Náklady na vedení běžného účtu klesly. Nejvíce u účtů pro mladé

 

Za uplynulé letní čtvrtletí 2014 se snížily ceny běžných účtů o 20 % u mladých klientů a o 5 % u rodinných účtů. Vyplývá to ze šetření FEE Monitoring, které provádí již po sedmé společnost MindBridge Consulting. Které banky aktuálně nabízí nejlevnější bankovní konto?

náklady vedení účtu 

Poradenská firma MindBridge Consulting dlouhodobě sleduje náklady vedení bankovních účtů u dvou profilových klientů. Prvním je zákazník s menším příjmem a menší finanční aktivitou, označovaný jako „Mladík“ (v originále Young Single). Druhým profil odpovídá klientovi s vyšším příjmem a častější finanční aktivitou, kterému ve zkratce říkají „Tatík“ (v originále Daddy).

Hledáte výhodný běžný účet? Srovnat nabídky

Na vedení účtu u Air Bank mladí lidé vydělají

Celkové náklady na vedení účtu pro Mladíky se v srpnu snížily oproti květnovým cenám o 20 %. Hlavním tahounem této změny byl nový ceník GE Money Bank, kde ročně ještě v květnu klient zaplatil za rok 2 141 Kč, zatímco v srpnu by při stejném využívání služeb získal 373 Kč za rok. Nejméně nákladné vedení účtu nabízely banky Air bank, GE Money Bank a Equa bank. Tato trojice bank lákala zákazníky na to, že jim za využívání bankovních služeb vlastně platí.

náklady vedení účtu 

Kde nejvíce ušetří majitelé rodinných účtů?

Cena účtů pro rodinné využití poklesla v porovnání s konty pro mladé „pouze“ o 5 %. Zatímco bankovní poplatky za účty u některých bank klesaly (GE Money Bank, UniCredit Bank), jinde sáhli bankéři ke zdražování (účet České spořitelny, LBBW a mBank).

náklady vedení účtu 

Účet od Air Bank pro Mladíky i Tatíky zůstává výhodný zejména kvůli atraktivním úroku 1,1 % za rok. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že v předchozím čtvrletí nabízela Air Bank pro klienty z řad Mladíků dokonce ještě vyšší úrok 1,3 % ročně.

Vysvětlivky k modelovým profilům zákazníků:

Mladík (Young Single)
  • Mladík je klient, kterému je 25 let, je svobodný, jeho čistý měsíční příjem činí 18 000 Kč, zůstatek na účtu je 80 000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 3 000 Kč. Požaduje běžný účet, 1x embosovanou bezkontaktní platební kartu, internet banking, 4x výběr z bankomatu (z toho 3x ATM domácí banky a 1x cizí), 3x příchozí platba, 7x odchozí platby (z toho 2 TP, 1x inkaso a 4x jednorázová platba) a 2 internetové platby.
Tatík (Daddy)
  • Tatík je ženatý, má dvě děti, je mu 40 let, na účet přichází měsíčně příjem 45 000Kč, zůstatek je 130 000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 6 500 Kč. Požaduje běžný účet, 2x bezkontaktní platební kartu, internet banking, 3x výběr z bankomatu (2x ATM domácí banky a 1x cizí), 4x příchozí platba (plat), 11x odchozí platby (z toho 5x TP, 2x inkaso a 4x jednorázová platba) a jednu internetovou platbu.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0