Fotovoltaika v kostce: Vyplatí se vám vyrábět energii ze slunce?

Solární panely jsou s rozvojem technologií čím dál kvalitnější a baterie mají větší kapacitu. Proto se solární energie stále častěji uplatňuje i na střechách obytných domů. Uvažujete o tom, jestli by se vám využití solární energie vyplatilo?

Porovnejte si ceny energií

Výhody a nevýhody fotovoltaiky

Fotovoltaika má výhody i své mouchy. Některým domácnostem může výrazně finančně ulevit. Jiné domácnosti tím sotva pokryjí několikaměsíční spotřebu. Závisí to na mnoha faktorech, např. na lokalitě a orientaci domu, druhu zateplení, na tvaru střechy… A potom záleží ještě na počasí, které nemáme šanci ovlivnit. Přečtěte si více ohledně ceny fotovoltaiky.

Jaké existují druhy fotovoltaických systémů?

Ostrovní systém off-grid 

Ostrovní systém se užívá hlavně na odlehlých místech, která by jinak byla bez elektřiny.

Off-grid pro své fungování využívá jen vyrobenou elektřinu. Není připojen k rozvodné síti. Jeho součástí je akumulační systém z důvodu kolísání spotřeby energie. Ten vyrobenou energii uloží na dobu, po kterou nejsou panely schopny pokrýt svoji spotřebu. Nesmí chybět regulace, která má za úkol zajistit nabíjení a vybíjení baterky, aniž by byla ovlivněna její životnost. 

Síťový systém on-grid 

On-grid je opakem ostrovního systému a dnes se téměř nestaví. 

Musí být nonstop připojen k rozvodné síti, aby fungoval. Systémy tohoto typu se nejčastěji realizují na velkých plochách (např. loukách a polích). Lidé si je dříve pořizovali z důvodu vysokých výkupních cen elektřiny v podobě tzv. Zeleného bonusu

Hybridní systém 

Hybridní systém se dnes používá nejvíce. Kombinuje on-grid a off-grid systémy. 

Pracuje s akumulátorem a zároveň je připojen na rozvodnou síť. Jeho výhodou je, že jeho provoz není omezení během špatného počasí a při výpadcích elektrické sítě. Nevýhodou je vyšší cena. Výrobci odhadují návratnost investice do hybridního systému kolem 12 let. Ta se liší podle individuálních vlastností objektu.

ZAJÍMAVOST

Když vypadne proud, přestane pracovat i vaše síťová fotovoltaická elektrárna. Pokud využíváte FVE s baterií, budete fungovat v omezeném provozu. Spotřebiče s nižším příkonem budou bez problému fungovat dál, a to v závislosti na stavu a nabití baterie.

5 důvodů, proč využívat solární energii

1. Fotovoltaika šetří vaši peněženku

Solární panely dokáží pokrýt až 60 % potřebné energie pro ohřev vody. U vytápění je to až 30 % nákladů. 

Z velké části budete energeticky soběstační a ušetříte. Instalace FVE vyžaduje určitou vstupní investici, ta ovšem není tak vysoká, jak se většina lidí obává. Navíc ji můžete snížit o státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Příspěvek je určen pro majitele rodinných domů, a jeho maximální výše činí 100 000 korun. Podívejte se, jak funguje půjčka na fotovoltaiku.

2. Výroba energie ze slunce je šetrná k životnímu prostředí

Provoz fotovoltaické elektrárny je poměrně ekologický.

Výroba panelů je pro planetu méně náročná, než těžba a distribuce zemního plynu, ropy nebo uhlí. Právě udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí klienty motivuje k instalaci solárních panelů.

3. Instalace panelů je snadná a jejich údržba minimální

Instalace je rychlá a snadná. Nijak neomezí vaše běžné fungování. 

Nejdříve je nutné vyřídit administrativu, což nějakou dobu trvá. Společnosti zajišťující fotovoltaiku ji většinou vyřídí za vás. Samotná montáž solárních panelů na střechu zabere 2 až 3 dny. O solární panely se dále nemusíte zvláště starat, pouze 1x za dva roky prochází pravidelnou revizí. Při správné a odborné instalaci se poruchovost solárních panelů pohybuje v jednotkách procent. 

4. Provoz elektrárny je jednoduchý, bezpečný a tichý 

Svou elektrárnu můžete řídit pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo na počítači odkudkoliv. 

Panely při provozu nevydávají žádný hluk, takže nikoho neruší. Riziko zapříčinění požáru je naprosto minimální. Většina případů požárů FVE způsobených samotnou fotovoltaikou je podle statistik způsobena hlavně na rozvaděčích a měničích. Samotné moduly zpravidla obsahují minimální množství hořlavých látek.

5. Kvalita panelů dlouhodobě roste  

Dnešní fotovoltaické panely fungují za jakéhokoliv počasí. 

S nástupem moderních technologií přicházejí i nové možnosti. Začíná se prosazovat např. fotovoltaický nátěr. Existuje i speciální průhledný materiál, který může být vsazen do oken místo skla. K dispozici jsou i solární tašky Tesla. Ty jsou téměř k nerozeznání od klasických střešních krytin. Na trhu jsou dostupné i fotovoltaické žaluzie. 

Ultralehká fotovoltaika

Organické solární články, které vyrobili inženýři MIT, jsou velice lehké, takže je můžete umístit prakticky na cokoliv.

Má smysl virtuální baterie?

3 největší slabiny fotovoltaiky

1. Instalace se nevyplatí všude   

Fotovoltaické panely je možné nainstalovat prakticky na každý typ střechy. 

Existují ale místa, kde se solární panely nevyplatí provozovat. Jedná se hlavně o domy, které jsou z velké části zastíněné. U nich se rapidně snižuje účinnost panelů a prodlužuje se návratnost investice. Zastínění jednoho panelu má negativní vliv na funkčnost těch dalších. 

2. Je třeba počítat s možnými stavebními úpravami 

Během zimních měsíců FVE vyrobí nejméně energie, přestože ji potřebujete nejvíce.

Proto je nutné počítat se záložním zdrojem, který celý projekt podraží. Dále musíte počítat s potřebnými stavebními úpravami, zejména pokud chcete panely instalovat na starší dům. Je totiž potřeba zvážit např.:

  • zateplení nemovitosti,
  • úpravu topení a radiátorů,
  • případně změnu druhého zdroje tepla.

Důvodem je to, abyste snížili energetickou náročnost a zvýšili efektivitu vytápění na maximum. 

3. Klimatické podmínky v ČR nejsou nejpříznivější 

V Česku se potýkáme s poměrně velkými výkyvy teplot a proměnlivým počasím. 

S tím souvisí i kolísání množství generované elektrické energie. V létě u nás v jasném počasí dopadá na 1 m² orientovanou na jih něco kolem 7–8 kWh za den. V zimě za stejného počasí jen 3 kWh. Velký vliv na dopadající záření má i znečištění atmosféry a míra oblačnosti. Pokud je jasno, dopadá na zemský povrch skrz atmosféru kolem 75 % slunečního záření, což odpovídá 1 kW/m². Při špatném počasí je to až pětkrát méně.

Je fotovoltaika to pravé pro vás?

Měli byste vědět, jak solární paprsky dopadají na území, kde se vaše nemovitost nachází. 

K výpočtu můžete využít online systém PVGIS (Photovoltaic Geographical Information System). Je dobré oslovit několik různých firem a porovnat si ceny komponentů a výkon. Následně si vypočítejte, kolik energie FVE pravděpodobně vyrobí v jednotlivých měsících. Nakonec si zjistěte návratnost, k čemuž vám poslouží tento vzoreček.

návratnost fotovoltaiky
  • n = návratnost 
  • pn = cena jednotlivých systémů v Kč  
  • c = cena energie za 1 kWh v Kč  
  • E1 = energie vyrobená daným systémem za 1 rok v kWh

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Příkon spotřebiče (W) × čas využívání spotřebiče (v hodinách) = spotřeba elektřiny (Wh).

Energetický štítek na sobě má většina základních spotřebičů, které doma máte. Ze zákona musí být štítek na těchto spotřebičích:

  • televize,
  • pračka,
  • sušička prádla,
  • kombinovaná pračka se sušickou,
  • myčka nádobí,
  • vysavač,
  • odsávač páry trouby,
  • zdroje světla a svítidla (žárovky, zářivky, LED světla atd.),
  • ohřívače a zásobníky vody (bojler, kotel atd.),
  • klimatizace
  • a další.

Pokud máte spotřebič delší dobu a štítek nejde přečíst, nebo jste ho sundali, podívejte se: 

  1. do uživatelského manuálu spotřebiče,
  2. na originální obal od spotřebiče, pokud ho máte,
  3. na webové stránky výrobce nebo obchodu, kde jste spotřebič kupovali.

Pro domácnost

Orientační spotřebu vaší domácnosti zjistíte za pár minut pomocí online kalkulačky. Stačí vyplnit základní údaje o bydlení a vybrat k čemu elektřinu využíváte. Kalkulačka vám do pár vteřin spočítá, kolik můžete ročně uspořit změnou dodavatele. 

 

Pro konkrétní spotřebič

Pokud vás zajímá spotřeba konkrétního spotřebiče, podívejte se na jeho energetický štítek nebo do uživatelského manuálu. Tam najdete průměrnou spotřebu. Většinou na 1 rok používání.

 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.