Srovnání neomezených tarifů v Evropě: Na kom mobilní operátoři nejvíc rejžují?

 

V dobách, kdy vážil „mobilní“ telefon téměř 4 kg a potřebovali jste na něj extra batoh, si nikdo nedělal vrásky s tím, že zaplatí za minutu hovoru 20 Kčs. Většina lidí tu super vychytanou krabičku, díky které si lze povídat i na kilometry daleko, ani nevlastnila. Dny mobilního pravěku ale dávno skončily, Nokii 3310 odzvonilo a nový věk si žádá nejen ďábelsky levné volání, ale také pořádně šťavnatou porci dat. Kde v Evropě vám operátoři nabídnou tarify z říše snů, a kde naopak ostrouháte?

Rčení, že jsme si rovni, v případě neomezených tarifů neplatí. 

Průzkum ukázal markantní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jak v cenách, tak i v objemech datových balíčků. Nejhůř jsou na tom v Řecku. Mobilní služby tu mají cenu zlata. Za neomezené volání do všech sítí a naprosto směšných 0,5 GB zaplatíte v průměru 1 159 Kč za měsíc. Tolik tu stojí například značkové boty od Nike nebo 37 piv. V Dánsku za stejnou cenou můžete 2 měsíce volat a SMSkovat do 46 zemí světa a navíc si ještě užívat surfování po internetu s našlapaným 60 GB balíčkem.

A cenu za nejvýhodnější neomezený tarif získává…

Ve srovnání ale na celé čáře vítězí Polsko se 148 Kč za tarif s 10 GB. Asi očekávaně. Tam je levné prostě všechno. To, že leckdy je to na úkor kvality, o tom zase někdy jindy. Navíc to v případě datových paketů neplatí. No uznejte sami, jestli vám 1 GB pošle Vodafone nebo T-Mobile vůbec nepoznáte. Rozdíl pocítíte jen v rychlosti sítě jednotlivého operátora a to nemá s gigabajty nic společného.     

Ušetřete až 40 % na mobilním tarifu. Víme, jak!
 

A jak si stojíme my? Pekelně nízko. Doslova. Dorota Máchalová by na váze hříchů neklesla níž než my v tabulce cen neomezených tarifů. Nejen, že jsou u nás nabídky drahé a s daty se operátoři příliš nepředají, ale navíc absolutně není z čeho vybírat. Všichni nabízejí to samé za stejnou cenu. Neprobíhá žádná soutěž. Konkurenční boj v podstatě neexistuje.  

Země  Průměrná hrubá hodinová mzda  Průměrná cena za tarif Počet GB v balíčku
Anglie 614 Kč 503 Kč 19 GB
Belgie 669 Kč 324 Kč 0,83 GB
ČR 159 Kč 749 Kč 1,5 GB
Dánsko 757 Kč 540 Kč 30 GB
Finsko 607 Kč 279 Kč 3,3 GB
Francie 528 Kč 720 Kč 2,1 GB
Irsko 463 Kč 711 Kč 19,3 GB
Itálie 424 Kč 333 Kč 1,3 GB
Lucembursko 756 Kč 675 Kč 7,6 GB
Maďarsko 135 Kč 1 104 Kč 2 GB
Německo 645 Kč 541 Kč 1,5 GB
Nizozemsko 688 Kč 535 Kč 1 GB
Polsko 141 Kč 148 Kč 10 GB
Rakousko 569 Kč 396 Kč 3,6 GB
Řecko 294 Kč 1 159 Kč 533 MB
Slovensko 143 Kč 437 Kč 1 GB
Španělsko 372 Kč 864 Kč 1,3 GB
Švédsko 618 Kč 287 Kč 6,2 GB

* Zdroj dat o průměrné mzdě v jednotlivých státech Evropy: mzdovapraxe.cz. Měna je přepočítána dle kurzu Eura 27,02 Kč ke dni 26. 9. 2016. Průměrná cena za tarif je vypočítána z 3 různých cen u odlišných operátorů v příslušné zemi. Stejně tak objem dat.

Sto let za opicemi ale nejsme jen my. Nejlépe na tom není ani Maďarsko, kde za neomezené volání a jen o chlup více dat, než nabízí operátoři u nás, zaplatíte v průměru 1 104 Kč, což v porovnání s hodinovým platem okolo 135 Kč není úplně málo. Slovensko má v rámci neomezených balíčku v ceně průměrně jen 1 GB, ale platí jen okolo 437 Kč. To je o dost příznivější než našich 749 Kč, ale zdaleka ne žádná výhra.  

TIP

Najděte si tarif, který vám sedne

 

Neomezené volání po celém světě

Porovnávat ceny balíčků a objem dat s průměrnou mzdou ale rozhodně nestačí. Posvítili jsme si na neomezené tarify zblízka a zjistili, že Německo, Finsko, Švédsko, Belgie, Dánsko, Francie a Rakousko se mohou v rámci tarifu pochlubit kromě volání do všech místních sítí také voláním do zahraničí. Což je při vražedných cenách roamingu výhoda obřích rozměrů. Že by něco takového mohlo být v blízké době běžné i u nás, je trochu sience fiction. Pravděpodobnější je, že odhalíme supertajnou organizaci pro transport mimozemšťanů, kteří s námi už nějaký ten pátek, samozřejmě v přestrojení, na planetě žijí. No zkrátka, asi si o tom asi můžeme nechat zdát. 

 

Jak získat výhodnější cenu?

První variantou je sbalit kufry a šupem se přestěhovat například do Dánska. Pokud ale nepatříte mezi dobrodruhy, nechce se vám opouštět rodnou domovinu nebo se vám jen prostě nemáte nervy učit se děsivě znějící dánštinu, řešením jsou rodinné tarify. V oficiální nabídce je má pouze Vodafone, ale když se ozvete, na míru vám nějaký sestaví i O2 a T-Mobile. Můžete zkombinovat například paušály pro všechny členy rodiny a platit je jako jeden. Šikovně lze dát dohromady také kabelovou televizi a internet spolu s mobilními službami. Jestli tedy máte vše pod hlavičkou jedné firmy.  

 
Frčíte na datech, voláte do aleluja nebo SMSkujete ostošest?

Moc dalších možností, jak si tarif zlevnit, bohužel není. Výjimkou jsou speciální nabídky pro firmy a akční podpultovky. Na nich se ještě nějaká ta kačka ušetřit dá, většinou ale za cenu toho, že se smíříte s menším datovým balíčkem.   

Operátoři zkrátka buď naprosto zaspali dobu, nebo se trendu online světa nechtějí přizpůsobit a budou na nás vydělávat, co to jde. Počet zákazníků, kterým stávající služby za přemrštěné ceny až do nebeských výšin nevyhovují, ale stále roste. A jejich stále zvětšující se nespokojenost se nedá vydržet věčně. Ačkoliv tedy nyní všichni operátoři hlásají, že se tarify měnit v blízké době nebudou, je jen otázkou času, kdy povolí a konečně přijdou na trh s nabídkou, která bude odpovídat roku 2016. Doufejme, že spíš dříve než později.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 13
 

 
Oblíbení mobilní operátoři