celý podnik nadále úspěšně řídil ze své vily v poklidných Klánovicích kousek za Prahou. Nad populární značkou se začaly zatahovat temné mraky až po komunistickém převratu. Série znárodnění se nevyhnula ani Karmě a v roce 1952 přešla společnost pod správu státu. Toho už se Karel Macháček nedožil. Zemřel sám a v zapomnění v Klánovicích.

Na základě nařízení shora přešla zaběhnutá výroba do továrny Caloria v Příbrami. Jenže kvalita výrobků klesla natolik, že po několika letech se musela výroba plynových spotřebičů přestěhovat zpět do Českého Brodu. Původní továrna Karma už ale nesla jméno Okresní podnik místního průmyslu.

Znovuzrození Karmy přišlo se změnou poměrů v roce 1989. Zakladatel Karel Macháček zemřel bez potomků, a tak továrna zamířila do privatizace, která dopadla úspěšně. Oblíbená značka se po letech zapomnění vrátila na český i světový trh.

Zdroj foto: Karma a.s.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6