Konec lichvářů díky novému zákonu

 

Koncem srpna 2012 schválila vláda změnu zákona o spotřebitelském úvěru. Došlo k úpravě možnosti zprostředkování spotřebitelského úvěru i způsobu a výše zajištění úvěrů. Další novinkou je nařízení, které říká, že již nebude možné využívat ke splacení směnky a šeky. Tento zákon nabyl účinnosti 1. 1. 2013.

rodina 

Podle průzkumů 20 % Čechů nepozná lichváře od solventní společnosti a pouze desetina si přečte smluvní podmínky. Nejdůležitějším kritériem pro výběr půjčky je nízký úrok. Problém však je, že právě na tom se většina lidí nachytá nejvíce. Lichváři nabízí sice relativně nízký úrok, potom si však najdou jiný způsob, jak z lidí nemalé peníze vytáhnout. Počet lichvářů a podvedených lidí se obrovským tempem zvyšuje, a právě proto začala česká vláda tuto situaci řešit.

„Návrh reaguje na poznatky z praxe a na některé neférové praktiky, ke kterým na trhu spotřebitelských úvěrů v České republice dochází. Cílem navrhovaných změn je především posílení postavení spotřebitelů a principu odpovědného úvěrování,"

- Miroslav Kalousek, ministr financí

Nejdůležitější změny v zákoně

 • Věřitel může poskytovat půjčku pouze v tom případě, pokud je odborně posouzeno a schváleno, že je spotřebitel schopen spotřebitelský úvěr splácet.
 • Zákaz používání směnek či šeků ke splacení nebo zajištění spotřebitelského úvěru.
 • Zajištění půjčky musí být v adekvátním poměru k hodnotě, kterou má zajišťovaná pohledávka.
 • Není možno zřizovat úvěry a půjčky skrz předražené telefonní linky, kde se cena v některých případech pohybovala i v řádu stovek korun za minutu.
 • Smlouva o zprostředkování spotřebitelského úvěru musí být uzavřena písemně a obsahovat informaci o právu spotřebitele na odstoupení od této smlouvy.
 • Existuje možnost odstoupení od smlouvy o zprostředkování úvěru bez uvedení důvodů ve lhůtě 2 týdnů.

Za porušení zákona budou moci orgány dohledu, kterými jsou Česká národní banka a Česká obchodní inspekce, uložit pokutu až do výše 20 mil. Kč

Sjednejte si ověřený úvěr onlineSjednat úvěr
 

Co je to lichva?

Lichva je spojena s úrokem, který je nepřiměřeně velký oproti riziku půjčky. Dále lze charakterizovat lichvu jako půjčku, při které je zneužíváno tísnivé situace člověka nebo jeho nezkušenosti či finanční negramotnosti. V České republice je lichvářství trestný čin. Těžko se však odhaduje, kdy jde o nevýhodnou půjčku a kde se už jedná o lichvu. Je tedy potřeba posoudit vždy konkrétní případ.

 

Všechny banky, družstevní záložny a nebankovní úvěrové společnosti, za kterými stojí známá finanční skupina(CETELEM, COFIDIS, Credium, Diners Club, ESSOX, Home Credit, Provident Financial,apod. -  to jsou věřitelé, u kterých nemusíte mít obavu z podvodu. Srovnávač půjček Ušetřeno.cz porovnává nabídky úvěrů právě od těchto seriózních společností. Pokud potřebujete půjčku a dost dobře se neorientuje v nabídkách bank či nebankovních společností, použijte naši jednoduchou online kalkulačku, která Vám vybere nejvýhodnější nabídku odpovídající Vašim požadavkům.

Jak nenaletět lichvářům

 • Pozor na nabídky peněz po telefonu – velké riziko lichvářské nabídky.
 • Žádné poplatky předem – poplatky za poskytnutí úvěru požadované předem nejsou standardní.
 • Srovnejte peníze, které si chcete půjčit s těmi, které ve finále zaplatíte.
 • Pročtěte si pečlivě smlouvu - pokud něčemu nerozumíte, nechte si vysvětlit.
 • Hodnota RPSN je důležitější než úrok - vždy chtějte vědět výši RPSN.

Trestní zákoník lichva - § 253 Zákon o lichvě

"Kdo zneužívaje něčí tísně, nezkušenosti nebo rozumové slabosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem."

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0