Není se čeho bát, neodkládejte změnu dodavatele plynu jako ostatní

 

Topíte doma zemním plynem? Právě teď se hraje o budoucnost vaší peněženky. Nové ceníky spatřily světlo světa a mnohé společnosti změnily výši poplatků. Jestli chcete ušetřit, neodkládejte změnu dodavatele.

zmeny dodavatele se nebojteNení se čeho bát, změna dodavatele trvá sice dlouho, ale je překvapivě snadná. 

Řídíte se heslem: „Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a zítra máš den volna?“ Pokud se jedná o změnu dodavatele energií, pak vám váš rodinný rozpočet příliš nepoděkuje. Proč se vyplatí řešit změnu dodavatele plynu okamžitě? Jednoduše proto, že než se změna promítne do vašeho rozpočtu, nějaký čas to trvá.

ŽEBŘÍČEK: Co nejvíc odkládáme

  1. Úklid, praní, žehlení, mytí nádobí
  2. Opravy v bytě nebo domě
  3. Pracovní úkoly
  4. Preventivní prohlídka u lékaře
  5. Učení, příprava na úkol v práci
  6. Preventivní prohlídka u zubaře
  7. Preventivní prohlídka u lékaře specialisty
  8. Nákupy dárků
  9. Zrušení bankovní služby, která vám nevyhovuje
  10. Přechod k levnějšímu dodavateli plynu nebo elektřiny
 

Zdroj: STEM/MARK pro Air Bank

Nezapomeňte na čtvrtletní výpovědní lhůtu

Změna dodavatele je běh na dlouhou trať a zabere až nečekaně dlouhou dobu. Standardní výpovědní lhůta smlouvy na dobu neurčitou trvá tři měsíce. K tomu je ještě potřeba připočítat dalších několik týdnů, které zaberou administrativní úkony.

TIP

Ukončení smlouvy na dobu určitou

Chcete přejít k levnějšímu dodavateli, ale uzavřeli jste smlouvu na dobu určitou? Pak se situace značně komplikuje. Za předčasné odstoupení vás nemine mastná pokuta. Proto se změnou počkejte do doby, než smlouva vyprší. Pak si můžete svobodně vybrat.

 

Administrativu za vás obstarají jiní

Délka doby, než převléknete dres a přestoupíte ke konkurenci, působí strašidelně. Jenže samotný přechod je v podstatě velmi jednoduchý a moc práce nezabere. Když si najdete novou společnost, tak stačí podepsat plnou moc a veškeré papírování za vás vyřídí jiní.

Jak se mění dodavatel

Celý proces začíná tím, že vám nový dodavatel pošle smlouvu a ceníky k důkladnému prostudování. Pokud s návrhem souhlasíte, stačí jen podepsat. Pak už nový dodavatel oznámí tomu starému ukončení smlouvy.

Od prvního dne následujícího měsíce začíná běžet čtvrtletní výpovědní lhůta. Celkem celý proces, než začnete odebírat energii od jiné společnosti, může zabrat i čtyři nebo pět měsíců. Takže když se po výhodném dodavateli poohlédnete nyní, další topnou sezónu zahájíte již s levnými dodávkami plynu.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

Má změna dodavatele smysl?

Plyn dodává do domácností několik desítek společností. Z jejich ceníků je patrné, že nůžky mezi jednotlivými dodavateli se citelně rozevírají. Kdo doma topí a ohřívá vodu zemním plynem, může přechodem k levnějšímu dodavateli ušetřit až několik tisíc korun za rok. Zkrátka nepřijdou ani rodiny, které na plynu pouze vaří. Úspora se v takovém případě pohybuje v řádech stokorun. Zdali platíte přemrštěné částky, jednoduše zjistíte z kalkulačky cen plynu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12