Porovnání cen plynu pro maloodběratele

 

Patříte mezi maloodběratele? Pokud nevlastníte továrnu, tak patrně ano. Víme, jaké ceny plynu si pro maloodběratele připravili dodavatelé a jak sehnat nejlevnější plyn.

Porovnání cen plynu  Nezáleží na tom, zda je zemní plyn dodáván do domácnosti nebo do firmy. Mezi maloodběratele se řadí jak fyzické, tak i právnické osoby. Rozhodujícím faktorem je spotřeba. Dodavatelé mají kategorie nastaveny následovně: do 630 MWh maloodběratel, 630 až 4 200 MWh střední odběr, nad 4 200 MWh za rok velkoodběr. Domácnosti se bez problémů vejdou do kategorie maloodběratelů. Průměrná spotřeba rodinného domu, kde se plynem topí i ohřívá voda, se pohybuje kolem 30 MWh. Porovnání cen plynu pro maloodběratele se řídí několika základními principy. Nejprve je potřeba pochopit systém fakturování.

Jak se tvoří a liší cena plynu

Vyúčtování za energie je pro mnohé španělská vesnice. K pochopení faktury musíte znát základní princip, jak se tvoří ceny plynu. Ty se skládají ze dvou složek – regulované a neregulované. Regulovaná část tvoří zhruba čtvrtinu celkové částky a cenu stanovuje Energetický regulační úřad. Ve faktuře jsou zahrnuty poplatky za přepravu a distribuci zemního plynu či poplatky za službu operátora. De facto platíte za správu plynovodní sítě. Regulované ceny jednotlivých maloodběratelů se liší v závislosti na příslušnosti k distribuční soustavě. Česká republika se dělí do několika oblastí, které spravují společnosti E.ON, RWE a Pražská plynárenská.

Výhodný plyn pro maloodběratele   onlineSjednat levnější plyn

Neregulovanou část tvoří cena za odebraný plyn. Jedná se až o tři čtvrtiny ze všech poplatků. Kolik zaplatíte, si určují samotní dodavatelé plynu na základě obchodní strategie, která se často mění. Jako maloodběratel máte možnost si svého poskytovatele energií vybrat a přejít na výhodnější nabídku, tak proč toho nevyužít.

Porovnání cen plynu

Ceny pro maloodběratele se liší napříč celou republikou. Nejvíce si lidé připlatí v Moravskoslezském kraji, kdežto obyvatelé Prahy platí překvapivě nízké ceny v porovnání s většinou republiky. Jaký dodavatel zemního plynu se vám nejvíce vyplatí, si musíte spočítat sami na základě spotřeby a polohy. Nejlevnější plyn snadno naleznete s pomocí internetové kalkulačky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0