Člověk v nesnázích: Dodavatel energií zdražil a já chci odejít

 

Přestože se celá řada dodavatelů energií rozhodla ceny pro rok 2016 zachovat na dosavadní výši, či dokonce o kapku snížit, může se stát, že zrovna ten váš zvolil opačnou strategii. Co dělat, když s tím nesouhlasíte?

Odstoupení od smlouvy s dodavatelem energiíZměnil dodavatel energií cenu a vy s ní nesouhlasíte? Braňte se! 

Po liberalizaci trhu s energiemi se najednou otevřela všem domácnostem cesta k levné elektřině a plynu. Mohou se svobodně rozhodnout, od jakého dodavatele budou odebírat energii. K výhodnějším nabídkám pomohlo i jednoduché srovnání cen elektřiny a plynu. Jenže ouha, najednou se může stát, že kdysi výhodný dodavatel najednou zdražil, nebo si u příležitosti začátku roku nadělil nové obchodní podmínky, které se vám ani trochu nelíbí. Co teď?

Co dělat, když…

Existují dvě varianty, které mohou nastat. Buď vás o tom dodavatel energií informuje, nebo neinformuje.

Dodavatel energií mě o změně informoval

Dodavatel by vás měl informovat o změně individuálně a zároveň vás poučit o vašem právu na odstoupení od smlouvy. A to dopisem, e-mailem s doručenkou či SMS zprávou nejpozději 30 dnů před účinností nového ceníku či obchodních podmínek. O případné změně ceny, k níž dojde 1. 1. 2016, byste proto už měli vědět. V takovém případě lze od smlouvy odstoupit nejpozději 10 dní PŘED nabytím účinnosti.

mobilní telefonDodavatel energií vás o změně svého ceníku může informovat i SMS zprávou. 

Dodavatel energií mě o změně neinformoval

Jenže situace může být trochu komplikovanější. Dodavatel možná zveřejnil nový ceník 30 dnů před jeho účinností, jak mu ukládá zákonná povinnost, jenže vám to neoznámil. V tomto případě můžete bez udání důvodů odstoupit od smlouvy ještě 3 měsíce PO nabytí účinnosti.

A to i přesto, že někteří dodavatelé energií se odkazují na vaši povinnost seznámit se se změnami na jejich webových stránkách. Kdepak, nic takového totiž neplatí. Dodavatel musí výslovně informovat samotného zákazníka.

Odstoupit od smlouvy můžete zdarma

V případě, že váš dodavatel zdražuje nebo mění obchodní podmínky, můžete odstoupit bez jakýchkoliv sankcí. Odstoupení od smlouvy je podle energetického zákona účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, v němž bylo doručeno dodavateli, neurčíte-li sami pozdější den.

Pozdější datum je vhodné zvolit tehdy, pokud dáte svému dodavateli výpověď ve druhé polovině měsíce. Vyplatí se to, protože máte čas na vyřízení všech formalit spojených s novým, výhodnějším dodavatelem energií. Pokud například chcete dát výpověď 20. prosince, uveďte, že odstupujete s účinností k 31. lednu 2016. Budete mít jistotu, že vše zvládnete vyřídit s bezpečnou časovou rezervou a vyhnete se riziku, že spadnete do nelegálního odběru energie.

Odstoupení od smlouvy: Vzor ke stažení

Přemýšlíte nad odstoupením od smlouvy? Ještě než si ve srovnání cen plynu či elektřiny najdete výhodnějšího dodavatele, nezapomeňte na to nejdůležitější – podat výpověď. Přinášíme vám vzor ke stažení zdarma. Stačí si jej stáhnout, vyplnit a vytištěný zaslat doporučeně na adresu vašeho dodavatele energií.

Stáhnout vzor odstoupení 

 

Rychlé a přehledné shrnutí

  • Zvýší-li dodavatel cenu za dodávku energií nebo změní-li jiné smluvní (obchodní) podmínky a oznámí vám to: Máte právo odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů přede dnem nabytí účinnosti změn.
     
  • Zvýší-li dodavatel cenu za dodávku energií nebo změní-li jiné smluvní (obchodní) podmínky a neoznámí vám to, máte právo odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data nabytí účinnosti změn.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé