Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, hrozí zdražení elektřiny?

 

O dostavbě jaderných elektráren se hovoří už dlouho. Nyní dostávají plány konkrétní obrysy. Vláda navrhuje, že nové reaktory by měl zaplatit hlavně ČEZ. Jenže kritici varují. Dostavba jaderných bloků může citelně zdražit elektřinu koncovým zákazníkům.

rozvoj jaderné energetikyTemelín i Dukovany se mají v budoucnu rozrůst. 

Podle národního akčního plánu potřebuje Česká republika dva nové jaderné reaktory. Jeden má vyrůst na jižní Moravě v Dukovanech, druhý v Jaderné elektrárně Temelín. „Zejména z důvodů udržení pokračování výroby v lokalitě Dukovany je klíčová výstavba bloku v Dukovanech a jeho spuštění do roku 2037,“ píše se v materiálu. Nový reaktor má nahradit ten dosluhující z 80. let minulého století. Do budoucna se mají připravit také potřebná povolení pro výstavbu ještě dalších dvou bloků v obou lokalitách.

Kdo zaplatí stamiliardové investice

Stát má jasno také v tom, kdo by měl být investorem. Preferuje variantu, že by se o stavbu postarala energetická společnost ČEZ, která obě jaderné elektrárny provozuje. Otázka, kdo bude ručit za stamiliardové investice, zůstává ale nezodpovězena. Do konce roku má vzniknout další studie. Ministr Jan Mládek se ale už v minulosti nechal slyšet, že příliš nevěří, že by výstavbu financovala pouze společnost ČEZ.

Hrozí dražší elektřina

Akční plán kritizuje několik nevládních organizací. Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) a Aliance pro energetickou soběstačnost (ALiES) upozorňují na negativní dopady výstavby. Podle nich ministerský návrh podhodnotil náklady na výstavbu. Finance na nové reaktory nakonec půjdou ze státního rozpočtu nebo je zaplatí koncoví spotřebitelé elektrické energie.

Najděte si levného dodavatele elektřiny. Porovnat ceny

Podobně odmítavě se k připravovanému materiálu staví Svaz průmyslu a obchodu. Vadí mu krátká doba na připomínkové řízení, která trvala šibeničních pět pracovních dní. Svaz varuje, že při současných cenách elektřiny není možná výstavba nových jaderných bloků bez garance státu. Ekonomické kalkulace v akčním plánu nevychází z realistických cen elektřiny. Organizace proto vypracovala několikastránkový dokument, ve kterém upozorňuje na nedostatky a požaduje jejich přepracování.

Zapomněli na obnovitelné zdroje

O cenové výhodnosti podpory atomové energie se vedou velké debaty. Plánované náklady na stavbu nových bloků jaderných elektráren mohou přesáhnout celkovou podporu obnovitelných i dalších zdrojů energie.

„Relevantní studie (IEA, IRENA, UBS, Deutche Bank) přitom předpokládají pokles nákladů obnovitelných zdrojů a jejich postupnou konkurenci fosilním nebo atomovým energetickým zdrojům.“

- Česká fotovoltaická průmyslová asociace

Osud elektráren je ve hvězdách

Dokument nazvaný Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR vznikl na půdě ministerstva průmyslu a obchodu. S přípravou pomáhalo také ministerstvo financí, odborníci ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost i zaměstnanci společnosti ČEZ. Jak se ale celá situace kolem dostavby jaderných elektráren vyvine, je zatím ve hvězdách. Návrh musí projednat vláda.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0