Hoř plamínku, plápolej, temnou sílu udolej

 

Plynové pouliční osvětlení dopřávalo nočním chodcům pocit bezpečí desítky let. V dubnu 1985 se ale vydal lampář na svou závěrečnou pouť. Přesně před 29 lety zhasla poslední veřejná plynová lampa na území České republiky. Po delší odmlce se mihotavý plamen do ulic pomalu vrací. Seznamte se s historií svítiplynu.

Repliky plynových luceren v Celetné ulici v Praze, Zdroj: archiv společnosti EltodoRepliky plynových luceren v Celetné ulici v Praze, Zdroj: archiv společnosti Eltodo 

Průmyslová revoluce je v plném proudu. Lidé proudí z venkova do měst a rostou celé čtvrti. Překotný rozvoj si vyžádal sofistikovanější a výkonnější osvětlení temných zákoutí. Například procházka po tehdejší Praze připomínala stezku odvahy. Na náměstích hořely ohně v kovových koších a na rohových domech se kývaly olejové svítilny. Celá řada míst zůstala ukrytá pod pláštěm tmy. Podobně hororová atmosféra panovala ve všech městech. Přelomové řešení přišlo z tehdejší průmyslové velmoci Anglie.

Století plynu

Zcela první pokusné plynové osvětlení se objevilo na londýnské ulici Pall Mall v roce 1807. Médium se uskladňovalo v balónech. Do lamp plyn proudil olověnými trubkami. Jak už to tak bývá, lidé novému vynálezu nedůvěřovali. Báli se, že v trubkách koluje oheň a lampy musel rozžíhat sám Frederick Albert Winsor, průkopník plynového veřejného osvětlení. Nutno přiznat, že strach byl na místě. Tehdejší tisk psal často o výbuších a zraněných. O výrobu nového paliva se pokoušela řada dobrodruhů, proto úřady zakázaly zavádět plyn do obytných budov.

Za přelomové datum lze považovat 31. prosinec 1813. Nejenže Westminsterský most klenoucí se nad řekou Temží získal romantické osvětlení, ale hlavně vznikla moderní plynárna, která zásobovala lampy palivem. Plyn se tehdy vyráběl tepelnou destilací černého uhlí, a protože se výhradně používal ke svícení, získal prozaické jméno svítiplyn. Po tomto technickém úspěchu už nic nebránilo, aby typické mihotavé světlo rozzářilo ulice a veřejná prostranství většiny evropských a amerických metropolí. České země si musely na moderní veřejné osvětlení ještě pár let počkat.

plynová lucerna Konec tmy v Česku

Stavbou plynárny na tehdejším pražském předměstí v Karlíně se začala psát více jak 160letá historie tohoto typu osvětlení. První plynový plamen zažehl lampář 15. září 1847. Ten den se na Starém městě rozzářilo na dvě stovky svítilen. Další rychle přibývaly. Vznikl důmyslný systém jednotlivých stožárů doplněných o víceramenné zdobné kandelábry, které jsou dnes cennými historickými památkami. Nakonec zahánělo tmu v metropoli téměř deset tisíc plynových lamp. Praha však nebyla jediným městem, které rozzářil svítiplyn. Například Brno spustilo veřejné osvětlení na Nový rok 1849.

Spočíteje si, kolik můžete ušetřit za plyn. Kalkulačka plynu

Ten co rozsvěcí hvězdy

O chod luceren se starali lampáři. Dnes již téměř zapomenuté řemeslo. Ráno a večer obcházeli ulice a pomocí dlouhých bambusových tyčí rozsvěcovali nebo zhasínali lampy. Stačilo zatáhnout za háček, tím se spustil přívod plynu a od věčného zapalovacího plamínku se lampa rozsvítila.

Elektřina ovládla ulice

Pohřeb plynovému osvětlení vystrojil František Křižík. Zdokonalil vynález obloukové lampy a elektrické osvětlení se začalo pomalu vkrádat do ulic. Skutečný soumrak svítiplynu však nastal až v druhé polovině 20. století. Nadobro přestal proudit v roce 1985. Jako poslední byly v Praze koncem dubna převedeny na elektřinu historické osmiramenné kandelábry na Hradčanském a Loretánském náměstí.

Návrat plynových lamp

Kouzlo plynových lamp se do hlavního města nakonec vrátilo. Praha napodobila Berlín a další města, která znovuobnovují jedinečné romantické osvětlení ve svých centrech. Plynofikace se zatím týká více než šesti stovek stožárů podél Královské cesty. Ta se táhne od Prašné brány až po Hradčanské náměstí. Lucerny se rozžíhají centrálně. Přesto mohou kolemjdoucí příležitostně narazit na postavu lampáře, která neodmyslitelně patří ke koloritu staré Prahy.

Zdroj fotek: archiv společnosti Eltodo

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1