Osobní bankrot V. díl – Jak platit závazky

 

Jedním z nástrojů jak vylézt z dluhové propasti je osobní bankrot. Stačí během pěti let splatit alespoň 30 % dluhů a jste svobodní. Prozradíme vám, kolik peněz vám a vaší rodině zůstane z výplaty a kolik si vezmou věřitelé.

Osobní bankrot  Insolvenční zákon, který umožňuje osobní bankrot, vešel v platnost v roce 2008. Od té doby využily této možnosti tisíce dlužníků. Pro věřitele je to jedna z šancí, jak získat aspoň část peněz zpět. Osobní bankrot není žádná procházka růžovým sadem. Po pětiletém oddlužovacím očistci vás čeká vykoupení v podobě zbavení se veškerých závazků vůči věřitelům. De facto jsou možné dva postupy oddlužení. Způsob si však nelze zvolit. Navrhují ho nezajištění věřitelé. První možnost představuje rozprodej majetku. Výnos z prodeje musí pokrýt alespoň 30 % dluhů. Druhou šancí jsou pravidelné srážky z výplaty. Obě varianty lze kombinovat.

Jak se platí závazky

Na vyhlášení osobního bankrotu nemá nikdo automaticky nárok. Dlužník musí splnit celou řadu podmínek. Jednou z nich je, že během pěti let musí uhradit minimálně 30 % z dlužné částky. Soud oddlužení povolí pouze osobám, které vypracují detailní plán, jak své závazky splatí. Z toho plyne, že tento proces může být dovolen pouze těm, kteří mají zajištěný pravidelný příjem. Navíc musíte přesvědčit věřitele, že jste schopni dostát svým závazkům, protože i oni musí s vaším oddlužením souhlasit.

Požádejte o odlužení             onlineKalkulačky oddlužení

Kolik mi zbude z výplaty?

Výpočet tzv. nezabavitelné částky vychází z životního minima. Pro jednotlivce je v současné době nastaveno na 3 410 Kč na měsíc. K životnímu minimu se přičítají normativní náklady na bydlení, jejichž výši určuje stát. Částka se ještě zvyšuje o nezabavitelné částky na vyživované děti a manžela či manželku. Zbytek výdělku putuje na uspokojení věřitelů.

Poplatky za oddlužení

Za podání návrhu neplatíte ani korunu, ale soud může na základě insolvenčního zákona vyměřit zálohu na odměnu insolvenčního správce až do výše 50 000 Kč. V případě fyzických osob však částka dosahuje pouze několika tisíc korun. Nejdražší položkou osobního bankrotu bývají poplatky za oddlužení poradenské firmě. Jestli hledáte pomoc s oddlužením, vybírejte své rádce obzvlášť opatrně.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0