Jaké jsou ceny plynu v Olomouci?

 

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že ceny plynu jsou po celé republice stejné, opak je pravdou. Čím jsou tyto rozdíly v cenách způsobeny, a jak si vede Olomouc ve srovnání s ostatními kraji, se dozvíte v následujícím textu.

Jak jste se již mohli dočíst v dříve publikovaných článcích "Plyn Brno" a "Ceny plynu v Praze", samotná cena plynu se skládá ze dvou hlavních složek. Jednak zahrnuje neregulovanou cenu za dodávku plynu, jednak cenu za distribuci, kterou reguluje Energetický regulační úřad. Ten tuto cenu stanovuje každoročně vždy ke koci roku.

ERÚ snižuje ceny za distribuci

Pro rok 2014 ERÚ oznámil snižování cen a většinu odběratelů tak pochopitelně zajímá, zda se levnější ceny plynu budou týkat i jich. Pokud jste tedy z Olomouce, či Olomouckého kraje, jste součástí distribuční sítě společnosti RWE GasNet, s.r.o.  Průměrná cena regulované složky zde vychází na 258,39 Kč/MWh a celkově tedy dochází k poklesu přibližně o 6 %. Tento pokles je zdaleka největší v celé ČR. Oproti tomu například v Jihočeském kraji, spadajícím pod distribuci společnosti E.ON, se tato cena zvedla o necelých 13 %.

Levný plyn Olomouc           onlineSjednat levnější plyn

 

V Olomouci zaplatíte více než v Praze

Ačkoliv se regulovaná složka podílí na celkové ceně přibližně 20 %, nesmíme však zapomínat, že je tu stále složka neregulovaná a tu určuje sám dodavatel. V případě, že chcete zjistit, který z nich je ve vašem regionu ten nejlevnější, využijte naší kalkulačky plynu. Obecně si však Olomoucký kraj, kde je dominantním dodavatelem plynu ČEZ, stojí ve srovnání s Prahou poněkud hůře. Plyn v Praze totiž dlouhodobě patří k nejlevnějším v celé ČR. Pokud bydlíte v bytě a využíváte plyn k vaření, ohřevu vody a vytápění, vaše roční cena se bude v Olomouci a v Praze u stejného dodavatele ročně lišit přibližně o tisíc korun. Oproti tomu ceny v Brně a Olomouci budou odlišné maximálně v řádu několika stovek.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0