Nízký a vysoký tarif E.ON: Kdy platíte za elektřinu méně?

 

V minulosti se rozlišoval denní a noční tarif. Během dne, kdy většina domácností spotřebovala nejvíc energie, byla cena elektřiny vyšší. V noci, kdy lidé spí, byl tarif levnější. Dnes už je to trochu složitější. Distributoři většinou nabízí jednotarifovou sazbu, kdy je domácnosti účtována celý den jedna cena za elektřinu, odběratelům s nízkou spotřebou. Dvoutarifní sazba pro náročnější spotřebitele se dělí na nízký a vysoký tarif. Máte na ni nárok? A jak zjistíte čas, kdy E.ON zapíná levnější tarif?

ušetřete s nižším tarifem 

Jak to funguje

Rozdílnost tarifů se zakládá na tom, že většina lidí žije v podobném rytmu. Přestavte si, že ve Velké Británii všichni postaví konvici na čaj o páté. Je reklamní pauza v oblíbeném televizním pořadu a milion lidí ji využije k odskočení na toaletu. V jedenáct začnou všechny domácnosti, restaurace a fast foody vařit a servírovat obědy. V těchto případech jde sice o krátký okamžik, kdy se rapidně zvýší spotřeba elektřiny, ale podobně sladěné funguje lidstvo celý den. Distributoři elektřiny se tak setkávají s momenty, kdy dochází k nadměrnému zatížení sítě, a naopak s momenty, kdy je v sobotu v létě teplo a všichni se rozhodnou jít ven na procházku. Tudíž poklesne ve velkém spotřeba elektřiny.

 

Rekordy ve skoku ve spotřebě elektřiny drží například vysílání fotbalových zápasů FIFA. Naopak nejnižší odběr pravidelně zaznamenávají distributoři na Vánoce, kdy většina rodin rozbaluje dárky. 

 

Tento problém distributoři řeší právě dvoutarifním systém, který má za cíl vytvořit po celý den rovnoměrnou poptávku po elektřině. V čem to spočívá? Během té částí dne, kdy je spotřeba obvykle nižší, zlevní distributor elektřinu přepnutím na nízký tarif (NT). To motivuje zákazníky, aby spouštěli spotřebiče právě v tuto dobu. V důsledku dojde k menšímu zatížení sítě v jiných časech, kdy distributor spustí vysoký tarif (VT).

Jak již bylo řečeno, v minulosti se tarify nazývaly „denní“ a „noční“. S příchodem moderních technologií se ovšem distributoři zaměřili na větší a větší konkretizaci časů, kdy se spouštění levnějšího tarifu vyplatí. Dnes již má na zapnutí NT vliv i počasí, den v týdnu, roční období a svou roli hraje i umístění odběratele.

Podmínky k získání dvoutarifní sazby

Máte nárok na dvoutarifní sazbu? Jak už to s výhodnými věcmi bývá, k jejich získání musíte splňovat určité předpoklady. Mezi ně patří v případě dvoutarifní sazby podmínky distributora a Energetického regulačního úřadu.

Vysoká spotřeba

V domácnosti musíte provozovat elektricky náročný spotřebič. Máte tudíž větší spotřebu a váš přechod na nízký tarif bude mít skutečný význam pro celou síť. Takovým spotřebičem většinou bývá elektrické vytápění nebo bojler pro ohřev vody. Zamyslete se tedy, zda jste nepořizovali v nedávné době náročný spotřebič, který by vám k dvoutarifní sazbě dopomohl. Tento náročný spotřebič musí dosahovat určitého procentuálního podílu na příkonu celé domácnosti.

Elektrickým příkonem se rozumí množství spotřebované elektrické energie za jednotku času. Často se plete s výkonem, který udává množství práce za jednotku času a také se vyjadřuje ve wattech. Například kombinovaná lednička s chladničkou má orientačně příkon 140 W.

Spotřebiče náročné na elektřinu musí být instalovány na samostatném okruhu. Distributor elektřiny totiž využívá u dvoutarifní sazby spínače, kterým v momentě zapnutí VT, zablokuje přísun elektřiny do tohoto okruhu. Elektronika s malou spotřebou tím nebude ovlivněna, jelikož je umístěna na druhém okruhu, kam elektřina normálně proudí dál. S naskočením nízkého tarifu, přestane spínač blokovat tok elektřiny do náročnějšího okruhu. Tím může domácnost s dvoutarifní sazbou také ušetřit.

Elektromobily jsou v ČR na vzestupu. Jsou tiché, šetrné vůči životnímu prostředí a elektřina je jako pohon mnohonásobně levnější než benzín.

Takovým náročným elektrospotřebičem může být i auto jezdící na elektřinu. Distributoři myslí i na průkopníky elektromobility v ČR a nabízí jim speciální sazbu. Většina řidičů totiž dává přes noc svou elektrickou pýchu spát a nechává ji doslova nabíjet baterky. Proto se jim hodí noční nízký tarif

Ti, co raději jezdí na chatu, také nepřijdou zkrátka. Pro ně se najde v nabídce sazba, která nabízí nízký tarif rekreačním nemovitostem, kde tráví víkendy.

Máte revizní zprávu

Před zažádáním o přechod na dvoutarifní sazbu, je nutné nechat ověřit bezpečnost elektrických rozvodů v domě. Distributoři vám na svých stránkách či infolince doporučí ověřené techniky z vašeho okolí. Cena revize se odvíjí od velikosti objektu, složitosti sítě a minulé revizní zprávy. Jestliže jste revizi naposled nechávali dělat, když Napoleon táhl na Moskvu, bude vás to stát trochu víc. Zpráva začíná přibližně na 1 000 Kč.

Máte správný jistič

Jistič je automatický vypínač, který vypne dodávku elektřiny, pokud dojde k překročení určité hranice. Tím zabrání poničení elektrospotřebičů v důsledku zkratu. Hodnota uváděná v ampérech by měla odpovídat maximálnímu celkovému příkonu všech spotřebičů v domácnosti. Pokud chcete využívat spotřebiče náročné na elektřinu, budete pravděpodobně potřebovat třífázový jistič. S případnou výměnou vám také pomohou na zákaznické lince distributora.

Dvoutarifní sazba v praxi

V nabídce E.ONu najdete dvě jednotarifní sazby, které se týkají domácnosti s nízkou (sazba D01d) nebo obvyklou spotřebou (sazba D02d). Dalších devět už se vztahuje na domácnosti s vyšší spotřebou, které mají nárok na dvoutarifní sazbu. Patříte mezi ně?

Dvoutarifní sazby
 D25d  Pro domácnosti s elektrickým akumulačním spotřebičem k vytápění nebo pro ohřev vody.
D26d Pro domácnosti, kde využívají k vytápění akumulační spotřebič.
D27d Pro vlastníky nebo uživatele elektromobilu (NT je většinou dostupný od 18:00 do 8:00).
D35d Pro domácnosti, kde využívají smíšený systémem elektrického vytápění (kombinace akumulačního a přímotopného).
D45d Pro domácnosti využívající k vytápění přímotopné elektrické spotřebiče.
D55d Pro domácnosti využívající k vytápění tepelné čerpadlo uvedené do provozu do 31. 3. 2005.
D56d Pro domácnosti využívající k vytápění tepelné čerpadlo uvedené do provozu od 1. 4. 2005. Sazbu bylo možné přiznat do 31. 3. 2016.
D57d Pro domácnosti, která využívají smíšený systémem elektrického vytápění (kombinace akumulačního a přímotopného) nebo odběrná místa využívající k vytápění přímotopné elektrické spotřebiče nebo tepelné čerpadlo.
D61d Pro budovy, které jsou využívány převážně k víkendovým pobytům (NT je většinou dostupný od pátku 12:00 do neděle 22:00).

Zda máte nárok na dvoutarif, můžete zjistit na stránkách E.ONu a případně zde poptat optimalizaci sazby. Jestliže zvažujete změnu sazby, zamyslete se, zda není na čase vystřídat i dodavatele.

Plete se vám distributor a dodavatel? Na území ČR najdete tři distribuční zóny, kde každou z nich spravuje jeden distributor elekřiny (E.ON, PRE a ČEZ). Příslušný distributor se stará o elektrické vedení a zajišťuje, že se proud bezpečně dostane až k vám domů. Distributor je vám přidělen podle toho, kde bydlíte. Naopak dodavatele si může vybrat každý sám. Na trhu jich operuje mnoho a každý nabízí jiné ceny, bonusy a podmínky.

Je E.ON nejvýhodnější dodavatel energií?Srovnat dodavatele

Cvakneme tam NT

Jakmile získáte dvoutarifní sazbu, bude vám nainstalován speciální spínač. Pokud máte poměrně moderní elektroměr, je velmi pravděpodobné, že tento spínač je v něm už zavedený, jen prozatím nebyl aktivován. Hromadné dálkové ovládání (HDO) umožňuje distributorovi přepínat mezi vysokým a nízkým tarifem. Obvykle je zvlášť namontován k elektroměru, kde, v momentě přepnutí na vysoký tarif, zablokuje okruh se spotřebiči náročnými na elektřinu. 

 

Nízký tarif neplatí pouze pro náročné spotřebiče, jakmile vám ho zapnou, je čas spustit pračku, myčku, sušičku a všechno ostatní. Stačí zjistit, kdy bude NT běžet příště a nastavit funkci odloženého startu, kterou je většina moderních přístrojů již standardně vybavena.

 

Přístup k nízkému tarifu se pohybuje v rozmezí 8 až 22 hodin denně. Záleží na míře vaší spotřeby a podmínkách distributora. Časy přepínání tarifů se liší podle typu využívané sazby, ale vliv na ně má i mnoho dalších faktorů. Kdy přesně dochází k přechodu na nižší tarif, můžete zjistit na webu E.ONu, nebo si nechte zasílat aktuální informace na email. Pokud potřebuje kód svého HDO, měl by být uveden na poslední faktuře. Pokud ho tam nemůžete najít, budete muset identifikovat typ přístroje a najít kód podle návodu

Čas zapnutí nízkého tarifu můžete poznat i z většiny elektroměrů. Dvoutarifní zákazníci mají své elektroměry vybavené dvěma otáčivými kolečky, která nepřetržitě načítají aktuální spotřebu elektřiny konkrétního odběrného místa. Aktuálně platný tarif lze poznat podle označení kolečka, které se zrovna otáčí. Pokud je u něj napsáno např. T1, bude se jednat o běžný denní provoz. Vyplatí se tedy počkat na spotřebu T2, která je cenově zvýhodněna. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 49