Přesnou cenu pojištění nemovitosti určuje výše pojistné částky, výběr pojistných rizik, plošná výměra nemovitosti i lokalita, ve které se nachází. Sumu přímo vám na míru vám zašleme do e-mailové schránky na základě údajů, které vyplníte v online kalkulačce.
Pojištění proti krupobití
Krupobití je v našich krajích poměrně častý jev, který je vázaný na bouřky. I bez krup bouřky přinášejí řadu problémů spojených s přívalovým deštěm, vichřicí a blesky. Krupobití ale jejich sílu ještě umocňuje. Množství škod pak může raketově stoupat. Je možné si proti krupobití sjednat pojištění?
Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz
Co potřebujete vědět o pojištění nemovitosti?
Pomůže vám kalkulačka
Zabere vám to jen pár minut a s konkrétní nabídkou se vám následně ozve náš specialista.
Žádné zbytečné papírování
Smlouvu uzavřete jednoduše po telefonu a zaplatíte online nebo převodem. Pojištění platí následující den.
Sleva na pojištění
Na pojištění majetku u nás můžete získat slevu až 50 %.
Co je krupobití?
Krupobití je padání krup, které vznikají v bouřkových mracích, tzv. cumulonimbech. Uvnitř nich vlivem silných vzdušných proudů cirkulují malé ledové částečky, postupně se na ně nabalují další kapky vody a po dosažení určité velikosti ledová kroupa spadne na zem.
Krupobití přináší řadu škod
Rozsah škody závisí na tom, jak intenzivní krupobití je a jaká je velikost krup. Menší kroupy přibližně do průměru 0,5 cm padají menší rychlostí a moc škod nenapáchají.
Ovšem kroupa o průměru 3 cm už nabere cestou k zemi rychlost až 80 km/hod. Je jasné, že její dopad už nám způsobí škod nepoměrně více, a to jsou kroupy do této velikosti u nás stále považované za malé a časté (podle Evropské databáze nebezpečných meteorologických jevů je u nás za rok až 12 dnů s takto velkými kroupami).
Výjimkou nebývají ani kroupy o velikosti 5 cm a více, které způsobují už řadu velkých škod a mohou vám přivodit i vážné zranění.
Nejčastěji se v souvislosti s krupobitím řeší škody na:
- nemovitosti – poškozené střechy, okna, občas i solární panely,
- autě – kapota posetá důlky, prasklá okýnka a světlomety,
- zahradě, poli – zničená úroda, poškozené ovocné stromy a keře,
- zdraví – úrazy hlavy a úrazy v důsledku pádů.
Existuje proti krupobití prevence?
Krupobití někdy přichází náhle a nečekaně a pak už moc možností, jak si ochránit majetek, nemáme. Předpověď počasí nás ale může varovat před silnými bouřkami, v tom případě je dobré s možností krupobití počítat a udělat v rámci prevence alespoň nejnutnější opatření. A na něco je potřeba myslet ještě ve větším předstihu.
Jak ochránit auto před krupobitím?
Stoprocentní ochranou před krupobitím je pouze zaparkování auta pod střechou. Výhodu mají majitelé garáží, kterým stačí nenechat stát auto na ulici a včas ho zavézt do garáže. Jaké další pomůcky využít?
Ochranu poskytne i přístřešek na auto s pevnou střechou. Tady ale může autu uškodit silný boční vítr, protože kroupy pak mohou padat zešikma i pod přístřešek. Zkontrolujte si, jestli v rámci možností parkujete alespoň uprostřed přístřešku, aby byly boky auta co nejdále od případného spadu krup.
Pokud garáž nemáte, můžete také auto převézt jinam pod střechu, například do parkovacího domu.
Pro ostatní je jedinou možností auto zakrýt. Udělejte to včas, krupobití se může po začátku deště spustit velmi rychle.
Co lze použít na zakrytí auta?
Deka – není to nejideálnější způsob, protože deky jsou obvykle moc malé, auto nezakryjí celé a navíc snadno odlétnou. Když nemáte jinou možnost, vyberte alespoň deku co nejtěžší a přichytněte ji do dveří auta nebo na zemi zajistěte cihlou či kamenem.
Starý koberec – je o něco vhodnější, protože je těžší než deka a vítr ho tak rychle neodfoukne.
Bublinková fólie, molitan, kartony – cokoliv najdete doma je lepší než nic, i když tyto způsoby vám obvykle neochrání celé auto.
Polep auta ochrannou fólií – jedná se o nejdražší variantu, ale speciální polepy uchrání kapotu i před oděrkami z odletujících kamínků na cestě nebo od nákupních vozíků na parkovištích u obchodních center.
Speciální plachta proti kroupám – varianta s nejlepším poměrem ceny a účinnosti, jedná se o speciální vypolstrované plachty, kterými obalíte celé auto a bezpečně je upevníte zespodu vozidla. Nejsou tak finančně náročné jako polepy a zároveň ochrání karosérii mnohem bezpečněji než různé podomácku vyrobené varianty. Proti opravdu velkým kroupám však také stoprocentní ochranu neposkytnou.
Jak ochránit dům před krupobitím?
Nejvíce škod samozřejmě utrpí vnější plášť budovy, tedy střecha, obvodové stěny a okna. Co s tím?
Zvlášť střešní okna a ploché střechy znamenají problém. Intenzivní krupobití totiž dokáže na ploché střeše poškodit jakoukoliv hydroizolaci, ve všech umí udělat trhliny od vlasových až po pořádné skoby. Po chvíli tak můžete čekat mokré mapy na stropech a začít si chystat kyblíky na zachytávání kapající vody.
Přesto jsou mezi hydroizolačními materiály rozdíly, některé jsou schopné odolat většímu nárazu krup než jiné. Odolnost materiálu proti krupobití si můžete zjistit už při stavbě nebo rekonstrukci střechy a zvolit alespoň ty odolnější materiály.
Odolnost proti kroupám se vyjadřuje ve stupních HW 1 až HW 5, bohužel ani ty nejodolnější nevydrží dopad větších krup. Dnes existují i různé moderní systémy, které zvyšují hydroizolační spolehlivost a jsou odolnější. Poraďte se s odbornou firmou o nejlepším řešení.
Jako prevence je podstatné i správné vyspádování střechy. Na místech, kde se na střeše drží voda a vznikají na nich malé kaluže, se totiž odolnost materiálu snižuje a kroupy na nich mnohem snadněji vytvoří praskliny.
Na okna je také dobré myslet už v předstihu a pořídit si okna se speciálními tvrzenými skly, které přece jen vydrží o něco víc. Nainstalujte si k nim venkovní rolety a před krupobitím je zatáhněte. Pokud je nemáte, zkuste minimálně střešní okna zakrýt alespoň nějakou látkou.
Pozor si musíte dávat i na klimatizaci a solární panely. Mohou kroupy poškodit fotovoltaiku?
Solární panely mají zasklení konstruované tak, aby vydržely náraz krup do průměru cca 4 cm. U větších krup už ale riziko poškození hrozí. Musíte si pak nechat udělat kontrolu technického stavu, poškozené panely je potřeba vyřadit z provozu a nahradit novými nebo ostatní přemostit tak, aby se nepřerušil elektrický obvod. Ušetříte za nové panely, ale budete mít nižší výkonnost celé fotovoltaiky.
Jak ochránit zahradu před krupobitím?
Krupobití samozřejmě nejvíc postihne vinaře, sadaře a zemědělce. Krupobití bývá pro úrodu fatální a navíc může poškodit keře a stromy. Ale i drobného zahrádkáře zamrzí, když přijde během deseti minut o všechno, co s láskou pěstoval, nemluvě o poškození skleníků. Jak si poradit?
Pomoct může jedině instalace protikroupových sítí, které si natáhnete na dřevěné konstrukce nebo sloupky nad záhonky. Sítě mají oka, kterými větší kroupa nepropadne, a jsou pružné, takže zvládnou unést i silnější vrstvu krup.
Pokud žádnou takovou ochranu nemáte, musíte co nejdřív po odeznění bouřky a krupobití udělat záchranné práce. Rostliny totiž krupobití poškodí nejen mechanicky, ale způsobí jim i teplotní šok a mohly by vám do druhého dne uhynout. Je nutné vrstvu krup co nejdříve vyhrabat a odstranit.
V dalších dnech vás bude čekat likvidace poškozených částí rostlin a spadaných a rozmáčených listů. Jedině tak zabráníte rychlému uhnívání rostliny.
Snad ale ještě víc než ztráta úrody vás bude trápit rozbitý skleník, tady oprava může vyšplhat poměrně vysoko. Je proto dobré snažit se i skleník ochránit předem. Osvědčily se například bambusové rohože. Pečliví zahrádkáři si připravují dřevěné rámy vyplněné rohožemi, které je možné ke skleníku kdykoliv nainstalovat.
Pojištění proti krupobití vám uhradí škody
Veškerá preventivní opatření selhala nebo jste je nestihli včas provést a začínáte sčítat škody? Může vás čekat velmi nepříjemné překvapení. Karosérie auta plná důlků, poškozená střecha, omítka a zateplení domu, rozbitá okna, prasklé solární panely a zničená zahrada s vyskleným skleníkem vás může přijít na opravdu nemalou částku. V těch horších případech půjdou škody klidně do několika set tisíc.
Jediným způsobem, jak se zachránit před obrovskou finanční ztrátou, je mít uzavřené správné pojištění majetku.
A co přesně by mělo obsahovat správné pojištění majetku?
- pojištění nemovitosti – pokrývá škody na domě, jako je poničená střecha, zdi a okna
- pojištění domácnosti – pomůže vám v případě, že vám zatečení zničí vybavení domácnosti nebo elektroniku
- havarijní pojištění – uhradí vám opravu auta po krupobití
Nevíte, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti? Zjistěte si předem, na co se to které vztahuje, ať nežijete v mylném domnění, že máte pojištěné všechno, a nakonec vám nezůstaly jen oči pro pláč.
Jak sjednat vhodné pojištění nemovitosti proti krupobití?
Pojištění nemovitosti v sobě musí zahrnovat riziko přírodních živlů, mezi které se krupobití počítá. Většina pojišťoven ho má zahrnuto už v základní variantě pojištění, ale nemusí tomu tak být vždy. Někdy může být potřeba uzavřít rozšířenou variantu nebo si sjednat připojištění.
Vždy se při sjednávání zajímejte, co všechno pojištění obsahuje a čtěte pojistné podmínky.
Součástí pojištění nemovitosti může být i pojištění zahrady, které vám pomůže uhradit škody na skleníku, plotě, zahradním domku nebo některých rostlinách (zejména stromech).
A co s těmi solárními panely? Samostatné pojištění na ně neexistuje, ale opět je možné si je nechat pojistit v rámci pojištění nemovitosti. Budete si muset navýšit limity plnění, ale určitě se to vyplatí, protože oprava fotovoltaiky vás bude stát víc.
Pojištění majetku nestačí jen sjednat a dál ho nijak neupravovat. Musíte ho také průběžně aktualizovat, protože hodnota vaší nemovitosti v čase roste a pokud budete mít nemovitost podpojištěnou, nedostanete od pojišťovny částku tak vysokou, aby vám pokryla škody. Pravidelně si proto upravujte pojistnou částku u pojištění majetku.
Pojištění majetku si nejlépe vyberete v naší kalkulačce pojištění majetku.
Jak nahlásit pojistnou událost při krupobití?
Zásadní rada zní: pojistnou událost nahlaste co nejdříve, nejlépe okamžitě. Musíte se totiž s pojišťovnou domluvit, co všechno bude potřebovat, kdy k vám vyšle likvidátora škody a kdy můžete začít s opravami.
Je jasné, že něco bude potřeba začít spravovat hned. Zatékající střechu, rozbité okno nebo zahradu plnou krup bude nutné upravit tak, abychom zabránili dalším škodám. Pojišťovně ale musíte dodat důkazy, že ke škodě opravdu došlo, například v podobě fotografií a videa.
Nejlepší je mít zdokumentovaný stav majetku ještě před začátkem krupobití. Pokud se bouřka blíží, není od věci nafotit si pro jistotu dům, auto i zahradu.
Jakmile krupobití odezní, nejprve si vše zdokumentujte a poté volejte infolinku vaší pojišťovny. Její číslo budete mít uvedené na pojistné smlouvě nebo ho najdete na webu pojišťovny. Teprve po domluvě s pojišťovnou se pusťte do práce.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Kolik zaplatím za pojištění nemovitosti?
Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?
Existuje taková pomůcka. Když obrátíte svoji nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, kryje pojištění domácnosti a zbytek pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se tedy vztahuje na vybavení vašeho domu či bytu. Využít jej můžete, když vám například vyteče pračka, vyhoříte, zabouchnete si klíče, nebo když k vám zavítají lupiči. Pojištění nemovitosti naopak chrání jen byt či dům, nikoliv jeho vybavení.
Jak je to u pojištění nemovitosti se spoluúčastí?
Pojištění nemovitosti se vždy sjednává se spoluúčastí. To znamená, že se podílíte s pojišťovnou na náhradě poměrné části škody. Konkrétní výši spoluúčasti si sami určíte při uzavírání smlouvy. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím větší vám pojišťovna poskytne slevu.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.