Vztahují se na váš dům kotlíkové dotace?

 

Kotlíkové dotace mají pomoci vyčistit české ovzduší a přispět majitelům starých zdrojů tepla na nové.

můžu dostat kotlíkovou dotaciZdroj: Fotolia.com 

Největší podíl na znečištění ovzduší v České republice má domácí vytápění. Domácnosti buď spalují nevhodné palivo, nebo kotel provozují špatně, nebo používají nevhodný kotel. Aby vláda tento stav zlepšila, rozhodla se finančně podpořit pořízení nového zdroje tepla. Ten by měl být jak čistější, tak úspornější. Provoz nejšpinavějších kotlů pak bude od září 2022 rovnou zakázán. Týká se vás výměna kotle? A pokud ano, máte nárok na kotlíkovou dotaci?

S tím, jak se do podvědomí široké veřejnosti dostává informace, že zákaz provozu nevyhovujících teplovodních kotlů na pevná paliva se týká více jak 300 tisíc zdrojů, řeší stále více provozovatelů kotlů otázku: a patří mezi ty nevyhovující kotle i ten můj? Jasnou a přesnou odpověď dá samozřejmě specialista. Každý kotel na pevná paliva musí jednou za 36 měsíců zkontrolovat technik s patřičným oprávněním, který do dokladu o kontrole také uvede, zda kotel vyhovuje podmínkám provozu po roce 2022. Tento doklad bude také rozhodující pro státní správu, která bude kontrolovat, zda nejsou provozovány nevyhovující zdroje.

 
Dá se na vámi zvolený zdroj čerpat dotace? Za jakých podmínek? Podívejte se na jednoduchou infografiku.

Ovšem ještě před návštěvou specialisty si může provozovatel udělat poměrně jasný názor na to, jak na tom jeho kotel je z pohledu povinné výměny. Pro první přiblížení můžeme použít znalosti typu zdroje a roku jeho výroby. Kde tyto údaje najdete a co o kotli říkají, zjistíte na portálu TZB-info.

Pokud je kotel na výměnu, měla by následovat důkladná rozvaha o tom, jakým způsobem chcete nadále ve vytápění svého objektu pokračovat. Tedy především, jaký druh zdroje tepla zvolíte. Zda budete pokračovat ve vytápění pevnými palivy, ale s moderním kotlem nebo zvolíte plynový kotel, tepelné čerpadlo nebo některý ze způsobů přímého vytápění elektrickou energií? Podrobnosti k jednotlivým zdrojům najdete na portálu TZB-info.

A konečně, pokud znáte tepelné a technické vlastnosti vlastního domu, můžete si sami podrobně spočítat, který zdroj se vám nejvíce vyplatí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé